۱۸ بهمن ۱۳۹۹،‏ ۱۶:۰۶
کد خبرنگار: 1261
کد خبر: 84214024
۰ نفر

برچسب‌ها

لغو مجوز فعالیت صرافان و اعتصاب سراسری آنها در افغانستان

کابل - ایرنا - صرافان افغانستان از امروز شنبه به علت لغو مجوز فعالیت خود از طرف دولت، دست از کار کشیده و مراکز خدمات خود را بسته و با شرکت در یک اعتصاب کاری سراسری در این کشور، باعث بروز مشکلات در بخش نقل و انتقالات پول شدند.

به گزارش ایرنا، دولت افغانستان اعلام کرده است که مجوز فعلی صرافان این کشور را لغو کرده و به آنها دستور داده است درخواست مجوز جدید خود را رسما با مشارکت افرادی که دارای مدرک آموزش عالی مرتبط با صرافی هستند ثبت کنند و در عین حال نزد بانک نیز یک ضمانت پولی بسپارند.

این تصمیم دولت باعث شد که صرافان افغانستان از امروز شنبه در سراسر این کشور در اعتراض به این اقدام دولت فعالیت‌های خود را متوقف کرده و موجب بروز مشکلات زیادی در امور ارزی کشور شوند.

افغان های مهاجر در کشورهای ایران، پاکستان، اروپا، آمریکا، استرالیا و دیگر کشورهای جهان از طریق این صرافی‌ها برای خانواده‌های خود در افغانستان پول می فرستند، بنابراین در صورتی که دولت برای آنها مجوز کاری صادر نکند و آنها نیز به اعتصابات خود ادامه دهند، مردم را با مشکلات جدی در تامین و جابجایی ارز مصرفی خود مواجهه خواهند کرد.

هرچند خدمات بانکی در افغانستان از طریق بانک «وسترن یونین» انجام می شود اما به دلیل کارمزد بالا و کمبود شعبات خدمات بانکی وسترن یونین، اکثر اتباع افغان از خدمات صرافی‌های آزاد استفاده می کنند.

دولت افغانستان مدعی است صرافی ها منشاء پولشویی هستند و همچنین شماری از تروریست‌ها و قاچاقچیان نیز از این طریق پول‌های غیرقانونی جابه جا می کنند.

«احمدحسین حسنی» یکی از صرافان افغان در تماس تلفنی با خبرنگار ایرنا گفت که از امروز شنبه دفاتر خود را در «سرای شهزاده کابل» که یکی از مراکز اصلی مبادله پول در پایتخت است بسته و تا زمانی که دولت روند کاری آنها را به حالت سابق برنگرداند به سر کار خود بر نمی گردند.

علاوه بر سرای شهزاده کابل، بازارهای ارز «حیدری مارکیت» و «افغان مارکیت» نیز محل مبادله پولی در کابل پایتخت هستند که جابجایی پول از افغانستان و برعکس به سراسر جهان را انجام می دهند.

حسنی در پاسخ به سوال ایرنا مبنی بر اینکه نوع جدید مجوز را که دولت از آنها خواسته است، چه مشکلی را بوجود می آورد که صرافان از انجام آن خوداری می کنند، گفت: شمار زیادی از صرافی‌ها در خانواده خود افرادی تحصیل کرده در سطح کارشناسی و کارشناسی ارشد ندارند و استخدام افراد تحصیل کرده در سطح کارشناسی ارشد برای مالکان صرافی مشکلاتی مالی و مسائل دیگر را بوجود می آورد و از طرف دیگر شماری زیادی از صرافی‌ها توان ثبت شرکت و پرداخت مالیات آنرا نیز ندارند و همچنین توان مالی آنها یاری نمی کند که افراد تحصیل کرده را استخدام کنند.

وی گفت: تا زمانی که دولت توافق نکند صرافان مانند گذشته روند کاری خود را ادامه دهند، آنها به کار خود برنخواهند گشت.

حسنی در پاسخ به این سوال که آیا با روند کاری سابق بازار آزاد ارز در افغانستان امکان جلوگیری از انتقال غیرقانونی پول توسط تروریست ها و پولشویی وجود دارد، گفت: احتمال این قبیل فعالیت های غیرقانونی در بازار ارز بسیار ضعیف است، چون صرافی‌ها در صورتی پول مردم را جابه جا می کنند که آنها نیز آدرس دقیق، کپی شناسنامه و شماره تلفن همراه خود را سپرده و درخواست ارز نیز در یک دفتر رسمی ثبت می شود، بنابراین هرگونه اقدام غیرقانونی در جابه جایی ارز از طریق این اسناد به راحتی قابل پیگیری هستند.

اتحادیه ملی صرافان افغانستان پنجشنبه هفته گذشته اعلام کرد که از امروز شنبه در سراسر کشور به اعتصاب صنفی دست می زنند.

بر اساس اعلامیه‌ صادر شده توسط اتحادیه ملی صرافان و خدمات پولی افغانستان، بازارها تا رسیدگی به خواسته‌ها و مشکلات آنان بسته خواهند ماند.

در این اعلامیه آمده است که بانک مرکزی افغانستان باید به صدور مجوز برای صرافی‌های خصوصی و دفاتر خدمات پولی ادامه دهد و فعالیت‌های آن‌ها را مطابق به مقررات صرافان قانونی اعلام کند.

پیش از این جواز صرافی‌های خصوصی، سه ساله بود که اکنون اتحادیه ملی صرافان می گوید بانک مرکزی افغانستان بدون پیشنهاد و در نظر گرفتن دیدگاه آنان، مجوز کاری آن‌ها را لغو کرده است.

آنان تاکید می‌کنند که مالیات شرکت‌های صرافی و صرافی‌های خصوصی باید ثابت باشد و افزایش مالیات آنها قابل قبول نیست.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =