لیگ برتر و یک اتفاق عجیب دیگر/ میزبان‌های میهمان نواز و دست و دلباز

تهران- ایرنا- در سه هفته اخیرِ رقابت‌های لیگ برتر فوتبال ایران و از ۲۴ بازی برگزار شده تنها چهار مسابقه با برتری تیم‌های میزبان به اتمام رسیده و در ۵۰ درصد بازی‌ها تیم‌های میهمان برد را به ارمغان آورده‌اند.

به گزارش ایرنا، بیستمین دوره رقابت‌های لیگ برتر فوتبال ایران به میانه خود نزدیک می‌شود. تا به اینجا ۱۱۰ بازی برگزار شده و تنها ۱۰ مسابقه تا پایان نیم‌فصل اول باقی مانده است. شرایط ویژه کرونایی باعث شده تا تیم‌ها بدون تماشاگران به مصاف یکدیگر بروند و این مساله فارغ از کاستن از جذابیت مسابقات، روی نتیجه‌گیری تیم‌های میزبان هم تاثیرگذار بوده است. در ادامه به این مساله بیشتر خواهیم پرداخت.

سقوط عجیب تیم‌های میزبان

در سه هفته اخیر و در ۲۴ بازی انجام شده، تنها چهار تیم میزبان توانسته‌اند رقبای خود را از پیش رو بردارند. در ۱۲ دیدار تیم‌های میهمان به برتری رسیده‌اند و در هشت مسابقه ۲ تیم به تساوی رضایت داده‌اند. آمار عجیبی است. فقط ۱۶ درصد از بازی‌ها با برتری تیم‌های میزبان به اتمام رسیده است. شهرخودرو، آلومینیوم، پرسپولیس و استقلال تیم‌هایی هستند که رنگ برد خانگی را در این سه هفته به چشم دیده‌اند. اما ۸۴ درصد مسابقات با ناکامی تیم میزبان به اتمام رسیده است و به طور دقیق ۵۰ درصد مسابقات با برد تیم میهمان همراه بوده است.

وقتی به ۱۴ هفته‌ای که تا به اینجا گذشته نگاهی می‌اندازیم متوجه می‌شویم که تیم‌های میزبان در هفته‌های ابتدایی عملکرد نسبتا خوبی داشتند. در سه هفته اول روی هم تنها سه تیم میهمان به برتری دست پیدا کردند. در ادامه کمی ماجرا سینوسی شد. تیم‌های میزبان در هر هفته بین ۲ تا چهار پیروزی را به دست می‌آوردند تا هفته نهم از راه رسید. هفته‌ای که هنوز پرونده‌اش بسته نشده است. در این هفته و در هفت بازی برگزار شده هیچ تیم میزبانی به برتری دست پیدا نکرده است. البته که این یک جرقه بود و در هفته‌های دهم و یازدهم به ترتیب چهار و پنج برد برای تیم‌های میزبان به دست آمد. تا اینکه هفته دوازدهم شروع کننده موج جدیدی از قدرت‌نمایی تیم‌های میهمان بود که پیش‌تر به آن اشاره شد.

باید دید در هفته‌های آتی این روند ادامه‌دار خواهد بود یا خیر اما می‌توان گفت نبود تماشاگران و همچنین وضعیت آب و هوایی در اکثر شهرها که نزدیک به هم شده و دیگر خبری از گرمای بیش از حد نیست باعث شده تا امتیاز تیم‌های میزبان نسبت به رقبا تا حد قابل توجهی کم شود.

در مجموع و تا به اینجا، در ۱۱۰ بازی برگزار شده ۳۸ مسابقه با برتری تیم‌های میزبان همراه بوده است. در ۴۳ بازی نتیجه نهایی مساوی بوده و تیم‌های میهمان نیز ۲۹ پیروزی به ارمغان آورده‌اند. فاصله بسیار کمی بین بردهای میزبان‌ها و میهمان‌ها وجود دارد که از لحاظ درصدی به به ترتیب ۳۵ و ۲۶ درصد هستند. اگر نتیجه مساوی را هم به سود تیم میهمان قلمداد کنیم تا به اینجا در حدود ۶۵ درصد مسابقات تیم‌های میزبان ناکام بوده‌اند.

هفته اول: چهار برد میزبان، سه تساوی و یک برد میهمان(۵۰ درصد برد)

هفته دوم: چهار برد میزبان، سه تساوی و یک برد میهمان(۵۰ درصد برد)

هفته سوم: دو برد میزبان، پنج تساوی و یک برد میهمان(۲۵ درصد)

هفته چهارم: سه برد میزبان، سه تساوی و ۲ برد میهمان(۳۷.۵ درصد)

هفته پنجم: دو برد میزبان، ۴ تساوی و ۲ برد میهمان(۲۵ درصد)

هفته ششم: چهار برد میزبان، دو تساوی و ۲ برد میهمان(۵۰ درصد)

هفته هفتم: چهار برد میزبان، سه تساوی و یک برد میهمان(۵۰ درصد)

هفته هشتم: دو برد میزبان، ۴ تساوی و ۲ برد میهمان(۲۵ درصد)

هفته نهم: صفر برد میزبان، پنج تساوی و ۲ برد میهمان(یک بازی عقب افتاده)(صفر درصد)

هفته دهم: چهار برد میزبان، ۲ تساوی و یک برد میهمان(یک بازی عقب افتاده)(۵۷ درصد)

هفته یازدهم: پنج برد میزبان، یک مساوی و ۲ برد میهمان(۶۲.۵ درصد)

هفته دوازدهم: ۲ برد میزبان، یک تساوی و پنج برد میهمان(۲۵ درصد)

هفته سیزدهم: یک برد میزبان، سه تساوی و چهار برد میهمان(۱۲.۵ درصد)

هفته چهاردهم: یک برد میزبان، چهار تساوی و سه برد میهمان(۱۲.۵ درصد)

مجموع: ۱۱۰ بازی: ۳۸ برد میزبان(۳۵ درصد حدودا)، ۴۳ تساوی(۳۹ درصد) و ۲۹ برد میهمان(۲۶ درصد حدودا)

بهترین و بدترین‌ها میزبان‌ها و میهمان‌ها:

در جدول رده‌بندی تیم‌های میزبان، صنعت نفت با پنج برد، یک تساوی و یک باخت بهترین عملکرد را داشته است. البته که پرسپولیس و فولاد تنها تیم‌های بدون باختِ میزبان هستند و سرخپوشان تهرانی این فرصت را دارند تا با پیروزی در بازی عقب افتاده به صدر جدولِ بهترین میزبان‌ها صعود کنند. تیم‌های ماشین‌سازی تبریز و ذوب‌آهن اصفهان هم با صفر پیروزی در دیدارهای خانگی بدترین تیم‌ها از این حیث بوده‌اند. جالب است که تیم سبز و سفیدپوش تبریزی تنها تیمی است که برد خارج از خانه ندارد و ۱۵ تیم دیگر حداقل یک برد خارج از خانه را به دست آورده‌اند. سپاهان از هشت بازی به عنوان میهمان به ۱۴ امتیاز رسیده و از این حیث بهترین تیم لیگ بوده است اما تراکتور با ۲ بازی کمتر و ۱۳ امتیاز بهترین میانگین را به خود اختصاص داده است.

باید به نظاره نشست و تماشا کرد که در ادامه مسابقات چه نتایجی به دست می‌آید و این عدم نتیجه‌گیری تیم‌های میزبان ادامه‌دار خواهد بود یا خیر. نباید فراموش کنیم که در اکثر کشورهای جهان با حذف تماشاگران به دلیل شیوع ویروس کرونا، شاهد از بین رفتن حداکثری امتیاز میزبانی بوده‌ایم و این تنها به لیگ برتر فوتبال ایران مربوط نمی‌شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار ورزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 11 =