دامداران ایلامی ملزم به پلاک گذاری و هویت زنی احشام هستند

ایلام - ایرنا - معاون خدمات بیمه ای بانک کشاورزی ایلام گفت: عشایر و روستاییان ملزم به اجرای پلاک زنی و هویت گذاری دام های سبک و سنگین خود هستند.

اسماعیل نعمتی روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت:بر اساس مصوبه ستاد بیمه دام استان ایلام برای جلوگیری از قاچاق یا سرقت احشام، تمامی مالکان دام های سبک و سنگین باید آنها را پلاک زنی و هویت گذاری کنند.

وی افزود: یکی دیگر از الزامات برای عشایر و رستاییان دامدار موضوع بیمه کردن اجباری احشام است که در صورت بروز هرگونه خسارتی برای دریافت غرامت به صندوق بیمه بانک کشاورزی مراجعه کنند.

نعمتی یادآور شد: بر اساس ماده ۳۳ قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی ایران،  بیمه دام اجباری است تا در صورت بروز هرگونه حادثه ای طبیعی صندوق بیمه به صاحبان احشام غرامت پرداخت کند.

وی اضافه کرد: هویت زنی و پلاک گذاری احشام سبک و سنگین عشایری و روستایی از جمله راه های کاهش سرقت یا قاچاق دام است که انجام آن برای صاحبان گله ها اجباری است.

وی گفت: هم اکنون در روند پلاک گذاری و هویت زنی احشام در کنار کارگزاران صندوق بیمه کشاورزی و اتحادیه دامداران دستگاه های مختلفی چون امور عشایر و سازمان نظام مهندسی جهاد کشاورزی و منابع طبیعی نیز مشارکت دارند که باید همزمان با پلاک گذاری احشام، دامداران را برای بیمه کردن دام خود ترغیب و ملزم کنند.

نعمتی با بیان اینکه اولویت در پلاک زنی با دام های سبک است، پیش بینی کرد: روند پلاک گذاری و هویت زنی احشام سبک و سنگین استان ایلام تا پایان شهریورماه سال آینده به اتمام برسد.

از ابتدای مهرماه تا کنون افزون بر ۱۰۰ هزار راس دام در استان ایلام بیمه، هویت گذاری و پلاک زنی شده اند.

در طی سال های اخیر و امسال قاچاق یا سرقت احشام به یک معضل مهم و عدیده برای استان ایلام تبدیل شده است.

استان ایلام تا پایان سال ۹۸ تعداد ۲ میلیون و ۵۴ هزار و ۴۱۷ راس دام سبک و   ۳۸ هزار و ۸۳۰ راس دام سنگین داشته و میزان تولید استان ۲۷ هزار تن گوشت قرمز و ۹۸ هزارتن شیرخام است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =