وزیر علوم: تاسیس پارکهای فناوری استانها در دولت تدبیر و امید محقق شد

اصفهان- ایرنا- وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: تاسیس پارکهای علم و فناوری در همه استانهای کشور در دولت های یازدهم و دوازدهم محقق شد که از دستاوردهای ماندگار این مدت به شمار می‌رود.

به گزارش ایرنا، منصور غلامی عصر روز شنبه در جلسه منطقه ویژه علم و فناوری اصفهان در محل دانشگاه اصفهان افزود: در این مدت سعی شد که برای تمامی استان ها حداقل یک صندوق مرتبط با پژوهش و فناوری وجود داشته باشد تا زمینه های مختلف مرتبط با نوآوری به خوبی مورد حمایت قرار گیرد.
وی با بیان اینکه در سال‌های اخیر تجمیع برنامه ها و دوری از پراکنده کاری در دستور کار قرار گرفت، تصریح کرد: بخش های مختلف دولت کوشیدند که با حمایت از امر پژوهش و نوآوری در توسعه کشور گام بردارند.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به اهمیت همکاری نهادهای مرتبط با علم و فناوری برای توسعه و پیشرفت در این عرصه اضافه کرد: نگاه شورای عالی انقلاب فرهنگی به برنامه‌های کلان علوم تحقیقاتی مانند برنامه‌های فرهنگی مثبت است.

غلامی با بیان اینکه مصوبات قانونی برای تمامی نهادهای مرتبط با علم و فناوری باید به صورت کشوری تصویب شود ، افزود: این امر نیازمند همکاری و ارائه گزارش ها و ارائه درخواست های استانی در زمان مناسب است.

وی اظهار داشت: مسئولان در جایگاه‌های مختلف باید بیش از گذشته با شورای عالی عتف(علوم تحقیقات و فناوری) آشنایی پیدا کنند تا به پیشرفت در امر تحقیقات و فناوری دست یابیم.

وزیر علوم با اشاره به تلاش‌های وزارت بهداشت برای ایجاد پارک‌های علمی و فناوری گفت: ما حتی حاضر هستیم که پارک ها را به این وزارتخانه واگذار و خدمات مورد نیاز را از آنها دریافت کنیم.

غلامی به اهمیت توجه هرچه بیشتر به شرکتهای دانش بنیاد و اقتصاد مرتبط با علم و فناوری اشاره و بیان کرد: در زمینه کشاورزی کشور این پتانسیل به خوبی مشاهده شد و در همین پیوند برای فعالیت هر چه بیشتر شرکت های دانش بنیان و سهم افزون تر آنها در تجارت تلاش خواهیم کرد.

به گزارش ایرنا، امروز شنبه بهره‌برداری چهار طرح عمرانی دانشگاه اصفهان با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و همزمان در هفتمین روز گرامیداشت دهه مبارک فجر آغاز شد.

غلامی شامگاه جمعه وارد اصفهان شد و امروز با حضور در دانشگاه اصفهان علاوه بر افتتاح طرح‌های عمرانی در جلسه شورای مدیریت استانی حضور یافت.

 مصوبه منطقه ویژه (کریدور) علم و فناوری اصفهان در سال ۹۳ توسط شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری (عتف) صادر شد و این منطقه فعالیت خود را از آبان سال گذشته آغاز کرد و بر ۶ فناوری خاص شامل گلخانه‌های خودپایدار، تولید ایمپلنت، بازی درمانی، تولید آب شیرین بدون پساب، فناوری‌های مدیریت پسماند و دور پزشکی متمرکز شده است.

استان اصفهان با حدود ۶۰۰ شرکت دانش بنیان و واحد فناور پس از تهران رتبه دوم کشوری را دارد؛ این شرکت‌ها با گردش مالی ۱۴ هزار و ۷۰۰ میلیارد ریال در سال زمینه اشتغال هفت هزار دانش آموخته دانشگاهی را فراهم کردند.
این استان با حدود ۲۵۰ هزار دانشجو  و پنج هزار عضو هیات علمی در ۱۸۰ دانشگاه و موسسه آموزش عالی دومین استان دانشگاهی کشور است؛ دانشگاه اصفهان به عنوان دانشگاه جامع و مادر این استان دارای حدود ۱۵ هزار دانشجو و ۶۶۰ عضو هیات علمی است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 2 =