دانشنامه تاریخ شفاهی همدان تهیه می‌شود

همدان- ایرنا- عضو شورای علمی و اجرایی دانشنامه همدان از تهیه و تدوین دانشنامه تاریخ شفاهی همدان خبر داد و گفت: این طرح به تازگی در دستور کار حوزه هنری استان قرار گرفته است.

شهرام غفوری روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: دانشنامه تاریخ شفاهی همدان اقدامی بدیع و مکمل دانشنامه فرهنگ و تمدن استان است.

وی گفت: این اثر پژوهشی با محوریت تاریخ معاصر استان از اواخر قاجار، پهلوی اول، پهلوی دوم، انقلاب اسلامی و دفاع مقدس تهیه می‌شود.

عضو شورای علمی و اجرایی دانشنامه استان همدان با بیان اینکه تاریخ شفاهی تفاوت عمیقی با خاطره نگاری دارد افزود: در تاریخ شفاهی مصاحبه کننده‌ متخصص و مطلع، با سوالات دقیقِ تخصصی و از پیش بررسی و طراحی شده به روش علمی به مصاحبه با پیشکسوت و ریش سفیدی می نشیند و سپس داده ها را تحلیل و اطلاعات احصا شده را مکتوب می‌کند.

غفوری ضرورت تاریخ شفاهی استان را در ثبت علمی تجارب پیشکسوتان همدانی، قبل از نبودشان در بین ما دانست و تصریح کرد: تاریخ شفاهی به روش آکادمیک در استان همدان کمرنگ است و اگر این امر مهم به درستی و علمی انجام پذیرد برگ زرینی در تاریخ معاصر استان برای آیندگان خواهد بود.

این پژوهشگر تاریخ اجتماعی و مدرس دانشگاه، انتخاب موضوع پژوهش و شناسایی مصاحبه شوندگانِ مرجع را بسیار مهم دانست و گفت: مصاحبه گران این عرصه نیز باید اهل مطالعه و علاقمند به تاریخ معاصر استان همدان باشند و حوزه هنری نیز آموزش های لازم را به افراد واجدالشرایط خواهد داد.

 غفوری خاطرنشان کرد: گستره فعالیت تاریخ شفاهی آکادمیک در استان همدان بسیار وسیع است و بازاریان و بازار، سفال و چرم، فرهنگیان و آموزش و پرورش، استادان و دانشگاه ها، نیروهای نظامی و انتظامی، مدیران و نمایندگان، مبارزان انقلاب و ایثارگران را می توان از این گستره برشمرد. 

او گفت: علاقه‌مندان فعالیت در این عرصه می توانند پیشنهادهای خود را به دبیرخانه دانشنامه استان همدان برای بررسی ارائه کنند.

به گفته غفوری در دانشنامه استان همدان تاکنون ۲۲ اثر مکتوب و هشت اثر غیر مکتوب تولید شده است و کتاب «انقلاب از نگاه عکاسان همدانی» نیز اثری است که رخدادهای انقلاب اسلامی را در سال‌های ۱۳۵۷ تا ۱۳۵۹ در عکس‌هایی ماندگار از نگاه عکاسان همدانی به تصویر کشیده و مراحل پایانی انتشار را در این بخش از دانشنامه می‌گذراند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha