۱۸ بهمن ۱۳۹۹،‏ ۱۴:۰۹
کد خبرنگار: 2457
کد خبر: 84214105
۰ نفر

برچسب‌ها

پیکر ۱۰۴ قربانی ایزدی داعش در سنجار به خاک سپرده شد

بغداد – ایرنا- پیکرهای ۱۰۴ نفر از ایزدی های قربانی گروه تروریستی داعش امروز در مراسم ویژه ای با حضور مسئولان عراقی و نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در عراق و شماری از دیپلمات ها در منطقه «سنجار» در شمال غربی استان نینوای این کشور به خاک سپرده شد.

به گزارش ایرنا به نقل از رسانه های عراقی، گروه تروریستی داعش در طول سیطره خود بر یک سوم خاک عراق پلیدترین جنایات و کشتار را علیه مردم این کشور از جمله اقلیت ایزدی مرتکب شد که یکی از شدیدترین آنها، جنایت عناصر این گروه در روستای «کوجو» در اطراف منطقه سنجار در ماه اوت سال ۲۰۱۴ میلادی بود.
درپی بیرون راندن گروه تروریستی داعش از منطقه سنجار در اواخر سال ۲۰۱۵ میلادی بود که شمار زیادی از گورهای جمعی کشف شد که حاوی پیکرهای اهالی منطقه سنجار و اطراف آن از جمله زنان و کودکان و سالخوردگان بود.
درپی باز کردن این گورهای جمعی، مسئولان و نهادهای ذیربط عراقی کار شناسایی و مشخص کردن هویت این قربانیان را انجام دادند.
مراسم گرامیداشت پیکرهای ۱۰۴ قربانی ایزدی داعش پنجشنبه گذشته با حضور رئیس جمهور، نخست وزیر، نایب رئیس اول، وزیر خارجه و مسئولان بلندپایه و نمایندگان کشورهای خارجی و بستگان قربانیان در بغداد برگزار شد و سپس پیکرها به فرودگاه نظامی القیاره در استان نینوا برای برگزاری مراسم ویژه و انتقال به روستای کوجو برای تدفین منتقل شد.
در مراسم رسمی امروز انتقال پیکرهای قربانیان به محل برای تدفن هیاتی از دولت عراق و دولت محلی اقلیم کردستان این کشور، «جنین پلاسخارت» نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در عراق و رئیس تیم تحقیقات سازمان ملل در امر بازخواست درباره جنایات داعش (یونیتاد) و شماری از نمایندگان دیپلمات و مسئولان شرکت داشتند.
پیکرهای این ۱۰۴ قربانی سپس امروز در آرامگاه روستای کوجو به خاک سپرده شد. 

پیکر قربانیان امروز در آرامگاه روستای کوجو به خاک سپرده شد


به نوشته رسانه های عراقی، ارزیابی های رسمی نشان می دهد که سرنوشت حدود سه هزار ایزدی همچنان نامعلوم است.
براساس اعلام برخی رسانه های عراقی، داعش بیش از ۶۴۰۰ ایزدی را در طول تاخت و تاز خود در شمال عراق ربود که ۳۲۰۰ نفر از آنها توانستند فرار کنند و برخی نیز نجات یافتند اما سرنوشت مابقی همچنان نامعلوم بوده است.
عناصر گروه تروریستی داعش در آن زمان همچنین شمار زیادی از مردان ایزدی را به قتل رسانده و بسیاری از زنان و کودکان را به مناطق تحت نفوذ خود در عراق و سوریه بردند.
عراق در سال ۲۰۱۷ میلادی پس از سه سال نبرد، پیروزی بر گروه تروریستی داعش را اعلام کرد اما عناصر و هسته‌های پراکنده این گروه تروریستی هنوز در برخی مناطق استان‌های «دیاله، کرکوک، نینوا، صلاح‌الدین، الانبار و بغداد» فعال هستند.
نیروهای امنیتی عراق برای پاکسازی کامل این مناطق از وجود عناصر تروریستی تلاش می‌کنند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 8 =

سرخط اخبار جهان