میل خسروجرد و مصلای سبزوار جزو آثار نفیس تشخیص داده شد

تهران- ایرنا- سومین جلسه کمیته تشخیص نفایس و کاربری هم‌شأن اثر، به ریاست وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی برگزار شد و میل خسروجرد و مصلای سبزوار در استان خراسان رضوی جزو «آثار نفیس» تشخیص داده شدند.

به‌گزارش ایرنا از میراث‌آریا، سومین جلسه کمیته تشخیص نفایس و کاربری هم‌شأن اثر، صبح روز شنبه ۱۸ بهمن ماه به ریاست علی اصغر مونسان وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در سالن فجر وزارتخانه برگزار شد.

این جلسه که با حضور اعضای کمیته تشخیص نفایس به‌شکل حضوری و مدیران کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان‌ها به‌شکل ویدئوکنفرانس برگزار شد، ۱۷ اثر از استان خراسان رضوی مورد بررسی قرار گرفت که میل خسروجرد و مصلای سبزوار نفیس تشخیص داده شد.

همچنین از استان کرمان نیز خانه لطفعلی‌زاده مورد بررسی قرار گرفت، برای فروش این بنا که در اختیار وزارت راه و شهرسازی قرار دارد از وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی مبنی بر نفیس بودن اثر استعلام گرفته شده بود که امروز در این جلسه اعضای کمیته رأی به غیرنفیس بودن آن دادند و فروش آن بلامانع اعلام شد.

بندهایی نیز از دستورالعمل کمیته تشخیص نفایس و کاربری هم‌شأن اثر مورد بررسی قرار گرفت و اصلاحات آن انجام شد.

میل (مناره) خسروجرد سبزوار به عنوان بلندترین سازه تاریخی استان خراسان و در شمار زیباترین مناره های تاریخی آغاز قرن ششم هجری قمری معرفی شده است.

این بنای بسیار زیبا در سال ۵۰۵ هجری قمری به دستور تاج الدوله ابوالقاسم بن سعید، همدوره با حکومت سلجوقیان برای راهنمایی و محل اطراق مسافران و کاروانیان خسته جاده قدیم ابریشم بنا شده است.

این اثر دیدنی با ۲۸ متر ارتفاع در حدود پنج کیلومتری غرب شهر سبزوار، در حاشیه دو جاده اصلی تهران - مشهد قرار دارد که چند سال قبل نیز از سوی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مرمت شده است.

مصلای تاریخی سبزوار یکی از زیباترین ابنیه به جا مانده از حکومت سربداران است. مردم سبزوار در این مکان که قدیمی ترین مصلای تاریخی در خراسان رضوی است از دیر زمان نمازهای عید و جمعه و نیز نماز استسقاء را برگزار کرده اند. بنای کنونی که در ابتدای ورودی قبرستان شهر معروف به بهشت شهدا قرار دارد از ابنیه عهد صفوی با زیربنای۲۴۲ متر است و فضایی در حدود یک هکتار در اطراف آن قرار دارد.
سقف ۱۱ متری مصلا بسیار عالی و ماهرانه ساخته شده و از لحاظ ظرافت، مهارت و زدن ضربی جناغی نمونه آن در سایر ابنیه خراسان کمتر دیده می شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 7 =

سرخط اخبار فرهنگ