نگرانی از نشانه‌های خیز کرونا تا رضایت‌بخش نبودن استفاده از ماسک درقم

قم- ایرنا- در میان اظهارنظرهای مسئولان استان قم در یک هفته گذشته نسبت به ویروس کرونا، نگرانی از خیز مجدد کرونا به دلیل عدم استفاده از ماسک وجه مشترک این سخنان بوده است.

نگرانی از خیز مجدد ویروس کرونا نه تنها در استان قم،‌ بلکه در سطح کشور نیز وجود دارد و کارشناسان همچنان هشدار می دهند که تنها با احساس مسئولیت شهروندان و رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی است که می‌توانیم از شیوع مجدد جلوگیری کنیم و وضعیت کنونی را بهبود بخشیم.
رضایت‌بخش نبودن کیفیت و میزان استفاده از ماسک، نگرانی از نشانه‌های احتمالی خیز مجدد کرونا، وضعیت نگران‌کننده عدم سیر نزولی کرونا، کاهش چشمگیر استفاده از ماسک و ضرورت همراهی مردم با سیاست‌های ستاد مقابله با کرونا از جمله اخبار یک هفته گذشته کرونایی در استان قم می‌باشد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم با بیان این‌که ۹۴ بیمار کرونایی در این استان بستری هستند، گفت: حال ۹ نفر از این بیماران وخیم است.
محمدرضا قدیر در گفت‌وگویی، آخرین وضعیت مبتلایان به کووید ۱۹ در قم را مورد اشاره قرار داد و افزود: در ۲۴ ساعت منتهی به هفدهم بهمن‌ماه ۹۹، ۲۰ نفر با علائم کرونا پذیرش شدند.
وی ادامه داد: از این بین، ۱۶ نفر در یکی از بیمارستان‌های قم بستری و ۲۲ بیمار کرونایی نیز با بهبودی از مراکز درمانی استان مرخص شدند.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم خاطرنشان کرد: طی ۲۴ ساعت گذشته هیچ مورد فوتی کرونا مثبت در این استان ثبت نشده است.


وضعیت استفاده از ماسک در قم رضایت‌بخش نیست
استاندار قم گفت: وضعیت استفاده از ماسک در استان قم قابل قبول نیست و پایبندی فقط حدود ۵۰ درصد مردم به استفاده از ماسک نگران‌کننده است.
بهرام سرمست در جلسه ستاد مدیریت بحران، افزود: وضعیت قم از نظر ابتلا به کرونا طی یک هفته گذشته دو رتبه در تقسیم‌بندی‌های کلی ملی نزول کرده و از جایگاه سی و یکم به بیست و نهم رسیده است.
وی اضافه کرد: روند اقدامات مجموعه مدیریت قم در مبارزه و پیشگیری از کرونا در یک نگاه کلان و جامع رضایت‌بخش بوده ‌است.
وی ابراز کرد: شرایط جغرافیایی و مواصلاتی قم با برخی از استان‌های کشور قابل مقایسه نیست و همین مساله اهمیت اقدامات مدیران استان را در مبارزه بیش از گذشته پررنگ می‌کند.
به گفته وی، طبق قاعده علمی و برنامه‌ریزی شده تعداد مبتلایان کرونایی استان امروز باید به کمتر از ۵۰ نفر می‌رسید و این عدم کاهش آمار مبتلایان در این استان بسیار نگران‌کننده است.
استاندار قم در ادامه عنوان کرد: به دلیل شرایط کرونایی قم امسال میزبان مسافران نوروزی نخواهد بود و تسهیلات در رابطه با سفر ارائه نخواهد کرد.
وی همچنین یادآور شد: برخی از واحدهای تولیدی به خاطر مساله سلامت مردم خط تولید خود را تغییر دادند و ما از دانشگاه علوم پزشکی انتظار داریم مجوز لازم برای صادرات مازاد تولیدات این واحدها را صادر کند.


نگرانی از نشانه‌های احتمالی خیز مجدد کرونا محور آخرین جلسه ستاد بحران قم
در جلسه ستاد مدیریت بحران که با حضور استاندار قم برگزار شد، از نزولی نشدن آمار بیماران کرونایی استان به‌عنوان یکی از نشانه‌های احتمالی خیز مجدد کرونا در قم نام برده شد.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم در این جلسه اظهار کرد: قم از نظر تعداد مبتلایان به یک وضعیت ثبات رسیده ‌است و تعداد بیماران فوتی نیز کاهش یافته ‌است.
محمدرضا قدیر خاطرنشان کرد: قم در روزهای اخیر از نظر تعداد افراد مبتلا نزولی نبوده و این مساله می‌تواند نگران‌کننده باشد.
وی افزود: اجرای قدرتمند طرح شهید سلیمانی و بیماریابی فعال و افزایش تست‌های سریع کرونا اولویت‌های دانشگاه علوم پزشکی قم در رابطه با کروناست.
وی یادآور شد: تاکنون تست مثبت ویروس جهش یافته انگلیسی در قم ثبت نشده و تا آمدن واکسن تنها راه پیشگیری از کرونا رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی به‌ویژه استفاده از ماسک است.

وضعیت نگران‌کننده عدم سیر نزولی کرونا
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی قم نیز گفت: قم از حیث بروز بیماری کرونا در رتبه بیست و نهم کشور قرار دارد.
سیامک محبی اضافه کرد: ثابت بودن تعداد مبتلایان به کرونا نشان می‌دهد شعله‌های بیماری همچنان در استان روشن است.
وی یادآور شد: یک‌هزار و ۱۹۷ تست کرونا طی یک هفته گذشته در مراکز درمانی قم انجام گرفته که ۸۶ درصد از آن‌ها در بخش‌های سرپایی بوده است.
وی اظهار کرد: طی هفته جاری ۸۱ نفر مبتلا به کرونا در قم بستری شدند که نسبت به ۲ هفته گذشته روند افزایشی دارد و امید داریم این مساله نشانه‌ای برای خیز جدید بیماری نباشد.
محبی ابراز کرد: در برخی از استان‌های کشور زنگ خطر خیز جدید کرونا در روزهای گذشته به صدا درآمده و امید داریم قم نیز به جرگه این استان‌ها نپیوندد.
وی با اشاره به رعایت پروتکل‌های بهداشتی در دستگاه‌های اجرایی، گفت: رعایت پروتکل‌های بهداشتی در ادارات قم کاهش یافته و به حدود ۷۰ درصد رسیده است.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی قم اظهار داشت: مرکز شماره‌گذاری خودرو، پایانه‌های مسافربری درون‌شهری، مجتمع‌های خرید و پاساژها، تالارهای پذیرایی و نانوایی‌ها، کافی‌نت، قنادی و سوهانی‌ها از مراکزی هستند که رعایت پروتکل‌های بهداشتی در آن‌ها کاملا نامطلوب است.

وی ابراز کرد: وضعیت عمومی شهر قم از نظر رعایت پروتکل‌های بهداشتی به هیچ وجه رضایت‌بخش و مطلوب نیست.
وی خاطرنشان کرد: استفاده از ماسک در شهر قم به‌صورت چشمگیری کاهش یافته و در بهترین حالت به حدود ۵۰ درصد رسیده است.
محبی همچنین تاکید کرد: با وجود این‌که وضعیت فاصله‌گذاری اجتماعی در سطح مدارس بازگشایی شده قم مطلوب است، اما وضعیت بهداشت فردی رضایت‌بخش نیست.
وی یادآور شد: استفاده از ماسک در ناوگان حمل‌ونقل عمومی قم نیز طی روزهای گذشته به‌صورت نگران‌کننده‌ای کاهش یافته‌ است.
محبی اظهار داشت: از ابتدای آذرماه و آغاز طرح شهید سلیمانی ۱۳ هزار و ۴۰۴ مورد تست کرونا گرفته شده که ۲ هزار و ۲۳۶ مورد مثبت بوده ‌است.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی قم با اشاره به چالش‌های طرح شهید سلیمانی، افزود: امکان ره‌گیری برخی افراد قطعی کرونا در قم به خاطر مسائل فرهنگی و اقتصادی ممکن نیست.
محبی اظهار کرد: در مورد آخر از این قبیل مشکلات یک راننده اسنپ بود که با وجود قطعی بودن تست کرونای وی ره‌گیری و مراقبت از آن چالش‌برانگیز بوده ‌است.
طرح شهید سلیمانی در قم رضایت‌بخش بوده است.

طرح شهید سلیمانی با جدیت ادامه دارد
فرماندار قم نیز اعلام کرد: طرح محله محور شهید سلیمانی در سه موضوع نظارتی، حمایتی و پیگیری بیماران کرونایی با جدیت در حال انجام است.
مرتضی حیدری یادآور شد: در طرح شهید سلیمانی استان قم به ۴۱ نقطه تقسیم شده و در هر نقطه به تعداد لازم نیروی پزشک، بسیج و مراقبتی ساماندهی شده ‌است.
وی اضافه کرد: در این طرح ۴۵۷ نیروی نظارتی، ۷۵ نیروی بهداشت، ۱۵۰ نیروی هلال‌احمر، ۲۳۲ نیروی بسیج و ۱۴۵ نیروی مراقبتی مشغول فعالیت هستند.
وی تاکید کرد: در این طرح تاکنون ۷ هزار و ۶۷۶ بسته معیشتی و ۳ هزار و ۳۹۴ بسته بهداشتی توزیع شده‌ است.
حیدری اظهار داشت: از ابتدای اجرای این طرح بیش از ۴۱ هزار وعده غذای گرم توزیع شده و ۴۲ میلیون تومان کمک‌هزینه درمان و ۱۹۰ میلیون تومان کمک‌هزینه جهیزیه به افراد درگیر اختصاص یافته است.
به گفته وی، برخی با سیاه نمایی می‌خواهند اجرای طرح آتش به اختیار شهید سلیمانی را تخریب کنند و من به‌عنوان فرماندار قم نسبت به این مساله اخطار می‌دهم؛ این طرح در قم کاملا رضایت‌بخش بوده است.
وی یادآور شد: در این طرح تاکنون ۱۱۴ هزار نفر به‌صورت تلفنی غربالگری شده و ۱۰ هزار و ۸۰۰ مورد تست کرونا گرفته شده‌ است.
فرماندار قم اظهار داشت: از ابتدای اجرای طرح شهید سلیمانی یک‌هزار و ۸۸۴ مورد کرونا مثبت در قم شناسایی شده است.
وی ابراز داشت: همچنین در این طرح ۸ هزار و ۱۴ نفر در درب خانه‌های خود مورد ره‌گیری قرار گرفته‌اند که از بین این افراد ۱۶۰ مورد کرونا مثبت شناسایی شده ‌است.
وی خاطرنشان کرد: ۲۱۰ مورد مراقبت در منزل نیز توسط نیروهای طرح شهید سلیمانی قم انجام گرفته است و ۱۲۲ واحد متخلف نیز از ابتدای آذرماه تاکنون پلمب شده است.
وضعیت پردیسان قرمز است.

وضعیت کرونایی پردیسان قم قرمز است 
ناظر وزیر بهداشت در طرح شهید سلیمانی در استان قم نیز در این جلسه، اظهار داشت: وضعیت پردیسان در استان قم از نظر ابتلا به کرونا قرمز است و امکان جدا کردن افراد مبتلا از سایر اعضای خانواده هم ممکن نیست.
علی ابرازه خاطرنشان کرد: قرنطینه غیرخانگی افراد مبتلا به کرونا باید در یک مکان کاملا مجهز مانند هتل‌های مجهز و مدرن انجام بگیرد.
وی با اشاره به روند اجرای طرح شهید سلیمانی، اظهار داشت: عملکرد قم در اجرای طرح شهید سلیمانی رضایت‌بخش و مثبت ارزیابی می‌شود.
وی افزود: مسئولان وزارت بهداشت از ابتدای شیوع کرونا در ایران در بسیاری از مشکلات و مسائل پیش آمده از تجربه‌های دانشگاه علوم پزشکی استفاده می‌کنند.
ابرازه بیان کرد: وزارت بهداشت ادارک مثبتی از عملکرد قم در مبارزه با کرونا دارد و در خارج از محدوده جغرافیای این استان عملکرد قم بسیار مثبت و رضایت‌بخش است.
ناظر وزیر بهداشت در طرح شهید سلیمانی در استان قم گفت: وزارت بهداشت هیچ‌وقت قصد سیاه نمایی از قم را نداشته و اعتراض هفته‌های گذشته نسبت به وضعیت رعایت پروتکل‌های بهداشتی در این ستاد در جلسه ستاد ملی کرونا هم یک مساله‌ای بود که ارتباط زیادی به دانشگاه علوم پزشکی نداشت.


همراهی مردم باعث کنترل بیماری کرونا شد
استاندار قم هفته گذشته در اظهارات دیگری تاکید کرد که شاهد کنترل و آرامش نسبی در مقابله با ویروس کرونا با همکاری و همراهی مردم استان و رعایت حداکثری پروتکل‌های بهداشتی هستیم.
بهرام سرمست در آیین نواخته شدن زنگ انقلاب به مناسبت فرارسیدن ۱۲ بهمن‌ماه در جوار مزار شهدا در جامعه‌الزهرا(س) که به‌صورت ویدیوکنفرانس سخنرانی می‌کرد، افزود: اگرچه هم‌زمان با سراسر دنیا گرفتار بیماری کرونا شدیم، اما جمهوری اسلامی به مدد مجاهدت و مقاومت مردم ایران توانست نه‌تنها از نظر مقابله با این بحران، قدم‌های موفقیت‌آمیز  بردارد، بلکه شاهد کنترل و آرامش نسبی در مقابله با این ویروس هستیم.


ضرورت ادامه همراهی مردم با سیاست‌های ستاد مقابله با کرونا
استاندار قم در سخنان دیگری تاکید کرد که به‌منظور پیشگیری از موج چهارم کرونا و مدیریت سفرها در ابعاد مختلف دستورالعمل‌های مشخصی ابلاغ می‌شود و همراهی مردم با سیاست‌های ستاد مقابله با کرونا در این رابطه ضروری است.
بهرام سرمست در حاشیه جلسه ستاد ملی کرونا که به‌صورت ویدئو کنفرانس در آن شرکت کرده بود در گفت‌وگو با خبرنگاران، افزود: چارچوب‌هایی برای مدیریت مناسبت‌های پیش‌رو، از جمله سفرهای نوروزی در نظر گرفته شده است و با توجه شرایط مختلف شهرهای دیگر محدودیت‌هایی ابلاغ می‌شود.
وی تصریح کرد: با توجه به این‌که قم به‌عنوان یک شهر زیارتی مورد توجه مسافران و هم‌وطنان است و احتمال دارد در سال جدید شاهد افزایش ترددها باشیم؛ مقرر شد تمهیداتی اندیشیده شود تا به‌صورت استانی محدودیت‌ها اعمال گردد.
سرمست ادامه داد: البته امور شهروندان و سفرهای زیارتی و سیاحتی هم‌وطنان عزیز مورد توجه است که ضمن حمایت از این عزیزان، شیوع موج چهارم باید مدیریت شود.
«با اعلام ستاد ملی مقابله با کرونا، وضعیت شیوع ویروس کرونا در استان قم از ۱۵ دی از وضعیت قرمز به نارنجی، در ۶ دی‌ از نارنجی به زرد و در ۲۰ دی‌ماه جاری از زرد به «آبی» تغییر کرده است.»
ویروس کرونا موجب بیماری عفونی «کووید-۱۹» می‌شود و این ویروس ۲۴ آذر ۹۸ در شهر «ووهان» واقع در مرکز چین گزارش شد، ابتدا از این بیماری به‌عنوان ذات‌الریه نام ‌برده می‌شد، اما کمیسیون ملی بهداشت چین در ۹ دی ۹۸ به‌صورت رسمی شیوع این ویروس را در چین اعلام کرد.
«کرونا»، ویروسی است که گستردگی شیوع آن بسیار وسیع است و عطسه، سرفه، دست‌ دادن و روبوسی از جمله راه‌های انتقال آن است؛ پزشکان توصیه می‌کنند، افراد علاوه بر پرهیز از دست‌ دادن، روبوسی و حضور در مرکزهای عمومی؛ به‌ هنگام عطسه لازم است، جلوی بینی خود را با دستمال بگیرند و یا برای مهار آن از آرنج خود استفاده کنند.
برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی همچون استفاده از «ماسک» و «فاصله‌گذاری اجتماعی» توصیه شده است.
شهروندان قمی برای طرح هرگونه پرسش در مورد ویروس کرونا می‌توانند با شماره تلفن‌های ۴۰۳۰، ۳۱۳۶ و ۱۹۰ تماس بگیرند و برای کسب آخرین اخبار دانشگاه علوم پزشکی قم به کانال آن به نشانی webdaqom@ در فضای مجازی و یا تارنمای آن به نشانی اینترنتی www.muq.ac.ir مراجعه کنند.
همه ایرانیان می‌توانند با مراجعه به سامانه غربالگری الکترونیکی ویروس کرونا به نشانی اینترنتی https://salamat.gov.ir و تکمیل اطلاعات خواسته ‌شده، گام بلندی در ارتقای سلامت جامعه و شکست ویروس کرونا بردارند.
همشهریان قمی در صورت مشاهده هرگونه علامتی در رابطه با ویروس «کرونا» در خود و افراد خانواده، می‌توانند به «مرکزهای جامع سلامت» امام حسن عسکری(ع) در شهرک امام حسن عسکری(ع)، امام خمینی(ره) در بلوار شهید کریمی (بنیاد)، فرقانی در انتهای شیخ‌آباد، پردیس در پردیسان (خیابان ایمان)، خوراکیان در بلوار ۱۵ خرداد، بعثت در نیروگاه، شهدا در خیابان انقلاب اسلامی (چهارمردان)، پنبه‌چی در خیابان امام خمینی(ره) و جندقیان در خیابان زاویه مراجعه و خدمات «رایگان» دریافت کنند.»./

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha