تامین آب شرب روستاهای مرزی گنبد به نصب آب شیرین‌کن نیاز دارد

گنبدکاووس - ایرنا - مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب گلستان گفت: حل مشکل آب شرب حدود ۱۱ هزار نفر از ساکنان ۱۳ روستای بخش مرزی و کمتر توسعه‌یافته داشلی برون شهرستان گنبدکاووس به نصب یک دستگاه آب شیرین‌کن نیاز دارد.

بهزاد هرمزی روز شنبه در مراسم آغاز عملیات اجرایی آبرسانی به چهار روستای "دماغ، قیزلر، خیر خوجه علیا و سفلی" بخش داشلی برون گنبدکاووس با حضور محمد امید معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری اظهار داشت: نصب این دستگاه آب شیرین‌کن به ۲۰۰ میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد که تامین آن نیازمند مساعدت وزارت نیرو و معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری است.

وی یادآور شد که چند سال پیش قرار بود، یک دستگاه آب شیرین کن با مشارکت بخش خصوصی در این روستاها نصب شود و برای مقدمات آن سه حلقه چاه آب شور حفر و یک مخزن ذخیره نیز در روستای کُرند احداث شد اما به دلیل تورم، گرانی اجناس و مشکلاتی که برای بخش خصوصی به وجود آمد به سرانجام نرسید.

هرمزی اضافه کرد: در حال حاضر هزینه خرید و نصب دستگاه آب شیرین کن حدود۲۰۰ میلیارد ریال است که تامین این مبلغ از عهده استان خارج است.
 

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب گلستان ادامه داد: برنامه اصلی وزارت نیرو برای تامین آب شرب روستاهای مناطق مرزی گنبدکاووس و برخی شهرهای شرق گلستان استفاده از آب سد در حال ساخت نرماب چهل چای مینودشت است اما ساخت این سد هنوز به پایان نرسید.

وی ادامه داد: علاوه برآن در صورت تکمیل و آبگیری این سد، استفاده از آب آن برای مصارف شرب نیازمند احداث ۶۵۰ کیلومتر خط انتقال و هزار و ۳۰۰ کیلومتر شبکه توزیع است که انجام آن نیازمند ۲ هزار و ۷۰۰ میلیارد ریال اعتبار است.

هرمزی افزود: درحال حاضر به ۱۵ روستا در مناطق مرزی گنبدکاووس با ۲ دستگاه تانکر آبرسانی می‌شود که این تانکرها روزانه فاصله ۹۰ کیلومتری از منابع تامین آب تا روستاها را طی می کنند.

بخش داشلی برون گنبدکاووس با سه هزار و ۸۰۰ کیلومتر مربع وسعت دارای ۳۰ روستا و یک نقطه شهری است که در طول نوار مرزی ۱۴۵ کیلومتری ایران و ترکمنستان در شمال این شهرستان گسترده شده و اکثریت قریب به اتفاق ۲۶ هزار نفر ساکنان آن را ترکمن‌های اهل سنت تشکیل می‌دهند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 6 =

سرخط اخبار استان‌ها