صنایع خلاق از امتیازات قانون حمایت‌ دانش‌بنیان‌ها برخوردار می‌شوند

تهران- ایرنا- رییس مرکز شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنیان معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری شرکت‌های خلاق که بتوانند معیارهای دانش‌بنیانی را کسب کنند، به عنوان شرکت‌های دانش‌بنیان نوع ۳ می‌توانند از تمامی حمایت‌ها و تسهیلات ذیل قانون حمایت از دانش بنیان ها به غیر از معافیت مالیاتی و گمرکی بهره‌مند شوند.

به گزارش ایرنا،‌ محمدصادق خیاطیان روز شنبه در نشست خبری بررسی چالش ها و برنامه های آینده شرکت های دانش بنیان و خلاق که در معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری به صورت مجازی برگزار شد، افزود:  ایجاد شرکت‌های دانش بنیان نوع ۳ به تصویب کارگروه حمایت از شرکت‌های دانش بنیان معاونت علمی رسیده است.

وی اضافه کرد: شرکت های خلاق که در ردیف شرکت های دانش بنیان نوع 3 قرار  می گیرند از تمامی حمایت های شرکت های دانش بنیان به غیر از معافیت مالیاتی و گمرکی برخوردار خواهند شد و امیدواریم این مصوبه به زودی اجرایی شود و عیدانه‌ای برای فعالان این حوزه باشد.

خیاطیان با بیان اینکه شرکت‌های خلاق می‌توانند به طور همزمان دانش‌بنیان نوع ۳ باشند گفت: بر اساس مصوبه کارگروه حمایت از شرکت های دانش بنیان معاونت علمی ریاست جمهوری ، شرکت‌های خلاق، صنایع فرهنگی و علوم انسانی از قانون حمایت از شرکت‌های دانش بنیان بهره‌مند شدند.

وی گفت: پس از یک دهه فعالیت اکنون بیش از ۵ هزار و ۷۰۰ شرکت دانش بنیان از مرکز مؤسسات تأییدیه صلاحیت دریافت کردند و محصولات خود را تولید می‌کنند.

خیاطیان حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات و نرم افزارهای رایانه‌ای را دارای بیشترین حضور شرکت‌های دانش بنیان دانست و به گفته وی پس از آن برق و الکترونیک و فوتونیک، مخابرات، سیستم‌های خودکار، ماشین آلات و نجهیزات پیشرفته قرار دارد.

وی با اشاره به درآمد شرکت‌های دانش بنیان طی سال های مختلف اظهارداشت: در سال ۹۷رقم ۸۰ هزار میلیارد تومان،سال ۹۸ رقم ۱۲۰ هزار میلیارد تومان و پیش بینی می‌شود در سال ۹۹رقم ۱۵۰ هزار میلیارد تومان درآمد شرکت‌های دانش بنیان باشد.

عضو هیات عامل صندوق نوآوری و شکوفایی با تأکید بر اینکه وضعیت شرکت‌های دانش بنیان نشان از شکل دهی اقتصاد دانش بنیان در کشور را دارند، گفت: مرکز مؤسسات و امور شرکت‌های دانش بنیان ۱۱۰ برنامه حمایتی از این شرکت‌ها را داشته است تا بتوانند به خوبی نقش آفرینی کنند و در راستای تحقق اقتصاد دانش بنیان گام بردارند.

رییس مرکز شرکت‌ها و مؤسسات دانش بنیان معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری ادامه داد: تاکنون ۱۲ هزارو ۹۱ شرکت دانش بنیان از خدمات معافیت مالیاتی، سه هزار و ۶۰۰ شرکت دانش بنیان (سه هزار و ۷۵۰ نفر) از  تسهیلات نظام وظیفه تخصصی، ۶۳۶ مورد معافیت گمرکی، هزار و ۶۱۷ قرارداد دانش بنیان در حوزه تأمین اجتماعی، ۳۴۴ شرکت تسهیلات استقرار در اماکن مسکونی، ۸۴۹ شرکت جواز تأسیس و پروانه بهره برداری، ۴ هزار و ۷۸۴ خدمت در حوزه توانمند سازی و ۵ هزار و ۸۹۱ جلسه مشاوره از سوی مرکز مؤسسات دانش بنیان استفاده کرده اند.

خیاطیان یادآور شد: تاکنون براساس آئین نامه ارزیابی، شرکت‌های دانش بنیان ۲ نوع یک و ۲ بوده اند که با سه معیار مورد ارزیابی قرار می‌گرفتند.

ایجاد شرکت های دانش بنیان نوع ۳

رییس مرکز شرکت‌ها و مؤسسات دانش بنیان معاون علمی گفت: با توجه به اینکه در حوزه صنایع فرهنگی، ارزش افزوده ای وجود دارد و این صنایع فرهنگی و خلاق می‌تواند اشتغال زایی بالایی داشته باشد، از این رو یک دسته جدیدی از شرکت‌های دانش بنیان را در دسته بندی نوع سوم خود در مرکز موسسات قرار دادیم که این موضوع به تصویب کارگروه رسیده است.

خیاطیان افزود: شرکت‌ها می‌توانند خلاق ودانش بنیان باشند و با تأییدیه هایی که از مرکز دریافت می‌کنند به فعالیت‌های خود در زمینه‌های فرهنگی و غیره ادامه دهند، لازم بود که دربرخی از حوزه‌ها، نگاه ویژه داشته باشیم از این رو توانستیم نوع سوم شرکت‌های دانش بنیان را به این دسته بندی ها اضافه کنیم.

وی با بیان اینکه بر اساس ۳ معیار شرکت‌های نوع ۱ و نوع ۲ دانش بنیان معرفی می‌شوند، ادامه داد: از این روش بیش از ۵ هزار شرکت دانش بنیان احراز هویت شدند ولی لازم بود که در برخی از حوزه‌ها نگاه ویژه‌تری صورت گیرد، ما نمی‌توانیم ظرفیت فناوری و اقتصادی موجود در تهران و سایر شهرهای بزرگ را با ظرفیت‌های استان‌ها و مناطق کمتر برخوردار مقایسه کنیم، نمی‌توان شرکتی که در سطح یک فناوری در کنار دانشگاه شریف فعالیت می‌کند را با مجموعه‌ای در مناطق کمتر برخوردار با یک معیار مورد ارزیابی قرار داد.

خیاطیان اظهار داشت: از سوی دیگر ما درگیر جنگ اقتصادی و تحریم هستیم و اگر چه این تحریم‌ها در حوزه فناوری‌ها برکاتی داشته است ولی مشکلاتی را برای کشور ایجاد کرد از این رو لازم بود مجموع شرکت‌های دانش بنیان که توانسته بودند نقش آفرینی جدی در مقابله با کرونا و سایر حوزه‌هایی که کشور دچار تحریم است و اجازه ورود کالاها به کشور داده نمی‌شد، داشتند، باید توسعه یابد.

وی با تاکید اینکه در حال حاضر مسایل راهبردی بسیاری در کشور وجود دارد که باید از سوی شرکت‌های دانش بنیان مرتفع شوند، گفت: ما به عنوان حوزه معاونت علمی موظف هستیم که این شرکت‌ها را به این سمت سوق دهیم.

خیاطیان حوزه‌های امنیت غذایی، سلامت، واکسن، تجهیزات، نفت و گاز، لوازم خانگی و غیره را از حوزهایی نام برد که در برخی از آنها به شدت وابسته هستیم، اظهارداشت: در صدد هستیم اگر زمینه مساعدی برای حضور صاحبان فناوری و نوآوری در قالب شرکت‌های دانش بنیان فراهم کنیم، حتما می‌توانند نقش آفرینی جدی داشته باشند.

عضو هیات عامل صندوق نوآوری و شکوفایی با تأکید بر اینکه ما در حوزه امنیت غذایی، سلامت، واکسن، تجهیزات، نفت و گاز، لوازم خانگی و غیره وابسته هستیم، اظهار داشت: در صدد هستیم اگر زمینه مساعدی برای حضور صاحبان فناوری در این حوزه‌ها فراهم شود، بتوانیم صاحب نقش آفرینی آنها در این زمینه‌ها و عدم وابستگی کشور باشیم.

رییس شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان معاونت علمی با اشاره به ظرفیت پارک‌های فناوری، مراکز رشد و شرکت‌های دانش بنیان مستقر در آن ها یادآور شد: زمینه تربیت و توسعه نیروهای فناور در این مراکز فراهم شده است و لازم بود پارک‌هایی که دارای نظام ارزیابی مورد تایید وزارتخانه‌های بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و علوم، تحقیقات و فناوری و همچنین معاونت علمی هستند وارد سیکل ارزیابی شوند و شرکت‌های مستقر در این پارک‌ها از ظرفیت‌های دانش بنیانی بهره مند شوند.

وی ادامه داد: علاوه بر آنها در حوزه علوم انسانی و صنایع خلاق مقام معظم رهبری بارها و بارها بر کاربست اجتماعی این دو حوزه را تاکید کردند و فرمودند که علوم انسانی باید در بستر اجتماع قرار گیرد و مردم آن را لمس کنند، ما مشاهده کردیم که این ظرفیت در بخش شرکت‌های دانش بنیان خالی مانده است.

خیاطیان با بیان اینکه این ظرفیت در شرکت‌های خلاق ایجاد شده بود، بیان کرد: ولی به دلیل اینکه این شرکت‌ها از برخی از مزایای شرکت‌های دانش بنیان محروم بودند از این رو تلاش کردیم که با یکسری معیارهایی؛ شرکت‌های دانش بنیان را در زمره شرکت‌های دانش بنیان قرار دهیم.

به گفته وی بر اساس مصوبه‌ای شرکت‌های خلاق که بتوانند معیارهای دانش بنیانی را کسب کنند به عنوان شرکت‌های دانش بنیان نوع ۳ می‌توانند از تسهیلات شرکت‌های دانش بنیان بهره مند شوند.

رییس شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان معاونت علمی با تاکید بر اینکه ایجاد شرکت‌های دانش بنیان نوع ۳ به تصویب کارگروه حمایت از شرکت‌های دانش بنیان معاونت علمی رسیده است، افزود: شرکت های خلاق که در ردیف شرکت های دانش بنیان نوع 3 قرار  می گیرند از تمامی حمایت های شرکت های دانش بنیان به غیر از معافیت مالیاتی و گمرکی برخوردار خواهند شد و امیدواریم این مصوبه به زودی اجرایی شود و عیدانه‌ای برای فعالان این حوزه باشد.

۱۵۰۰ شرکت از گردونه دانش بنیانی خارج شدند

وی با اشاره به ارزیابی مداوم معاونت علمی در شرکت‌های دانش بنیان اظهارداشت: شرکت‌های دانش بنیان همواره در دوره های  ۲ تا ۳ساله، مورد ارزیابی قرار می‌گیرند و اگر فعالیت نوآورانه ای نداشته باشند از لیست دانش بنیانی حذف می‌شوند، تا پایان سال ۹۸، هزار و ۵۰۰ شرکت از گردونه دانش بنیانی خارج شدند، امیدوار هستیم که این شرکت‌ها با فعالیت‌هایی که دارند بتوانند دوباره وارد سیکل دانش بنیانی شوند.

خیاطیان گفت: از ابتدای تشکیل مرکز مؤسسات و امور دانش بنیان‌ها، ۳۲ هزار پرونده برای اخذ تأییدیه دانش بنیانی  شرکت ها تشکیل شده که از این میزان ۲۶ هزار پرونده مورد ارزیابی قرار گرفته اند که حاصل آن تأییدیه ۵ هزار و ۷۰۰ شرکت دانش بنیان است، آمار کلی نشان می‌دهد که ۳۰ تا ۳۵ درصد  درخواست ها مورد تأیید مرکز مؤسسات و امور دانش بنیان، معاونت علمی و فناوری قرار می‌گیرند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 4 =

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش