مراکان خوی نیازمند ۱۰۰ محیط‌بان است

ارومیه- ایرنا- مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان‌غربی گفت: حفاظت و صیانت از منطقه حفاظت شده مراکان در خوی نیازمند ۱۰۰ نفر محیط‌بان است.

مهران نظری روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: محیط بانان منطقه حفاظت شده مراکان هم اکنون ۲۳ نفر بوده که ۶ نفر این تعداد امسال جذب شده اند.

وی بیان کرد: تعداد نیروهای مورد نیاز برای فعالیت در این منطقه با توجه به استانداردهای حفاظتی برای هر هزار هکتار یک محیط بان است و مراکان نیازمند ۱۰۰ محیط بان است.

وی با بیان اینکه پایش منطقه توسط نیروهای گشت و کنترل مستقر در هفت پاسگاه منطقه انجام می شود، اظهار کرد: برای پایش بیشتر و مراقبت از منطقه از روستاییان و جوامع محلی علاقمند به حفاظت محیط زیست نیز یاری گرفته می شود و از پتانسیل همکاری همیاران محیط زیست نیز استفاده می شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی گفت: ماموران نیروی انتظامی نیز همکاری تنگاتنگی در راستای دستگیری متخلفان صید و شکار دارند.

نظری با بیان اینکه کاهش ۴۰ درصدی شکار غیر مجاز در منطقه نسبت به سال گذشته وجود دارد، گفت: امسال ۱۸ فقره پرونده شکار غیر مجاز ثبت شده است.

وی درباره توسعه طبیعت گردی در این منطقه افزود: در راستای طبیعت گردی نیز محیط بانان هدایت گروههای طبیعت گرد و محققان و اکیپهای علمی را انجام می دهند.

نظری افزود: برنامه های کوهنوردی و گردشگری نیز در منطقه باهماهنگی و همکاری محیط بانان و ماموران انجام می شود و موزه فسیل شناسی در محدوده منطقه از اماکن گردشگری است تا بازدیدکنندگان بتوانند با تاریخچه منطقه آشنا شوند.

وی افزود: اکو موزه گلفرج، دو باب مهمانسرا در محیط بانی از امکانات این منطقه برای گردشگران است و برنامه ریزی نیز برای اجرای طرح روستاگردی و بوم گردی در منطقه انجام می شود.

به گزارش ایرنا منطقه حفاظت شده مراکان خوی دارای ۱۰۳ هزار هکتار است که توسط هفت پاسگاه کنترل می شود.

در منطقه مراکان ۲۸ گونه جانوری از ۱۲ خانواده در پنج راسته شناسایی شده‌است که علاوه بر ۸۵۰  قوچ و میش اصیل ارمنی و ۲ هزار و ۷۰۰ کل و بز می‌توان به گونه‌های دیگری چون سیاه‌گوش، هامستر، روباه، شغال، انواع مار، خرگوش و پرندگان مختلف اشاره کرد.

منطقه مراکان در ۴۵ کیلومتری شمال‌شرقی خوی قرار دارد و جزو ۹۳ زیستگاه حیات وحش کشورمان است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 11 =

سرخط اخبار استان‌ها