۵۷۲ طرح مخابراتی در خراسان شمالی به بهره‌برداری رسید

بجنورد- ایرنا- مدیر مخابرات منطقه خراسان شمالی گفت: ۵۷۲ طرح مخابراتی به ارزش ۷۴۰ میلیارد ریال در نواحی روستایی این استان همزمان با دهه فجر به بهره‌برداری رسید.

به گزارش ایرنا علیرضا هاشمی روز شنبه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: این موارد شامل سرمایه گذاری بر روی طرح های توسعه ای مخابراتی است که از محل طرح خدمات اجباری در مناطق کمتر توسعه یافته (uso) نیز چندین برابر این رقم هزینه شده است.

وی خراسان شمالی را از استان های امن برای سرمایه گذاری برشمرد و افزود: در تضمین امنیت سرمایه گذاری در استان جزو ۵ استان امن کشور هستیم به طوری که سالانه در استان در زمینه توسعه مخابرات هزار و ۴۰۰ میلیارد ریال سرمایه گذاری صورت می گیرد.

هاشمی خاطرنشان کرد: ۸۰ درصد خدمات مخابرات مبتنی بر خدمات الکترونیکی و مجازی است و هم اکنون نزدیک به ۳۰ درصد مشترکان مخابرات استان از سامانه های ۲۰۲۰، ۲۰۲۱ و ۲۰۰۰ مخابرات برای انجام اموری چون پرداخت قبوض و دیگر موارد استفاده می کنند.

۶۰۰ هزار مکالمه در ماه

وی اظهار داشت: ماهانه ۶۰۰ هزار مکالمه موفق با اطلاعات تلفن مخابرات صورت می گیرد که درصدد هستیم با راه انداختن پویش مکالمه به جای مراجعه در سطح استان، با استفاده از ۶۰ سرویس قابل ارائه مخابراتی به مشترکان، میزان مراجعات مردم به مخابرات را کاهش داده و به کمترین برسانیم.

وی با بیان اینکه اتصال ۴۸ روستای استان به شبکه فیبر نوری در حال انجام است، گفت: از این تعداد ۱۲ روستا به شبکه متصل شده اند و برای بقیه طرح ها نیز برنامه نصب انجام خواهد شد.

رتبه اول اجرای فیبر نوری

وی افزود: خراسان شمالی در اجرای فیبر نوری در بین استان ها رتبه یکم را دارد و مناطقی مانند شهرستان مرزی راز و جرگلان ویژه دیده شده اند به طوری که هم اکنون ۱۵۰ کیلومتر فیبر نوری از روستای «گوینیک» تا «ترکمن» اجرا شده و ۲۵۰ کیلومتر نیز امسال در این شهرستان اجرا خواهد شد.

مدیر مخابرات منطقه خراسان شمالی گفت: ۷۴۵ مدرسه استان اینترنت رایگان دریافت کرده اند که ۴۵۰ مدرسه از این تعداد روستایی است و همچنین ۱۱ سایت روستایی ساخته شده و فناوری ۲۳ سایت نیز ارتقا یافته است.

وی با بیان اینکه تمام مشترکانی که تلفن آنها قطع می شود پیوست و پوشش جبرانی خواهند داشت، گفت: با توجه به این پیوست با قطع تلفن این مشترکان حجم اینترنتی که دارند از بین نرفته و به آنان ارائه می شود.

۹۲ درصد مردم سیمکارت فعال دارند

هاشمی با بیان اینکه ۹۲ درصد جمعیت خراسان شمالی دارای سیمکارت همراه فعال هستند، گفت: اکنون یک میلیون و ۶۵۰ هزار سیمکارت همراه اول در دست مردم استان است.  

وی با بیان اینکه هم اکنون برای دسترسی ۸ هزار نفر از مردم استان در بخش خانگی و تجاری به فیبر نوری ظرفیت سازی شده است، اظهار داشت: از این رقم ۵ هزار دسترسی برای مرکز استان ایجاد شده است که ساکنان ۱۷ نقطه پرترافیک بجنورد می توانند از این طریق به فیبر نوری دسترسی داشته باشند.

مدیر مخابرات منطقه خراسان شمالی افزود: هم اکنون از مجموع ظرفیت فیبر نوری موجود در استان تنها هزار نفر مشتری فعال استفاده می کنند در حالی که با استفاده از فیبر نوری در منازل می توان سرعت ۶ مگ اینترنت را به ۵۰ مگ افزایش داد.

مطالبات ۶۰ میلیارد ریالی مخابرات

وی با بیان اینکه مطالبات مخابرات خراسان شمالی از مشترکان خانگی و اداری ۶۰ میلیارد ریال است، اظهار داشت: ۴۰ میلیارد ریال از این رقم مربوط به دستگاه های دولتی و ۲۰ میلیارد ریال بدهی مشترکان خانگی به مخابرات است.  

کارکرد ۲۵ درصد تلفن های ثابت در خراسان شمالی خالی و در مجموع هم اکنون ۷۰ هزار خط تلفن خالی بدون کارکرد در استان وجود دارد و تلفن ۳۰ هزار مشترک در استان به علت این که ۶ ماه بدهی خود را پرداخت نکرده اند، قطع شده است.

خراسان شمالی ۸۶۳ هزار نفر جمعیت دارد که ۴۴ درصد آنان در نواحی روستایی زندگی می کنند.

شمار مشترکان تلفن ثابت و همراه در این استان یک میلیون و ۹۵۰ هزار نفر است.

شمار مشترکان اینترنت خانگی، تجاری و اداری مخابرات خراسان شمالی نیز ۱۰۰ هزار مشترک است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 13 =