کرمانشاه سومین قطب پتروشیمی ایران می‌شود

کرمانشاه- ایرنا- وزیر نفت گفت: با راه‌اندازی پتروشیمی چهارم کرمانشاه در اسلام آباد غرب این استان به سومین قطب پتروشیمی کشور بعد از استان های بوشهر و خوزستان تبدیل خواهد شد.

«بیژن نامدارزنگنه» عصر شنبه در نشست ستاد اقتصاد مقاومتی استان کرمانشاه با حضور معاون اول رئیس جمهوری در سرسرای شهدای دولت استانداری، اظهارداشت: راه‌اندازی پتروشیمی چهارم در اسلام آباد غرب یک فرصت طلایی برای استان است و در صورتی که صنعتگران کرمانشاهی کمک کنند می‌تواند منجر به تحول شود.

وی با اشاره به برنامه‌های وزارت نفت برای راه اندازی یک پتروشیمی و پالایشگاه جدید در استان گفت: ۲ میلیادر دلار در محدوده بین گیلانغرب و سرپل‌ذهاب برای ایجاد یک پالایشگاه و یک پتروشیمی سرمایه‌گذاری می‌کنیم.

وزیر نفت توضیح داد: به دنبال آن هستیم تا از ذخایر گازی استان و همچنین گازهای پایه‌های نفتی نفت شهر، دلاوران، سومار و دیگر میادین در پالایشگاهی که ایجاد خواهد شد، استفاده کنیم.

زنگنه افزود: گاز سبک تولیدی در این پالایشگاه در قالب متان به شبکه گازرسانی کشور تزریق می‌شود و مابقی نیز به پتروشیمی که نزدیک خط آهن ساخته می‌شود منتقل خواهد شد. پیش بینی ما این است که این پتروشیمی ۵۰۰ هزار تن خوراک دریافت کند.

وی با بیان اینکه مشاور برای انجام مطالعات مورد نظر در اختیار گرفته شده است، اظهار داشت: برای ساخت پروژه مربوطه از شرکت‌های داخل استان بهره خواهیم گرفت تا به اشتغال کرمانشاه کمک شود.

سرمایه‌گذاری ۳۰۰میلیون دلاری در صنایع پایین دستی

وزیر نفت افزود: متخصصانی که ما برای صنایع خود نیاز داریم به صورت کامل در استان وجود ندارند از این رو با فنی و حرفه‌ای هماهنگی لازم انجام شده تا متخصصان مورد نیاز ما را تربیت کنند.

زنگنه با تاکید بر راه‌اندازی صنایع پایین دستی، گفت: صنایع متیل آمیل، اتیل اوکساید، لاستیک مصنوعی با سرمایه‌گذاری ۳۰۰ میلیون دلاری توسط هلدینگ خلیج فارس ایجاد خواهند شد.

وی افزود: همچنین می توانیم سه پارک کریستال ملامین، پلی اتیلن و متیل امید و اتلن اکساید را در استان کرمانشاه ایجاد کنیم که مورد آخر را در نظر داریم در منطقه اورامانات ایجاد نماییم تا منجر به توسعه و اشتغالزایی در منطقه شود.

وزیر نفت به اشاره به پروژه پالایشگاه آناهیتا گفت: بر اساس گزارش های ارائه شده این پروژه کماکان متوقف است؛ این پالایشگاه از اهمیت ویژه ای برخوردار است و می تواند منجر به توسعه شود و از این رو از قرارگاه خاتم الانبیا درخواست می کنیم در روند اجرای آن تسریع ایجاد کند.

زنگنه در بخش دیگری از صحبت های خود با بیان اینکه نمی توانیم تمام عقب ماندگی های استان را به پای جنگ بنویسیم، اظهار داشت: من چون اهل کرمانشاه هستم دلم می خواهد که منابع لازم برای سرمایه گذاری در صنایع پایین دست و بالا دست حوزه نفت انجام شود.

وی صنایع فلزی، معادن، گردشگری و صنایع تبدیلی را از مهمترین ظرفیت های کرمانشاه برای توسعه دانست و گفت: استفاده درست از این ظرفیت ها می تواند منجر به توسعه استان شود.

وی در بخش دیگری از صحبت های خود با بیان اینکه ۹۵ درصد جمعیت استان از نعمت گاز برخوردار هستند، عنوان کرد: باید بتوانیم با بودجه بیشتر تعادل را در گازرسانی بین شهرستان ها برقرار کنیم.

وزیر نفت روز شنبه در معیت معاون اول رئیس جمهوری با هدف کلنگ زنی پتروشیمی اسلام آباد غرب به استان کرمانشاه سفر کرد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 10 =

سرخط اخبار استان‌ها