ساخت ۲ بند سرشاخه‌گیر در غرب مازندران آغاز شد

نوشهر - ایرنا - عملیات اجرای طرح آبخیزداری بند مشبک سرشاخهگیر رودخانه " خیررود " روستای "خیرودکنار" شهرستان نوشهر و "نسارود" شهرستان رامسر روز شنبه همزمان با دهه فجر آغاز شد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مازندران - نوشهر هم در آئین بهره برداری از این طرح در روستای خیرودکنار بخش مرکزی گفت که این طرح آبخیزداری با  اعتبار ۵۰ میلیارد ریال از محل صندوق توسعه ملی ساخته می شود .

عبدالله سنگاری افزود : بر اساس برنامه ریزی صورت گرفته قرار است این طرح ظرف مدت هفت ماه ساخته و بهره برداری یشود.

وی سطح آبخیز زیرپوشش این طرح  را هم ۲۱ هزار و  ۳۰۰ هکتار و با دبی ۳۴۰ متر مکعب برثانیه معرفی کرد.

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران - نوشهرگفت که با اجرای طرح آبخیزداری در روستای خیرودکنار، پنج روستای نجارده، سیدعلی سلطان کیا، خیرودکنار از جریان های سیل ناشی از بارندگی های شدید که موجب بروز خسارت های جبران ناپذیری به زندگی مردم این منطقه خواهد شد جلوگیری می شود.

وی همچنین از همزمان عملیات اجرایی سرشاخه گیر "نسارود" بالای دست سد میجران رامسر نیز با یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان برای حفاظت از سد میجران با ۲هزار و ۴۲۰ هکتار سطح آبخیز زیر پوشش از امروز خبر داد.

سنگاری گفت : در دهه فجر امسال بهره برداری از تفرجگاه جنگلی گل پامچال منطقه ۲ هزار تنکابن با مساحت ۳/۷ هکتار، نهالکاری هشت هکتار با کاشت هشت هزار اصله نهال در اراضی جنگلی غرب مازندران و ساخت دیوار حفاظتی رودخانه در روستای ناتر و بیجدنو بخش مرزن آباد چالوس اجرا شد.

مازندران دارای ۲ حوزه اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری یکی در ساری مرکز این استان و دیگری نیز در نوشهر غرب مازندران است

حوزهٔ اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مازندران ـ نوشهر با وسعتی بیش از ۶۶۲ هزار هکتار ، معادل ۲۸ درصد از مساحت مازندران را در بر دارد.

شهرستان ۱۳۸ هزار نفری نوشهر در دهه فجر امسال با صرف ۹۲ میلیارد و ۶۰۳ میلیون تومان شاهد افتتاح و آغاز عملیات اجرایی ۲۷ طرح بوده است . 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha