شورای انتخاب پایتخت کتاب ایران، معرفی شدند

تهران- ایرنا- معاون امور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، در احکامی اعضای شورای برنامه‌ریزی هفتمین جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب و هفتمین برنامه انتخاب و معرفی پایتخت کتاب ایران را معرفی و منصوب کرد.

به گزارش روز شنبه خبرنگار فرهنگی ایرنا، محسن جوادی در احکام جداگانه اعضای شورای برنامه‌ریزی هفتمین جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب و هفتمین برنامه انتخاب و معرفی پایتخت کتاب ایران بدین شرح معرفی کرد.

 رضا برزگر، مدیرکل دفتر فرهنگی و اجتماعی معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری، سعید سعادتی، معاون  امور فرهنگی کتابخانه‌های ستاد عالی کانون‌های فرهنگی هنر مساجد کشور، فریبرز خسروی، رئیس هیئت‌مدیره انجمن کتابداری و اطلاع‌رسانی، اسماعیل زیارتی، رئیس مرکز مطالعات برنامه‌ریزی شهری و روستایی سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های وزارت کشور، مجید عبدالهی، مدیرکل حوزه ریاست و روابط عمومی سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور،  محمود آموزگار، نائب رئیس اتحادیه ناشران و کتاب‌فروشان تهران، هادی آشتیانی، مدیرکل امور فرهنگی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، هانیه گراییلی، مشاور رئیس و مدیرکل حوزه ریاست و روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران، ایوب دهقانکار مدیرعامل خانه کتاب و ادبیات ایران، صابر سهرابی،  مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی  استان فارس،  روح‌الله منوچهری، مدیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی استان فارس، ابراهیم حیدری، مدیرکل دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی فرهنگی، مهدی حشمتی، معاون ترویج کتاب‌خوانی دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی فرهنگی به‌عنوان شورای برنامه‌ریزی هفتمین جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب و هفتمین برنامه انتخاب و معرفی پایتخت کتاب ایران معرفی شدند.

هفتمین جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب، فراخوان آن در مهرماه امسال منتشر شد و آثار ارسالی از روستاهای سراسر کشور به دبیرخانه مرکزی این جشنواره ارسال شده اند و داوری نهایی این جشنواره در اسفندماه امسال برگزار خواهد شد.

فراخوان هفتمین دوره برنامه انتخاب و معرفی پایتخت کتاب ایران نیز در بهمن‌ماه ۱۳۹۹ منتشر خواهد شد.شیراز ششمین پایتخت کتاب ایران است و هفتمین پایتخت کتاب ایران در شهریورماه ۱۴۰۰ انتخاب خواهد شد.

پایتخت کتاب ایران در یک نگاه

به گزارش ایرنا، پایتخت کتاب، عنوانی فرهنگی است که از سال ۲۰۰۱ توسط یونسکو پایه‌گذاری شد و به شهرهای مختلفی در دنیا تعلق گرفت، پایتخت کتاب شهری است که با طرح‌های ویژه خود، شهروندان را به همکاری در زمینه کتاب و کتاب‌خوانی دعوت می‌کند و کارهای مربوط به طرح‌ها با همکاری دولت‌ها اما توسط علاقه‌مندان انجام می‌شود.

عنوان پایتخت کتاب برای یک شهر، مسئولیتی است که در قبال ترویج فرهنگ کتاب‌خوانی پذیرفته می‌شود و شهری که برگزیده می‌شود، یک سال برای انجام مأموریت خود فرصت دارد.

انتخاب پایتخت کتاب ایران نیز از سال ۱۳۹۳ آغاز شده است، با اعلام فراخوان شبکه ترویج کتاب‌خوانی که زیر نظر معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی جای دارد و با همکاری سازمان اسناد و کتابخانه ملی، هر سال شهرهایی که داوطلب دریافت این عنوان هستند، برنامه‌های خود را ارائه می‌دهند و داوران با انتخاب بهترین طرح‌های ارائه‌شده، پایتخت کتاب را برمی‌گزینند.

پایتخت کتاب برنامه خود را با همکاری همه نهادهای فرهنگی، نظیر اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان، کتابخانه ملی مرکز استان، نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، شهرداری‌ها و... پیش می‌برد و هر شهر با توجه به قابلیت‌هایی که دارد، برنامه‌های گوناگونی را اجرا خواهد کرد.

پایتخت کتاب از میان شهرهای کشور که در فراخوان شرکت کرده‌اند، برگزیده می‌شود، شهری که بهترین برنامه‌های گذشته و بهترین برنامه‌های پیش‌بینی‌شده برای دو سال آینده را داشته باشد. پایتخت کتاب باید زیرساخت‌های مناسب و برنامه‌های ترویجی برای کتاب و کتاب‌خوانی را در برنامه داشته باشد و بتواند در جهت پیشبرد آن‌ها تلاش کند.

تا کنون اهواز، نیشابور، بوشهر، کاشان، یزد و شیراز از سال ۱۳۹۳ تا ۱۳۹۹، پایتخت های کتاب ایران بوده‌اند. 

جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب در یک نگاه

جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب، برنامه‌ای است که هر سال با محوریت معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و با همکاری مجموعه‌ای از دستگاه‌های دولتی و غیردولتی اجرا می‌شود. بر این اساس هر سال ۱۰ روستا یا آبادی عشایری به عنوان روستاها و عشایر دوستدار کتاب معرفی می‌شوند.

برای شرکت در این جشنواره، روستاها باید ضمن معرفی ویژگی‌های خاص فرهنگی و اجتماعی روستا، مجموعه فعالیت‌ها، طرح‌ها و برنامه‌های اجرایی خود را برای تقویت زیرساخت‌های کتاب‌خوانی و ترویج عمومی کتاب در روستا معرفی کنند.

هدف این جشنواره حمایت از اقدام‌های انجام‌شده در روستاها و پشتیبانی از پیشنهادهای ابتکاری در حوزه کتاب و کتاب‌خوانی در روستاها و معرفی فعالیت‌های فرهنگی و ترویجی مرتبط با کتاب‌خوانی است که با مشارکت مردم و دستگاه‌های فعال در روستا انجام شده یا اجرای آن برای سال آینده پیش‌بینی شده است. تلاش برای تأمین بودجه‌های لازم برای گسترش فعالیت‌های مربوط به کتاب و کتاب‌خوانی در روستاها و توجه دادن مردم و نهادهای روستایی به اهمیت کتاب و فرهنگی‌تر شدن فضای روستاها و نیز پر کردن اوقات فراغت کودکان و نوجوانان روستایی با کتاب از دیگر اهداف این جشنواره است.

از همین رو با همکاری تعدادی از دستگاه‌های دولتی و غیردولتی در هر استان، دبیرخانه‌ای تشکیل می شود تا هدایت‌کننده جشنواره در استان باشد. هر روستا بر اساس فراخوان جشنواره، مدارک و مستندات خود که مبنی بر فعالیت‌های مرتبط با کتاب و کتاب‌خوانی آن روستاست را با امضای دهیار و رئیس شورای اسلامی روستا، همراه با فرم‌های تکمیل شده به دبیرخانه استانی جشنواره مستقر در ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان‌ها یا دبیرخانه مرکزی در تهران ارسال می‌کند.

دهیاران، شورای اسلامی روستا، بخشداران، کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد، مدارس و سایر نهادهای فرهنگی و تشکل‌های مردمی نقش مهمی در معرفی روستاهای دوستدار کتاب دارند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha