مقام حزبی روسیه: انقلاب اسلامی، ایران را در رده کشورهای مستقل قرار داد

مسکو - ایرنا - «گنادی آودییف» رئیس اداره امور بین الملل حزب لیبرال دمکرات روسیه گفت: انقلاب اسلامی به ایران در تمام عرصه ها استقلال داد به طوری که ایران هم اکنون از معدود کشورهای مستقل جهان است.

«گنادی آودییف» مشاور ارشد ولادیمیر ژیرینفسکی رهبر حزب لیبرال دمکرات (یکی از چهار حزب مهم حاضر در پارلمان روسیه) و از اعضای هیات علمی انستیتو تمدن جهانی مسکو روز شنبه درگفت و گو با خبرنگار ایرنا خاطرنشان کرد که امام خمینی (ره) رهبر کبیر انقلاب اسلامی تحت پرچم استقلال ملت ایران، انقلاب اسلامی را رهبری کرده و آن را به پیروزی رساند. 

وی ادامه داد: امروز ایران از معدود قدرت های مستقل در جهان است که سیاست های خود را بطور مستقل و بدون تحمیل مواضع از سوی قدرت های دیگر تنظیم و اجرا می کند.

مشاور ارشد رهبر حزب لیبرال دمکرات می گوید: روسیه به همکاری با ایران در عرصه های مختلف بویژه در حوزه های سیاسی، مسائل ژئوپلیتیکی و حل و فصل مسائل منطقه دریای خزر و قفقاز اهمیت فراوان قائل است و به همین دلیل شاهد دیدارهای منظم بین مقامهای دو کشور هستیم که حتی در دوره شیوع همه گیری ویروس کرونا نیز متوقف نشده است.

آودییف در باره روابط راهبردی ایران و روسیه گفت: این روابط بویژه در دو دهه اخیر گسترش فراوان یافته است و امروز دو کشور به سطحی از مشارکت راهبردی رسیده اند و مقامات تهران و مسکو ضرورت گسترش همکاریها در حوزه های مهمی همچون انرژی، ساخت نیروگاههای تولید برق، حمل و نقل و فناوریهای پیشرفته را درک می کنند. 

انقلاب اسلامی با پشتوانه مردم ایران پیروز شد 

«آودییف که در زمان اتحاد جماهیر شوروی سالها رایزن فرهنگی آن ابرقدرت در ایران بود، می گوید انقلاب اسلامی ایران با پشتوانه مردمی و حمایت اقشار مردم ایران پیروز شد.  

وی در مورد روزهای نخست انقلاب اسلامی و خاطرات خود از آن روزها گفت: من واقعا خوشبخت هستم که در بحبوحه انقلاب اسلامی در ایران بودم و از نزدیک شاهد این واقعه مهم تاریخی و موج میلیونی مردم در خیابانهای تهران بودم که در حمایت از انقلاب و امام خمینی (ره) رهبر آن علیه رژیم شاه راهپیمایی می کردند. 

رایزن فرهنگی اتحاد جماهیر شوروی سابق در ایران خاطر نشان کرد: من آن زمان به همراه همسرم که نماینده یک نشریه ویژه زنان بود در تهران بسر می بردم و همسرم در مورد انقلاب اسلامی و امام خمینی (ره) اشعاری نوشت که این اشعار در کتابی گردآوری و چاپ و منتشر شده است.  

وی افزود: در آن زمان همه مردم در تهران به همراه ساکنان شهرهای مختلف ایران مانند مشت محکم منسجم شده بودند که از شاه می خواستند تا مسند حکومت را ترک کند و از سوی دیگر حکومت جدید بر اساس اصول اسلامی بوجود بیاید. در این عرصه نیروی محرکه اصلی را جوانان ایفا می کردند. 

وی ادامه داد: جوانان بویژه در نزدیکی دانشگاه تهران مستقر شده و همه کاروان های مردمی در آن مسیر منسجم شده و همانند سیل انسانی به سوی میدان آزادی روان می شدند. من در خیابان وصال شیرازی و جمهوری اسلامی (نادری سابق) در مرکز تهران از نزدیک شاهد شور و شوق وصف نشدنی مردم در حمایت از انقلاب خود بودم. 

مقام حزبی روس گفت: هیچکس نمی توانست به این خوبی مردم را سازماندهی کند و در واقع مردم خودشان را سازماندهی کرده بودند و این وضع و اقتدار مردم باعث شد که نیروهای ارتش در برابر نیروی مردمی تسلیم شوند و پایه های رژیم شاه بطور کامل فرو ریخت.

انقلاب اسلامی تاریخ خاورمیانه را تغییر داد 

عضو هیات علمی انستیتو تمدن های جهانی روسیه در ادامه گفت: اگر بخواهیم انقلاب اسلامی را ارزیابی کنیم، آن را می توان مهم ترین رویداد قرن بیستم خواند که جریان تاریخ در کشورهای منطقه خاورمیانه را تغییر داد. 

کارشناس روس گفت: انقلاب اسلامی ابعاد بسیار گسترده ای دارد که پایه و اساس آن بر حمایت مردم استوار شده است و کارشناسان هنوز نتوانسته اند آن را بطور کامل و به درستی ارزیابی کنند. 

وی ادامه داد: در دوره اتحاد جماهیر شوروی در آن کشور می گفتند که انقلاب را فقط می توان بر اساس ایدئولوژی کمونیستی و مارکسیستی به پیروزی رساند. اما انقلاب اسلامی نشان داد که با نیروی دیگری می توان مردم را متحد کرد و سرانجام این امر تحقق یافت و رژیم شاه با حمایت مردم ایران سرنگون شد.


به گفته آودییف، انقلاب اسلامی حرکت بزرگی است که باعث رهایی ملت های خاورمیانه از زیر یوغ و سلطه آمریکا می شود. امام خمینی (ره) توانست مردم ایران را متحد کند و همه نیروی انقلاب را برای سرنگون کردن رژیم شاه و برقراری دمکراسی بکار برد و همین مردم ایران از ثمرات این انقلاب بهره می برند. 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 11 =