نگرانی عربستان و برخی کشورهای عربی از تصمیم‌های بایدن

تهران - ایرنا - به دنبال سیاست های دولت جدید آمریکا به رهبری جو بایدن و نگرانی فزاینده شورای همکاری خلیج فارس از جهت گیری جدید سیاست خارجی کاخ سفید، عربستان و برخی از کشورهای عربی به دنبال یکپارچه کردن مواضع خود در مقابل تصمیم های دولت جدید آمریکا هستند. 

به گزارش ایرنا، در سایه تنش فزاینده در میان کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس به دنبال تصمیم های دولت جدید آمریکا، عربستان می کوشد تا از هرگونه درگیری جانبی نظیر آنچه میان مصر و قطر روی داد جلوگیری کند.
روزنامه الاخبار لبنان در این باره نوشت که اقدام های کنونی عربستان به این سبب است که مانع از هرگونه پیامد نامطلوب ناشی از این درگیری ها شود؛ چرا که تلاش می کند همه را در برابر دولت جدید امریکا متحد کند.

گفت وگوها بین مصر و کویت
با گذشت چندین روز از تنش های دوباره میان قاهره و دوحه در پی مواضع برخی از مسوولان دو کشور در مذاکرات مقدماتی و انتقاد برخی رسانه های منتسب به قطر از ارتش مصر، دو کشور به اختلاف های خود با میانجیگری کویت و در گفت وگوی تلفنی امیر کویت با «عبدالفتاح السیسی»، رئیس جمهوری مصر در ابتدای هفته گذشته پایان دادند.
در این گفت وگوی تلفنی، السیسی به بررسی 3 پرونده با کویت پرداخت. موضوع نخست انتخاب دوباره «احمد ابو الغیط» به عنوان دبیرکل اتحادیه عرب به مدت 5 سال دیگر است. 
مساله دوم نیز به پشتیبانی اعضای شورای همکاری خلیج فارس از موضع مصر در مورد سد النهضة و فشار آنها بر اتیوپی برای کشاندن این کشور به میز مذاکرات بود، در این میان  مساله سوم به روند روابط عربستان، امارات، بحرین و مصر با قطر در پی حل اختلافات در شهر العلای عربستان بر می گردد.
به گزارش میدل ایست نیوز، این تماس ها جزئیات و اطلاعات بسیاری را به همراه داشت به ویژه در زمینه آشتی با قطر که نشان می داد مصر از بازگشت سریع روابط با قطر که به هیچ یک از درخواست های مصر جواب نداده ناراضی است اما کویت بر لزوم عبور از اختلافات در زمان کنونی تاکید داشت.

علت نگرانی ها از تصمیم های دولت جدید آمریکا 
به گفته یک مقام مصری در گفت وگو با روزنامه لبنانی الاخبار حاکمان برخی کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس با نگرانی به اقدام های دولت جدید آمریکا می نگرند و این امر به گزارش سفارت هایشان بر می گردد، اما علت نگرانی ها تنها موضع آمریکا نسبت به جنگ در یمن که پیش از این نیز رسما به عربستان اعلام شده بود، نیست، بلکه مشکلات دیگری که حل نشده اند و بیش از حد طول کشیده است نیز عامل نگرانی حاکمان برخی از کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس است به ویژه اینکه آمریکا تمایلی به حل و فصل این مسائل پیش از تلاش برای توافقی جدید با ایران ندارد.
 بنابر آنچه به السیسی در این تماس های تلفنی گفته شده است و انتظار می رود که نشستی سه جانبه بین کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس، مصر و اردن نیز برگزار شود، چندین پرونده در راستای یکپارچه سازی مواضع این کشورها و عدم اختلاف در تعامل با دولت جدید آمریکا بررسی خواهد شد.
 

اختلاف نظر میان عربستان و امارات
در این میان اختلاف هایی میان «محمد بن سلمان»، ولیعهد عربستان و «محمد بن زاید»، ولیعهد ابوظبی نیز وجود دارد به گونه ای که ولیعهد سعودی معتقد است اوضاع اکنون باید به صورت موقت آرام شود اما ولیعهد ابوظبی بر این باور است که مسامحه با دولت بایدن ثبات منطقه را تهدید می کند به ویژه با توجه به اینکه بایدن قصد از بین بردن تمام آنچه که برای مقابله با ایران فراهم شده است را دارد.

تغییرات اساسی در سیاست خارجی عمان
با وجود اینکه عربستان منتظر تصمیم های بیشتر دولت جدید آمریکا نه تنها در باره یمن بلکه در سایر پرونده ها نیز هست اما بحران واقعی که ریاض را نگران کرده، مواضع سایر کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس به ویژه عمان است، البته نه به علت تغییرهایی که درون نظام خود داده است بلکه بیشتر به علت گزارش های اطلاعاتی است که خبر از تغییرات اساسی در سیاست خارجی عمان به خصوص پس از دریافت کمک مالی از قطر را دارد.
آنچه در پایان گفت وگوها میان مصر و کویت بر سر آن توافق شد، لزوم صلح و سازش تا اطلاع ثانوی و پرهیز از هرگونه اختلافات در دوره کنونی بود نه فقط به علت تضمین واکنش امریکا بلکه به آن علت که دوحه می تواند بیش از هر وقت دیگر بر تصمیم گیرندگان در واشنگتن فشار بیاورد و تاثیر بگذارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =

سرخط اخبار جهان