۱۸ بهمن ۱۳۹۹،‏ ۱۲:۱۱
کد خبرنگار: 1245
کد خبر: 84213024
۳ نفر

برچسب‌ها

 علت تنش‌های اخیر میان بحرین و قطر چیست؟

تهران - ایرنا - پس از گذشت چند هفته از امضای توافق نامه  «العلا» توسط رهبران شورای همکاری خلیج فارس برای پایان دادن به محاصره قطر، هنوز در مشارکت کامل بحرین در این توافق تردید وجود دارد.

به گزارش ایرنا، در کنار عربستان، امارات متحده عربی و مصر، بحرین نیز در نشست العلا برای از سر گیری کامل روابط دیپلماتیک و تجاری با قطر توافق کرد اما از زمان این توافق، منامه سیگنال‌های متفاوتی مخابره کرده است و چه‌بسا عدم یقین درباره از سرگیری سفرها میان قطر و بحرین، نمودی برجسته از تداوم اختلافات میان دو کشور است.
پایگاه خبری میدل ایست نیوز در این باره به نقل از تارنمای سوئیس اینفو نوشت که منابع مسئول در صنعت گردشگری بحرین تصریح کردند هنوز روند مناسبات منامه و دوحه روشن نیست و نمی‌توان برنامه‌ریزی سفر یا رزرو اتاق در منامه را انجام داد؛ این در حالی است پروازها و سفرها از عربستان و امارات به قطر و برعکس از سر گرفته شده است.
سازمان هواپیمایی بحرین پیشتر اعلام کرده بود ،منامه حریم هوایی خود را از ۱۱ ژانویه به روی هواپیماهای قطری گشوده است اما مناسبات دو کشور هفته گذشته شاهد اظهارنظرهای متفاوتی بود به طوری که رئیس کمیسیون روابط خارجی مجلس بحرین تأکید کرد که قطر هیچ جدیتی در اجرای تعهدهای خود برای حل اختلافات با کشورهای شورای همکاری خلیج فارس نشان نداده است.
«محمد السیسی البوعینین»، رئیس کمیسیون روابط خارجی بحرین در دیدار با «عبداللطیف بن راشد الزیانی»، وزیر امور خارجه بحرین، از تلاش های این وزارتخانه برای تقویت روابط دیپلماتیک بحرین با کشورهای جهان قدردانی و تشکر کرد.
او گفت که بحرین همچنان با حسن نیت پایبندی خود را به اجرای توافق نامه «العلا» نشان داده و آن را گامی مهم در حل اختلافات با قطر می داند اما قطر تاکنون هیچ جدیتی در عمل به تعهداتش نشان نداده است.
در این راستا، وزارت شهرسازی بحرین اقدام به مصادره ۱۳۰ مِلک متعلق به «خالد بن ناصر بن عبدالله المسند» کرد که از عموزادگان امیر قطر است همچنین قطر، هواپیماهای بحرینی را به نقض حریم هوایی این کشور و بازداشت صیادان قطری متهم کرد که منامه این اتهامات را نادرست خواند.

ابهام عمدی
وزارت امور خارجه بحرین پیشتر با صدور بیانیه‌ای قطر را به برنداشتن هیچ گامی بعد از نشست العلا برای حل مسائل مورد اختلاف با این کشور متهم کرد همچنین در این بیانیه، قطر به پاسخ ندادن به دعوت بحرین در اعزام هیات رسمی در زود ترین زمان ممکن برای آغاز مذاکرات دوجانبه درباره مسائل اختلافی متهم شده است.
در همین پیوند، «کریستیان کوتز اولریخسن»، پژوهشگر مرکز بیکر در دانشگاه رایس آمریکا تاکید کرد: چه‌ بسا اظهارنظرهای مبهم مسئولان بحرینی عامدانه بوده و به مساله‌ای مشخص اشاره نکرده اما این امر نشانگر آن است که رهبران بحرین از تصمیم دیگر کشورها برای پایان دادن به اختلافات راضی نبوده اند و احتمالا مجبور به تبعیت از عربستان شده اند.
وی افزود: بحرین و قطر در گذشته اختلافات مرزی از جمله بر سر جزایر «حوار» با یکدیگر داشتند همچنین دو کشور در زمینه رابطه با ایران اختلاف‌نظر جدی باهم دارند.
«جاستن گینگلر»، تحلیلگر و کارشناس مسائل بحرین در دانشگاه قطر هم تصریح کرد: در رابطه با مقاومت کنونی بحرین بعد از توافق العلا برای عادی‌سازی واقعی مناسبات با قطر باید به تاثیرگذاری فزاینده امارات بر روند تصمیم‌گیری بحرین در مقابل کاهش تاثیرگذاری عربستان اشاره کرد.


نبرد بر سر تسلط بر شبه جزیره میان عربستان و امارات
بحرین به عنوان تولیدکننده کوچک نفت از دیرباز به همسایگان خود به ویژه عربستان در زمینه تامین انرژی مورد نیازش وابسته بوده است.

در همین باره، «توبی ایلز»، تحلیلگر امور بحرین تصریح کرد:بحرین علیرغم اقدامات اصلاحی، نیازمند حمایت‌های مالی بیشتر همسایگان خود است و وضعیت مالی دشوار آن می‌تواند در درک تبعیت متغیر این کشور از عربستان به امارات کمک کند به طوری که امارات در یک دهه اخیر سرمایه‌گذاری بسیاری در بحرین انجام داده است.

گینگلر هم اظهار داشت: بر کسی پوشیده نیست که امارات با اکراه در نشست العلا حضور یافت و من معتقدم که لجاجت ادامه‌دار بحرین پیامی به دوحه و ریاض است و فراتر از آن، من بر این باور هستم که بحرین به میدان نبرد جدیدی برای تسلط امارات و عربستان در شبه جزیره تبدیل شده است.

تحلیلگران می گویند بحرین به میدان نبرد جدیدی میان امارات و عربستان تبدیل شده است 

در همین ارتباط، «لولوه خاطر»، سخنگوی وزارت امور خارجه قطر ضمن اعلام اینکه تلاش‌ها برای حل اختلافات میان قطر و کشورهای همسایه نظیر بحرین و امارات ادامه دارد، در پاسخ به سوالی کم‌ رغبتی این دو کشور در مقایسه با عربستان برای حل بحران گفت: ما خواهان تمرکز بر جنبه مثبت ماجرا هستیم، اقداماتی که تاکنون از عربستان مشاهده کردیم، نشانه بسیار مثبتی است.

وی اظهار داشت: برخی گزارش‌های رسانه‌ای از مشکلات قطر با برخی دیگر از کشورهای شورای همکاری سخن گفته‌اند اما ما بر این مسائل تمرکز نمی‌کنیم بلکه خواهان تمرکز بر وحدت کشورهای شورای همکاری هستیم، آنچه که ما می دانیم این است که عربستان نماینده دیگر کشورهای شورای همکاری هم است لذا نگران این شایعات نیستیم.

عربستان، بحرین، امارات و مصر در ماه گذشته میلادی در نشست سران شورای همکاری در شهر العلای عربستان توافق نامه ای برای حل اختلافاتشان با قطر امضا کردند.

این کشورها از سال ۲۰۱۷ ضمن قطع کامل روابط دیپلماتیک با قطر این کشور را تحریم کرده و آسمان خود را به روی تردد هواپیماهای قطری بسته بودند.

اما از اواخر سال گذشته با وساطت کویت و ایالات متحده این اختلافات رو به کاهش نهاد و این کشورها توافقی برای حل اختلافات و برقراری روابط امضا کردند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha