تبدیل فرودگاه کرمانشاه به عنوان مرکز غرب کشور خواسته مردم استان است

کرمانشاه- ایرنا- استاندار کرمانشاه تبدیل فرودگاه بین‌المللی شهید اشرفی اصفهانی کرمانشاه به عنوان مرکز غرب کشور و ادامه اجرای راه آهن غرب را از خواسته‌های مردم استان دانست.

به گزارش خبرنگار ایرنا؛ هوشنگ بازوند روز شنبه در جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی استان کرمانشاه در سرسرای شهدای دولت استانداری با حضور معاون اول رییس جمهوری افزود: فرودگاه بین المللی کرمانشاه اکنون به استان های کردستان، ایلام و لرستان سرویس ارایه می دهد و توان تبدیل به مرکز فرودگاهی غرب کشور را دارد.

او گفت: از وزارت راه و شهرسازی پیگیر یک شرکت هواپیمایی (ایران ایر) هستیم که استان را به مرکز فرودگاهی غرب کشور تبدیل کنیم تا به مردم استان های مجاور و خود استان کرمانشاه سرویس ارایه دهیم.

وی راه آهن غرب کشور نیز اشاره کرد و گفت: متاسفانه این طرح به دلیل کمبود اعتبار خیلی پیشرفت ندارد در حالی که در آن سمت مرز یعنی از طرف خانقین به طرف عراق آماده‌ است و می توان تا سوریه ادامه داد.

او این طرح را نیازمند اعتبار برای ادامه دانست و خواستار اختصاص اعتبارات موردنیاز برای اجرای آن شد.

استاندار کرمانشاه در ادامه به درست نشدن فاضلاب شهر کرمانشاه نیز اشاره کرد و گفت: فاضلاب به تهدیدی برای رودخانه قره سو تبدیل شده است و برای ساماندهی آن به ۱۵۰ میلیارد تومان اعتبار دارد.

بازوند در ادامه اظهار داشت: معاون اول رییس جمهوری از مهرماه ۹۶ تاکنون چهار بار به استان کرمانشاه آمده‌اند و هر بار هم گره گشای بسیاری از مشکلات بوده‌اند.

وی افزود: زلزله آبان ۹۶ برای دولت ۱۱ هزار میلیارد تومان بار مالی داشته است که آقای جهانگیری و دکتر نوبخت سهم بسیار مهمی در این مصوبات و تخصیص ها داشته‌اند.

بازوند عنوان کرد: در زلزله سال ۹۶ توانستیم ۱۳۱ هزار واحد مسکونی را بازسازی کنیم و در این حوزه مردم زلزله زده خواهان تمدید امهال وام ها تا یکسال دیگر هستند.

وی با اشاره به اینکه طی این چهار سال‌ اخیر سه سند مهم در حوزه اشتغال، آمایش و سرمایه گذاری تدوین شده است در ادامه اظهار داشت: در سال ۹۶ نرخ بیکاری حدود ۲۱/۶ بود است که در سال ۹۹ این میزان به ۱۵/۷ رسیده است و یک موفقیت بسیار خوب محسوب می‌شود.

مدیر ارشد استان اظهار داشت: در پاییز ۹۶ نرخ بیکاری کرمانشاه ۲۵ درصد بوده که در پاییز ۹۹ به ۱۲.۴ رسیده که یک اتفاق بسیار مهم است.

وی ادامه داد: طی این چهار سال تعداد ۵۶۸ واحد راکد با چهار هزار و ۳۷۸ نفر اشتغال دوباره فعال شده اند و ۳۹۲ واحد طرح توسعه در واحدهای صنعتی انجام شده است.

استاندار کرمانشاه عنوان کرد: واگذاری اراضی شهرک‌های صنعتی یک رشد ۴۸۶ درصدی داشته است و رشد ۴۳۱ درصدی زمین را شاهد بوده ایم که نشان از افزایش میل به سرمایه گذاری در استان است.

 وی در بخش دیگری از سخنانش به وضعیت صادراتی ایام کرونا پرداخت و گفت: مرز پرویزخان باوجود بحران کرونا به شکل شبانه روزی فعال بوده است و در مرزهای استان به شکل متوسط روزانه هزار دستگاه کامیون کالا صادر شده است.

 استاندار کرمانشاه افزود: در سال ۹۹ تاکنون ۲ میلیارد دلار کالا صادر شده است که در مقایسه با سال گذشته یک رشد ۱۰ درصدی را نشان می‌دهد.

بازوند همچنین خواهان برقراری امکان حمل یکسره کالا تا مقصد از طریق مرزهای کرمانشاه شد و گفت: با انجام این کار شاهد افزایش ۵۰ درصدی صادرات استان خواهیم بود.

وی افزود: همچنین طی این مدت ۲۸ هزار هکتار از زمین های دیم استان به کشت آبی تبدیل شده است که ۱۸ هزار هکتار آن در قالب طرح گرمسیری بوده است.

وی به تعیین تکلیف طرح منطقه آزاد تجاری قصرشیرین در مجمع تشخیص مصلحت نظام در اواخر بهمن ماه اشاره کرد و گفت: نمایندگان مجمع تشخیص مصلحت نظام برای بررسی میدانی این طرح به قصرشیرین آمده‌اند و بی گمان همراهی دکتر جهانگیری به تصویب این طرح بسیار کمک خواهد کرد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها