نرخ بیکاری روستاییان کشور ۱.۴ درصد کمتر  شد

گنبدکاووس - ایرنا - معاون توسعه روستایی و مناطق محروم نهاد ریاست جمهوری با اشاره به کاهش ۱.۴ درصدی نرخ بیکاری روستاهای کشور در ۲ سال گذشته گفت که در این مدت سهم روستاییان از سبد اشتغال با افزایش ۲۵ درصدی به ۳۰ درصد رسید.

محمد امید روز شنبه در مراسم متمرکز افتتاح و آغاز عملیات اجرایی ۱۷۳ پروژه عمرانی و اقتصادی مراوه‌تپه در شرق گلستان اظهار داشت: برای کمک به اشتغال روستاهای کشور در دولت تدبیر و امید ۱.۵ میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی در اختیار نظام بانکی قرار گرفت تا برای کمک به ایجاد و توسعه مشاغل در روستاها هزینه شود.

وی از بازگشت ۲۰ هزار میلیارد ریال از تسهیلات پرداختی به اشتغال روستایی کشور در سالجاری خبر داد و گفت: با کسب مجوز از شورای سران سه قوه این منابع دوباره برای توسعه اشتغال روستایی به کار گرفته خواهد شد.

معاون نهاد ریاست جمهوری با اشاره به ایجاد زیرساخت های گوناگون در روستاهای کشور گفت که ماندگاری در روستاها علاوه بر فراهم کردن امکانات به اشتغال پایدار و تامین درآمد و معیشت ساکنان نیز وابسته است.

وی افزود: توجه به مناطق محروم جزو اولویت‌های دولت است و در نتیجه آن بهره مندی ساکنان روستاها به خدمات زیربنایی شامل آب، برق، مخابرات، گاز، آموزش و بهداشت به حدود ۹۰ درصد رسیده است.

نماینده مردم شهرستان‌های مینودشت، گالیکش، کلاله و مراوه‌تپه در مجلس شورای اسلامی نیز در این مراسم شرق گلستان را جزو کم برخوردارترین مناطق استان برشمرد و گفت: دو سوم روستاهای این منطقه فاقد جاده دسترسی مناسب هستند.

رضا آریان پور افزود: برخی از مشکلات ساکنان این منطقه طی ۴۲ سال گذشته برطرف شده اما شرق گلستان همچنان جزو محروم ترین نقاط این استان به شمار می رود.

در این مراسم به صورت متمرکز ۱۲۷ پروژه مراوه تپه بهره برداری و عملیات اجرایی ۴۶ طرح با مجموع سه هزار و ۵۸۶ میلیارد ریال اعتبار آغاز شد که نتیجه آن ایجاد ۵۴۱ فرصت شغلی است.

بهره‌برداری از ۵۴۵ واحد مسکن محرومان، گازرسانی به روستاها، اجرای طرح هادی روستایی، مخابرات، آسفالت راه‌های روستایی و خانه بهداشت از مهمترین پروژه‌های دهه فجر مراوه تپه است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha