۱۸ بهمن و مهمترین خبرهای کرونایی استان ها

استان ها -ایرنا - مسوولان وزارت بهداشت در استان ها می گویند در روزهای گذشته مراجعات سرپایی با علائم کرونا افزایش یافته و نسبت به بی توجهی به رعایت پروتکل های بهداشتی در مورد موج چهارم کرونا در کشور پیش از آغاز واکسیناسیون هشدار می دهند.

اگرچه محدودیت‌های کرونایی در سطح کشور ایجاد شده اما در صورتی که نکات بهداشتی و فاصله اجتماعی رعایت نشود و دورهمی‌ها و مهمانی‌های خانوادگی همچنان وجود داشته باشد این ویروس همچنان از خانه‌ای به خانه دیگر منتقل می‌شود.

افزایش تعداد شهرهای نارنجی و کاهش تعداد شهرهای آبی در هفته جاری نشان از شکننده بودن شرایط کرونایی در کشور است و نباید با اقدام های سهل انگارانه این بیماری را به یک فاجعه تبدیل کرد .

با توجه به سیر افزایشی بیماران سرپایی و افزایش نگران کننده تعداد مراجعات با علائم کرونا در برخی مناطق کشور پیش‌بینی می‌شود طی روزهای آینده بیماران بستری نیز روند افزایشی داشته باشند.

به گفته برخی مسوولان بهداشتی شاهد افزایش دوباره بیماران در بیمارستان‌ها هستیم و علت اصلی این افزایش بی‌توجهی مردم به رعایت پروتکل‌های بهداشتی است و اگر با همین روند جلو برویم احتمالا در اسفند ماه شاهد خیز جدید و موج چهارم انتشار کرونا در ایران خواهیم بود.

رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز به تازگی گفته است که  روند کرونا به تدریج در برخی شهرها رو به افزایش است، حداقل در سه استان تهران، یزد و هرمزگان این روند افزایشی مشهود است و افزایش تعداد شهرهای نارنجی در کشور نگران کننده است.

محسن فرهادی افزود: بر اساس آخرین گزارش مطرح شده در ستاد ملی کرونا در هفته گذشته در مجموع در کل کشور هنوز سیر بیماری صعودی نیست اما در تعدادی از شهرها و استان ها از جمله در تهران، یزد و هرمزگان به وضوح روند تدریجی رشد موارد ابتلا و بستری بیماران دیده می شود و به نظر می رسد این روند افزایشی به علت کاهش میزان رعایت پروتکل های بهداشتی در استان های دیگر نیز آشکار شود، هنوز رشد بیماری خیلی سریع نیست ولی تغییر روند نزولی به صعودی نگران کننده است.

به گفته مسوولان وزارت بهداشت ، افزایش تعداد شهرهای نارنجی کشور  زنگ خطر بزرگی است که در جامعه به صدا درآمده است و اگر مردم پروتکل های بهداشتی را رعایت نکنند با وضعیت نگران کننده ای در روزهای آینده مواجه می شویم.

نگرانی از نشانه‌های احتمالی خیز مجدد کرونا در قم

در جلسه ستاد مدیریت بحران استان قم از نزولی نشدن آمار بیماران کرونایی استان به‌عنوان یکی از نشانه‌های احتمالی خیز مجدد کرونا در قم نام برده شد.

محمدرضا قدیر رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم اظهار کرد: قم در روزهای اخیر از نظر تعداد افراد مبتلا نزولی نبوده و این مساله می‌تواند نگران‌کننده باشد.

رییس شبکه بهداشت و درمان سقز نیز از تشدید شیوع ویروس کرونا در روزهای آینده در این شهرستان خبر داد و گفت: شهروندان از هرگونه تجمعات و مهمانی‌ها خودداری و پروتکل های بهداشتی را رعایت کنند.

انور بهرامی با اشاره به اینکه ۲۰ نفر مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های سقز بستری هستند، افزود: کرونا در حال شکل گیری است لذا اعمال محدودیت‌ها و ضرورت آگاهی دادن به مردم در مورد خطرناک بودن پیک بعدی این ویروس ضروری است.

در همین حال حبیب‌الله خجسته ‌پور معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار سمنان نیز اعلام کرد که تغییر وضعیت رنگ بندی شهرستان گرمسار از آبی به نارنجی و همچنین تغییر رنگ کرونایی شهرستان مهدیشهر از آبی به زرد و افزایش آمار شناسایی و بستری شده کرونا به معنای نواخته شدن زنگ خطر کرونایی در استان سمنان است.

سرپرست مرکز بهداشت شهرستان آبادان هم  دورهمی خانوادگی و رعایت نکردن پروتکل‌های بهداشتی را عامل اصلی افزایش تعداد مبتلایان به کووید ۱۹ دراین شهرستان دانست و گفت:در یک جشن تولد ۱۸ نفره در آبادان ۱۵ نفر به این بیماری مبتلا شدند.

نجمه سیدآقامیری اظهار داشت: پس از کاهش تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در چند هفته گذشته متاسفانه شاهد بی‌خیالی و رها شدگی در مردم هستیم  به طوری که برگزاری تجمعات بدون مجوز، استفاده نکردن از ماسک و رعایت نکردن پروتکل‌ها باعث افزایش تعداد مبتلایان شده است.

فرماندار گناوه نیز با اشاره به اینکه  این شهرستان در روزهای آخر هفته و پایان سال مقصد مسافران و گردشگران قرار می‌گیرد تاکید کرد که لازم است جهت جلوگیری از شیوع و پیک جدید بیماری کووید ۱۹ محدودیت در ورودی‌های استان بوشهر در پایان هفته اعمال شود.

غلامرضا مهرجو افزود: این شهرستان در آذر امسال با اجرای طرح جامع مدیریت محدودیت‌های کرونایی ،  وضعیت خیلی مناسبی داشت اما باتوجه به موقعیت و شرایط آب و هوایی استان بوشهر و ورود مسافر به این شهرستان از جمله در بازار و ساحل ، نگران‌هایی دربرداشته است که مجدد ویروس کرونا در شهرستان  افزایش یابد.

مدیر بندر شهید حقانی بندرعباس گفت: از امروز شنبه هیجدم بهمن ماه رفت و آمد گردشگران و مسافران به جزیره های استان بدون تست کرونا ممنوع است.

محمد احمدی زاده با اعلام این خبر به رسانه‌ها افزود: هم اکنون تیمی از دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان برای گرفتن تست کرونا در محل اسکله بندر شهید حقانی بندرعباس مستقر شده است.
وی بیان داشت: در مجموع ۶ مرکز در شهر بندرعباس و یک مرکز در بندرشهید حقانی برای انجام تست (PCR )و  (RAPID )از سوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان مشخص شده است.

استاندار خراسان جنوبی نیز با اشاره به افزایش آمار بیماران سرپایی و میزان پروتکل‌شکنی‌ها گفت :  در صورت تداوم عادی‌انگاری‌ها، آمار ابتلا و مرگ و میر استان در اسفند ماه افزایش خواهد یافت.

حمید ملانوری اظهار داشت: مردم اگر عید خوبی را انتظار دارند باید شیوه‌نامه‌های بهداشتی را رعایت کنند.

روزهای آینده واکسیناسیون کرونا در ایران آغاز می‌شود

معاون اول رییس جمهوری روز شنبه در مراسم افتتاح بیمارستان امام خمینی (ره) اسلام آبادغرب از آغاز واکسیناسیون کرونا در کشور خبر داد و اظهار داشت: در روزهای آینده با رسیدن محموله واکسن‌های خریداری شده کار واکسیناسیون کرونا در کشور آغاز خواهد شد.

اسحاق جهانگیری اظهار داشت : هیچ فردی در نقاط مختلف کشور نباید در رابطه با تزریق واکسن کرونا احساس تبعیض کند.

وی افزود: وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اکنون مکلف شده است که سازوکارهای لازم و دستورالعملی شفاف برای تزریق واکسن کرونا در کشور تهیه و تنظیم کند.

آخرین وضعیت کرونا در کشور

سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: تاکنون یک میلیون و ۴۵۹ هزار و ۳۷۰ نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و با فوت ۷۶ نفر از بیماران مبتلا به کرونا در ۲۴ ساعت گذشته، تعداد جان باختگان کرونا در کشور به ۵۸ هزار و ۴۱۲ نفر رسیده است.

سیما سادات لاری روز شنبه با اعلام آخرین آمار مبتلایان و جانباختگان کرونا در ایران افزود: در ۲۴ ساعت گذشته تا ظهر امروز (۱۸ بهمن ۱۳۹۹) بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی ۶ هزار و ۹۸۳ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد و ۴۹۸ نفر بستری شدند. با این حساب، مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به یک میلیون و ۴۵۹ هزار و ۳۷۰ نفر رسید.

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: خوشبختانه تاکنون یک میلیون و ۲۴۷ هزار و ۳۷۴ نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند. همچنین ۳۸۰۲ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند و تاکنون ۹ میلیون و ۶۱۲ هزار و ۳۳ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.

لاری گفت: بر اساس آخرین تحلیل ها، ۳۶ شهرستان در وضعیت نارنجی، ۱۷۸ شهرستان در وضعیت زرد و ۲۳۴ شهرستان نیز در وضعیت آبی قرار دارند.

به گزارش ایرنا، ویروس کرونا عامل بیماری کووید ۱۹ از اواخر سال ۲۰۱۹ در شهر ووهان چین مشاهده و در مدت کوتاهی در همه جهان منتشر شد؛ به طوری که سازمان بهداشت جهانی در اسفند ۹۸ (فوریه ۲۰۲۰) بروز پاندمی (همه‌گیری جهانی) این بیماری را تأیید کرد.

بیماری کووید ۱۹ بر اساس آمار رسمی کشورها ویروس کرونا تاکنون حدود ۱۰۶ میلیون نفر را در دنیا مبتلا کرده و بیش از دو میلیون و ۳۰۰ هزار نفر نیز بر اثر بیماری کووید۱۹ جان خود را از دست داده‌اند. ایران از نظر تعداد تلفات کرونا و بدون در نظر گرفتن نسبت جمعیت، نهمین کشور دنیاست. تعداد فوت کرونا در آمریکا، برزیل، هند، مکزیک،انگلیس، ایتالیا، فرانسه و روسیه بیش از ایران بوده است.

ویروس کرونا با دست آلوده یا عطسه، سرفه و حتی قطرات تنفسی از طریق دهان، بینی و چشم به افراد منتقل می‌شود. تنگی نفس، خستگی و بدن درد، اختلال در بویایی وچشایی و مشکلات گوارشی از جمله علائم بیماری کووید ۱۹ است. بیش از ۸۰ درصد مبتلایان به ویروس نیز دچار بیماری خفیف می‌شوند.

جهش ویروس کرونا در انگلستان و آفریقا که موجب افزایش سرایت، بیماری‌زایی و مرگ و میر آن شده، نگرانی‌های جدیدی را در جهان به وجود آورده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 9 =