مجلس یازدهم در آزمون بزرگ شفافیت مردود شد

تهران- ایرنا- اعضای شورای سیاست‌گذاری حزب ندای ایرانیان با اعلام اینکه مجلس یازدهم در آزمون بزرگ شفافیت مردود شد، تاکید کردند: انتظار می‌رود نمایندگان از مرحله شعار عبور کرده و اقدام علمی برای شفافیت پارلمانی بردارند.

به گزارش روز شنبه ایرنا از شورای سیاست‌گذاری حزب ندای ایرانیان، در جلسه این شورا که به ریاست صادق خرازی دبیرکل حزب و با حضور مجید فراهانی رییس شورای مرکزی و اعضای شورای سیاست‌گذاری به ‌صورت مجازی برگزار شد، اعضای شورای سیاست‌گذاری مخالفت دوباره مجلس یازدهم با طرح شفافیت آرا، طرحی که شعار اصلی نمایندگان اصولگرا در دوران رقابت‌های تبلیغاتی برای ورود به پارلمان بود را ناامید کننده ارزیابی کردند.

اعضا در این نشست با اعلام اینکه مجلس یازدهم در آزمون بزرگ شفافیت مردود شد، افزودند: انتظار می‌رود نمایندگان از مرحله شعار عبور کرده و اقدام علمی برای شفافیت پارلمانی بردارند.

در این نشست تاکید شد که مجلس شورای اسلامی نهاد قانون‌گذار در کشور است و شایسته است شفافیت و پاسخگویی را از خود شروع کند. به گفته اعضای شورای مرکزی حزب ندای ایرانیان تصویب شفافیت آرای نمایندگان گام مهمی جهت حاکم شدن شفافیت و پاسخگویی در سیستم سیاسی خواهد بود.

در این جلسه همچنین در خصوص تشکیل «نهاد اجماع ساز اصلاح‌طلبان» تأکید کردند که نفس ایجاد اجماع و هماهنگی برای برگزاری یک انتخابات پرشور که تضمین کنندۀ منافع ملی و حقوق مردم باشد، سزاوار تحسین است، اما باید با نگاهی به تجارب گذشته و رفع اشکالات اساسی‌ که شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاحات داشت، نهاد فعلی قدمی به پیش باشد نه آنکه صرفاً همان روند پر اشکال قبلی با تغییر نام و صورت تکرار شود.

 اعضای شورای سیاست‌گذاری بر شفافیت ساز وکارهای نهاد، امکان پاسخگویی به جریان‌ها، احزاب و مردم، بسترسازی برای حضور اقشار نادیده گرفته‌شده، به‌ویژه زنان و جوانان، تأکید کردند.

در این نشست همچنین تاکید شد که اعضای حقیقی اساساً باید جایگاه مشورتی داشته باشند و حق رأی صرفاً برای نهادهای مدنی حاضر باشد. همچنین انتظار می‌رود احزابی که می‌توان آن‌ها را «حزب‌های کاغذی» نامید که اصولاً فقط یک برگۀ مجوز اداری‌اند و هیچ بدنه و تشکیلاتی ندارند تعیین وضعیت شوند.

اعضا پیشنهاد کردند برای حضور و تأثیرگذاری بیشتر، ساز وکار حق رأی متناسب با وزن اجتماعی و سیاسی احزاب، منطبق با یک تناسب هندسی، تعیین شود تا نهاد اجماع ساز بتواند به فلسفۀ وجودی و رسالت اجتماعی- سیاسی‌ خود متعهد باقی بماند.

همچنین در این جلسه اعضای شورای سیاست‌گذاری ضمن هشدار درخصوص احتمال بروز موج چهارم کرونا، خواستار آغاز سریع‌تر واکسیناسیون سراسری برای کنترل پاندمی کرونا شدند.

 اعضا تاکید کردند که هر روز تعلّل و تأخیر در واکسیناسیون کرونا باعث بروز صدمات‌ غیرقابل‌جبرانی خواهد شد.

در این نشست با اشاره به اینکه مطابق با اصل ٢٩ قانون اساسی بهداشت و درمان رایگان حقی همگانی است، اعلام شد: انتظار می‌رود واکسیناسیون رایگان همگانی به دور از رانت و تبعیض با اولویت کادر درمان، سالمندان و بیماران صعب‌العلاج و گروه‌های آسیب‌پذیرتر هرچه سریع‌تر آغاز شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 5 =