یک میلیارد تومان برای مرمت پل قلعه حاتم بروجرد اختصاص یافت

بروجرد - ایرنا - مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان با اشاره به اینکه یک میلیارد تومان برای مرمت پل قلعه حاتم بروجرد اختصاص یافته است، گفت: عملیات مرمت این بنای تاریخی آغاز شده و تا پایان اسفندماه سال‌جاری ادامه خواهد داشت.

به گزارش روز شنبه ایرنا به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان سید امین قاسمی اظهار داشت: عمده عملیات مرمت در این پروره شامل مرمت بستر پل، مرمت نمای آجری، مرمت طاق، دوخت و دوز ترک‌های طاق پل است.

وی با اشاره به اینکه این پل در نزدیکی‌ روستای قلعه حاتم، بر روی رودخانه بنا شده است، بیان کرد: لرستان سرزمینی با بیش از ۱۰۰ پل تاریخی است و توجه به مرمت و احیای بناهای تاریخی موجب رونق گردشگری و در نهایت پیشرفت و رشد استان را رقم‌ خواهد زد.

پل قلعه حاتم یکی از آثار و بناهای تاریخی شهرستان بروجرد است، این اثر در تاریخ ۲ آبان ۱۳۷۸ با شمارهٔ ثبت ۲۴۳۸ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید.

این پل در شمال غربی شهر بروجرد نزدیک روستای قلعه حاتم، بر روی رودخانه کوچکی بنا شده و ظاهراً از ساخته‌های اوایل دوره قاجاریه است.

بنای پل در جهت شرقی – غربی به طول ۲۰۰ و عرض ۲/۳ متر ساخته شده و سطح آن از میانه به طرفین دارای شیب است.

پایه‌های پل در جهت مخالف جریان رودخانه دارای موج شکن مثلثی و در جهت دیگر بیضوی است.

مصالح به کار رفته در طاق‌های پل، آجر و در سایر قسمت‌ها، سنگ با ملات آهکی است. قوس طاق‌ها از نوع جناغی کند با تیزی نامحسوس است. 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 8 =

سرخط اخبار استان‌ها