تایید صلاحیت به معنای تضمین آینده کاندیداها نیست

تهران-ایرنا- عضو حقوقدان شورای نگهبان گفت: شورای نگهبان قانون را اجرا می‌کند و کسی که صلاحیت را داشته باشد می‌تواند وارد عرصه شود اما آن به این معنا نیست که شورای نگهبان آینده کاندیدا را تضمین کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای نگهبان، هادی طحان نظیف در آخرین نشست از دوره زمستانه مجازی صراط برگزار شد، لازمه حل مشکلات جمهوری اسلامی ایران را قانونی شفاف، روشن و ناظر به مسائل مشخص کشور عنوان کرد.

عضو حقوقدان شورای نگهبان در پاسخ به این پرسش که چرا شورای نگهبان علت رد صلاحیت کاندیداها را رسانه‌ای نمی‌کند، گفت: قانون چنین اجازه‌ای به شورای نگهبان نداده است که دلایل رد صلاحیت و عدم احراز صلاحیت افراد را بیان کند.

طحان نظیف، حفظ حرمت و آبروی افراد را یکی از مهمترین خط قرمزهای شورا برشمرد و افزود: براساس قانون انتخابات یکی از موارد ‌ردصلاحیت، محکومیت‌هایی است که در قانون ذکر شده است. اما محکومیت‌ها، تمام علت نیست و گاه عدم تایید صلاحیت برخی از کاندیدها ناشی از استعلام شورای نگهبان از دستگاه‌های امنیتی و انتظامی است.

وی در واکنش به اینکه چرا پس از تایید صلاحیت نیز افراد دچار خطاهایی می‌شوند، اظهار داشت: شورای نگهبان موارد قانونی را اجرا می‌کند و کسی که شرایط اولیه صلاحیت را داشته باشد و موانع قانونی را نداشته باشد، می‌تواند وارد این عرصه شود اما آن به این معنا نیست که شورای نگهبان آینده کسی را تضمین می‌کند.

عضو حقوقدان شورای نگهبان ادامه داد: تلاش ما برای رد و یا تایید صلاحیت این است که حقوقی، شرعی و غیرسیاسی عمل کنیم. حقوقی عمل کردن یعنی بر مبنای اسنادی که در اختیار داریم عمل کنیم و نه مواردی که بعضا توسط اشخاص یا رسانه‌ها بدون ارائه اسناد معتبر گفته می‌شود.

طحان نظیف در پاسخ به این سوال که آیا شورا در انتخابات ۱۴۰۰ معیارهای جدیدی را برای تایید صلاحیت کاندیداها در نظر خواهد گرفت یا خیر، تاکید کرد: معیارها همان است که در قانون ذکر شده است لذا شورای نگهبان ملاحظه‌ای به جز اجرای قانون ندارد. از شورای نگهبان نخواهید که به جای مردم تصمیم بگیرد.

وی ادامه داد: ما از میان خود مردم هستیم و از اوضاع و شرایط اقتصادی کشور اطلاع داریم و در انتخابات ۱۴۰۰ نیز ملاحظات قانونی را در نظر داشته و بر مبنای آن عمل خواهیم کرد.

عضو حقوقدان شورای نگهبان در خصوص عدم دخالت شورای نگهبان برای نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا، به اصل ۹۹ قانون اساسی اشاره کرد و گفت: این اصل، از نظارت شورای نگهبان بر چهار انتخابات‌ ریاست جمهوری، ‌مجلس شورای اسلامی، مجلس خبرگان رهبری و همه پرسی نام می برد و در آن هیچ اشاره ای به شورای اسلامی شهرها و روستاها نشده است، بنابراین نظارت بر انتخابات مذکور در حوزه وظایف شورای نگهبان نیست.

گفتنی است کلاس های زمستانه مجازی صراط از هفته دوم بهمن ماه به مدت هفت روز و با محوریت تحلیلی از وضعیت ایران امروز برگزار شد.  

در این دوره که توسط موسسه فرهنگی مهراب و کانون جلسات قرآن دزفول برای فعالان فرهنگی این شهرستان اجرا شد، برخی موضوعات روز جامعه ایران، مثل انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰، مسئله واکسن کرونا در ایران و روابط ایران و آمریکا به بحث گذاشته شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 10 =

سرخط اخبار سیاست