۱۸ بهمن ۱۳۹۹،‏ ۱۵:۱۹
کد خبرنگار: 893
کد خبر: 84214177
۰ نفر

برچسب‌ها

مقام ارشد یمنی: برای جنگ و صلح آماده هستیم

تهران - ایرنا - عضو «شورای عالی سیاسی» یمن درباره سخنان «جو بایدن» مبنی بر اینکه جنگ در این کشور باید پایان یابد، گفت: ما موضع رییس جمهوری آمریکا را تنها یک بیانیه می‌دانیم و منتظر هستیم تا جنگ متوقف و محاصره مردم مظلوم یمن پایان یابد، اما در هر حال هم برای ادامه جنگ و هم برای صلح آماده هستیم.

به گزارش ایرنا، « محمد علی الحوثی » روز شنبه در گفت وگو با شبکه «المیادین» اضافه کرد: واشنگتن می‌خواهد جنگ عربستان و امارات علیه کشور ما (یمن) را متوقف کند و این همان چیزی است که ما منتظر آن هستیم و بارها برای انجام آن اعلام کرده‌ایم . 

وی با اشاره به اینکه پایان دادن به جنگ یمن یکی از وعده‌های انتخاباتی بایدن بوده، افزود: چنانچه رییس جمهوری آمریکا نتواند این وعده خود را عملیاتی کند و یا آن را نادیده بگیرد، اعتماد آمریکایی‌هایی که به او رای داده‌اند را از دست خواهد داد. 

عضو شورای عالی سیاسی یمن با بیان اینکه کارهایی که عربستان و امارات علیه مردم یمن انجام دادند، بطور کامل تروریستی توصیف می‌شود، ادامه داد: واشنگتن باید به پیروان خود که این کارها و جنگ علیه مردم یمن را به راه انداخته‌اند، برای توقف جنگ فشار آورد. 

وی در باره اخباری که درباره توقف جنگ یمن از زبان بایدن که در صدر رسانه‌های  جهان قرار گرفته، افزود: این رسانه‌ها گفته‌اند که قرار است «ملک سلمان» شاه سعودی جنگ را متوقف و به صلح شجاعانه روی آورد و ما برای آن آماده‌ایم. 

این عضو بازر انصارالله یمن در خصوص روند مذاکرات در صورت توقف جنگ نیز تصریح کرد: ما برای منافع یمن مذاکره خواهیم کرد و حرف زور یا تحقیر را قبول نمی‌کنیم. 

عربستان و امارات با حمایت آمریکا و رژیم صهیونیستی و با تشکیل یک ائتلاف از فروردین سال ۹۴ کشور مسلمان و فقیر یمن را مورد تاخت و تاز قرار داد و با محاصره دریایی، زمینی و هوایی این کشور عربی، تمامی زیر ساختهای یمن را نابود و هزاران شهروند این کشور را با حملات مرگبار به شهادت رسانده و یا مجروح کرده است.

الحوثی تاکید کرد : نیروهای متجاوز  ائتلاف به رهبری سعودی از سال ۲۰۰۴ علیه ما جنگ نظامی به راه انداختند اما ما از آنها نترسیدیم و نمی ترسیم و برای ادامه مقابله با آنها  آماده هستیم . 
وی ادامه داد: ما از جنگ نمی ترسیم و آماده ادامه رویارویی با دشمنان هستیم.

عضو شورای عالی سیاسی یمن با بیان اینکه ما با صلح مخالف نیستیم اظهار داشت: اگر خوی استکبار کنار گذاشته شود ، می توان تمام امور را در حین مذاکرات صلح، حل کرد.
وی افزود: ما تاکنون هیچ تماسی با آمریکا نداشته ایم ، افزود: چنانچه تماس برقرار شود موضوع را بررسی خواهیم کرد >

حوثی گفت که بایدن در دوران کارزار انتخاباتی خود توقف جنگ یمن را وعده داد و او می خواهد سیاست آمریکا را پس از دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق بازسازی کند . 
وی افزود: اگر بایدن به این وعده عمل نکند و آن را نقض کند، اعتماد به نفس رای دهنده آمریکایی را تضعیف می کند.

وی همچنین از سلمان بن عید العزیز پادشاه عربستان خواست تا جنگ را متوقف کند و به صلح شجاعانه روی آورد . 

عضو شورای عالی سیاسی یمن تاکید کرد که انصارالله گفت و گو را بر اساس آنچه منافع یمن حکم می کند انجام می دهد و از هیچ کس حرف زور و استکبار را نمی پذیرد و منافع خود را نمی فروشد. 

وی درباره راه حل سیاسی یمن اظهار داشت: راه حل سیاسی باید منوط به همه پرسی مردم یمن باشد و هرچیزی که مردم بپذیرند ما آن را خواهیم پذیرفت.

الحوثی با اشاره به مقاومت مردم یمن در طی ۶ سال گذشته و کشته شدن هزاران نفر و از بین رفتن زیرساخت های این کشور، گفت:  متجاوزان باید به یمن غرامت پرداخت کنند همانگونه که کویت خواستار غرامت از عراق شد. 

وی ادامه داد: ما در طی این سال ها آماده صلح بودیم اما عربستان حاضر به صلح با مردم یمن نبود و به مصلحت عربستان و کشورهای دیگر است که به حاکمیت ملی و استقلال یمن احترام بگذارند. 

عضو شورای عالی سیاسی یمن در بخشی از سخنان خود گفت: اگر همه کشورهای متجاوز بمباران را متوقف کنند، نیروهای مسلح یمن نیز حمله به اهداف ائتلاف را متوقف می کند.

وی با اشاره به اینکه نیروهای مسلح یمن موفق به تولید سلاح های پیشرفته شده اند، افزود: مردم یمن حق دارند با استفاده از این سلاح ها از خود دفاع کنند.

الحوثی درباره فروش اسلحه به عربستان توسط انگلیس گفت: بریتانیا خوب می داند که مردم یمن از استعمار آنها آزاد شدند و میداند که از سال های گذشته تجربه کسب کردند و توانسته اند در تولید سلاح به خودکفایی برسند و مقابل سلاح های آنها ایستادگی کنند.

عضو شورای عالی سیاسی یمن افزود: بالطبع رهایی از استعار و رسیدن به استقلال دشمن هایی دارد.

وی درواکنش به افرادی که سخن از تقسیم یمن سخن می گویند، گفت: در حالی که شورای امنیت سازمان ملل در مورد تمامیت ارضی یمن صحبت می کند، نباید درباره تقسیم و جدایی یمن سخن به میان آید .

وی این افراد برای بسیج کردن جنگجویان حرف از جدایی می زنند. 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 11 =

سرخط اخبار جهان