پرونده مسکن مهر مازندران تا اردیبهشت سال آینده بسته می‌شود

ساری - ایرنا - استاندار مازندران با اعلام این که کمتر از پنج درصد از واحدهای مسکن مهر استان نیمه تمام باقی مانده است ، گفت که با توجه به بررسی و احصاء جزئیات مشکلات ، پرونده مسکن مهر استان حداکثر تا پایان اردیبهشت ماه سال آینده بسته خواهد شد.

به گزارش ایرنا ، احمد حسین زادگان روز شنبه در نشست افتتاح همزمان ۵۵۰ واحد مسکن مهر استان و بررسی مشکلات مربوط به این طرح در استان که با حضور معاون وزیر راه و شهر سازی در ساری برگزار شد ، افزود : طی ۲۴ ساعت آینده همه دستگاه های خدمات رسان از جمله آب و فاضلاب و توزیع برق باید زمان بندی اتمام طرح های زیر ساختی خود را در اجرای طرح های مسکن مهر استان به معاونت امور هماهنگی عمرانی استانداری ارائه کنند.

وی تاکید کرد : امروز نماینده تام اختیار وزیر راه و شهر سازی به ما قول داده است که در تامین اعتبار سهم ۳۰ درصدی دولت برای طرح های زیر ساختی مسکن مهر هیچگونه مشکلی وجود ندارد و شخص رئیس جمهوری نیز در جلسه با استاندران به این موضوع اشاره و تاکید کردند که مسکن مهر باید تا قبل از پایان کار دولت به اتمام برسد ، در نتیجه هیچگونه تعللی از دستگاه های اجرایی برای تحقق مطالبات دولت و ملت پذیرفته نیست.

نماینده عالی دولت در مازندران گفت : تکمیل و بهره برداری از واحدهای باقی مانده مسکن مهر اولویت مهم دولت تدبیر و امید طی چند  ماهه باقی مانده خدمت رسانی به مردم است و مسئولان دولتی باید هر هفته عملکرد پیمانکاران واحدهای مسکن مهر را به استانداری گزارش بدهند و هر گونه سهل انگاری و بی توجهی برای مدیران دستگاه های اجرایی تبعات خواهد داشت.

حسین زادگان افزود : بهانه نبود اعتبار نیز پذیرفته نیست ، چرا که به محض ارائه صورت وضعیت ، اعتبار مورد نیازی که سهم دولت است پرداخت می شود، در نتیجه دستگاه های خدماتی باید طبق زمانبندی مشخص و با انجام کار در چند شیفت توسط پیمانکاران ، برای تحقق این امر مهم نظارت و مراقبت ها را دوچندان کنند.

استاندار مازندران مهم ترین و بیشترین مشکل مسکن مهر در استان را مربوط به طرح مسکن مهر « میارکلا » شهرستان ساری دانست و گفت : از آن جایی که طبق وعده وزارت راه و شهرسازی  برای حل مشکلات مسکن مهر میارکلا ساری به صورت ویژه کمک می شود ، به طور یقین مشکلی در تحویل بموقع همه واحدهای مسکونی باقی مانده در موعد تعیین شده نداریم.

کلنگ اجرای پروژ ۲ هزار و ۸۰۰ واحدی مسکن مهر میارکلای ساری سال ۸۷ طی قراردادی با ۱۶ پیمانکار به زمین زده شد و قرار بود خانه ها طی ۱۵ ماه تکمیل و تحویل متقاضیان شود ، ولی هیچ خانه ای در دولت نهم و دهم تحویل متقاضیان نشد و پروژه با مشکلات فراوان به دولت یازدهم و دوازدهم به ارث رسید.

طبق اعلام رسمی اداره کل راه و شهر سازی مازندران سهم اجرای مسکن مهر در این استان ۵۷ هزار و ۳۵۱ واحد بود که تا کنون ۵۳ هزار و ۹۳۷ واحد تحویل شده است و سه هزارو ۴۱۴ واحد برابر با ۶ درصد نیمه تمام مانده است که از پیشرفت فیزیکی  ۸۵ تا ۹۵درصد برخوردار است.

مشکل زمین برای طرح مسکن ملی مازندران رفع شد

استاندار مازندران همچنین در این نشست از حل مشکل کمبود زمین طرح مسکن ملی استان خبر داد و گفت : طبق آمار رسمی ۱۰ هزار و ۳۰۰ نفر در ۲ نوبت در طرح مسکن ملی استان ثبت نام کردند که حدود ۲ هزار و ۱۰۰ نفر واجد شرایط برای مالکیت این نوع مسکن هستند و تا کنون هم ۸۵۲ نفر آورده خود را به صندوق واریز کرده اند که به نسبت تعداد پذیرفته شدگان ، بسیار کم است.

وی افزود : به نظر می رسد تبلیغات برای برخورداری واجدین شرایط از این فرصت در استان مازندران کم است ، چون ما در حال حاضر مشکل زمین برای طرح مسکن ملی در استان نداریم ضمن این که بسیاری از زمین هایی که برای مسکن ملی انتخاب شده در داخل محدوده شهرها واقع است و برخلاف مسکن مهر ، در شرایط بسیار مناسبی به لحاظ زیر ساختی قرار دارند.

حسین زادگان با اعلام این که تاکنون با آورده ۳۴۰ میلیارد ریالی متقاضیان کار پی ریزی مسکن ملی در شهرهای بابل و سورک آغاز شده است ، گفت : بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و ستاد اجرایی فرمان امام کارگزاران اجرای مسکن ملی در استان هستند و با قدرت تمام این طرح ها را پیش می برند.

طرح اقدام ملی مسکن از برنامه های دولت تدبیر و امید برای خانه دار کردن افراد فاقد مسکن است که از آبان ماه سال ۹۸ در سطح کشور آغاز شد. در این برنامه وزرات راه و شهرسازی موظف شد تا با تامین زیرساخت ها تا سال ۱۴۰۰ حداقل ۴۰۰ هزار واحد مسکونی برای متقاضیان واجد شرایط احداث کند.
متقاضیان مسکن ملی را افرادی تشکیل می دهند که خودشان و افراد تحت تکفلشان از سال ۸۴ به بعد فاقد زمین یا مسکن بوده باشند ،  از تاریخ ۲۲ بهمن ۱۳۵۷ از هیچ یک از امکانات نهادهای عمومی غیردولتی مربوط به تأمین مسکن شامل زمین، واحد مسکونی یا تسهیلات یارانه‌ای خرید یا ساخت واحد مسکونی استفاده نکرده باشند.

از دیگر شرایط ثبت نام در طرح اقدام ملی مسکن این است که متقاضی متاهل یا سرپرست خانوار باشد و زنان خودسرپرست نیز مشروط به داشتن حداقل ۳۵ سال سن می توانند از این مزیت بهره مند شوند. همچنین متقاضی باید حداقل پنج سال سابقه سکونت در شهر موردتقاضا داشته باشد. بر اساس توافقات انجام شده در شهرهای جدید نیز سابقه سکونت حداقل پنج سال در شهر جدید مورد تقاضا یا شهر مادر ملاک عمل است.

نداشتن منع قانونی همچون چک برگشتی برای دریافت تسهیلات بانکی، تسهیلات معوقه و توانایی تامین هزینه ساخت مسکن مازاد بر تسهیلات بانکی، امکان سپرده‌گذاری حداقل ۳۰ درصد هزینه ساخت، مازاد بر تسهیلات بانکی از جمله شرایط تکمیل ثبت نام و پذیرش در این طرح است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =

سرخط اخبار استان‌ها