۴۱ مقام پیشین امنیت ملی آمریکا خواستار بازگشت بایدن به برجام شدند

نیویورک- ایرنا- ۴۱ مقام پیشین آمریکا در نامه‌ای سرگشاده به رئیس جمهوری آمریکا خواستار بازگشت سریع به برجام و شروع مذاکره با ایران شدند.

به گزارش ایرنا، در این نامه سرگشاده خطاب به جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا آمده است به عنوان مقامات بازنشسته نظامی، دیپلمات و متخصصان امنیت ملی، ما به شدت از احیای قیود برنامه هسته‌ای ایران با بازگشت سریع ایران و آمریکا به توافق هسته‌ای به عنوان نکته شروع مذاکرات بیشتر با ایران حمایت می‎کنیم.

این افراد افزودند: ما چشمان بازی نسبت به تهدیدهای ناشی از ایران به امنیت ملی آمریکا داریم. با پیشرفت تسلیحات اتمی ایران، تهدیدها بیشتر خواهند شد. جلوگیری از ایران مسلح به اتم باید هدف نخستین سیاست ما در قبال ایران باشد، برجام بهترین مسیر در رسیدن به این هدف است.

مقامات پیشین امنیت ملی آمریکا ادامه دادند: سیاست فعلی آمریکا نسبت به ایران ثابت کرده است که برای امنیت ملی آمریکا فاجعه بار است. پس از خروج یکجانبه آمریکا از توافق هسته‌ای، ایران نقض چندین محدودیت خود را همچون افزایش ذخایر اورانیوم کم غنی شده، غنی‌سازی اورانیوم با خلوص بالاتر و نصب سانتریفیوژهای پیشرفته در تاسیسات هسته‌ای خود آغاز کرد.

۴۱ مقام پیشین آمریکا با تاکید بر اینکه سیاست فعلی ما نه تنها به محدود شدن برنامه هسته‌ای ایران منجر نشد، اظهار کردند در توجه به  آنچه که «دیگر رفتار خطرناک ایران» نامیدند هم شکست خورد.

در این نامه سرگشاده به بایدن تصریح شده است: این سیاست که با رد کردن دیپلماسی، اتکا به پوچی و لفاظی‌های خصمانه مشخص می‌شود، حملات بیشتری به نیروهای ما و متحدانمان در منطقه و احتمال درگیری در خاورمیانه را افزایش داده است.

مقامات پیشین امنیت ملی آمریکا، «جنگ با ایران مطلقا فاجعه بار» خوانند و یادآور شدند: درگیری نظامی با ایران هزینه ناپذیرفتنی را به آمریکا وارد خواهد ساخت و در نهایت در پیشبرد امنیت ملی آمریکا شکست خواهد خورد.

در این نامه تاکید شده است: ما عمیقا نگرانیم که روند فعلی ما می‌تواند به درگیری نظامی با ایران و توسعه سلاح هسته‌ای ایران منجر شود. ما باید فوری مسیر خود را با پیوستن دوباره به برجام معکوس سازیم. پیوستن به توافق هسته‌ای شامل برداشتن گزینشی تحریم‌ها است، کلیدی برای تنش‌زدایی که به درگیری نظامی تهدید می‌کند و کلیدی برای اطمینان از اینکه ایران هرگز سلاح هسته‌ای تولید نمی‌کند.

این مقامات بازنشسته امنیتی آمریکا خاطرنشان کردند: با پیوستن به برجام، ما می‌توانیم از موقعیت قوی‌تری برخوردار شویم و در مذاکرات بعدی درباره سایر نگرانی‌ها با ایران شرکت کنیم، نگرانی‌هایی که با متحدانمان مشترک است.

۴۱ مقام پیشین امنیتی آمریکا افزودند: ما سیاست‌گذاران را تشویق می‌کنیم که به سرعت ایران و آمریکا را به اجرای توافق هسته‌ای بازگردانند. پیوستن دوباره به توافق هسته‌ای برای امنیت ملی آمریکا مفید خواهد بود و برای احیای اعتبار، نفوذ و توانایی آمریکا در امنیت بخشی به منابع خود و متحدانمان در سراسر جهان حیاتی است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =

سرخط اخبار جهان