خانه فرهنگ مشارکتی مهربانوی شهر و سرای سلامت بانوان کرمان افتتاح شد

کرمان - ایرنا - خانه فرهنگ مشارکتی 'مهربانوی شهر و سرای سلامت بانوان' شهرداری کرمان، در سی‌ودومین هفته از پویش افتتاح شهرداری کرمان، با شعار هر هفته یک افتتاح، همزمان با ایام الله دهه مبارک فجر به بهره‌برداری رسید.

به گزارش ایرنا، شهردار کرمان شامگاه جمعه در آیین بهره‌برداری از این خانه فرهنگ مشارکتی با حضور جمعی از اعضای شورای اسلامی شهر کرمان و مدیران شهرداری، افزود: نخستین خانه فرهنگ 'مهربانوی شهر و سرای سلامت بانوان در شهر کرمان است که امروز به مناسبت دهه فجر و میلاد حضرت زهرا (س)، به بهره‌برداری رسیده است.

سیدمهران عالم‌زاده با بیان اینکه این خانه فرهنگ، در قالب خانه فرهنگ مشارکتی ویژه بانوان (به‌صورت مشارکتی با بخش خصوصی) با پیگیری سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری کرمان و امور بانوان و خانواده شهرداری، افتتاح شده است، اظهار داشت: این مکان، فضایی اختصاصی برای بانوان است که برنامه‌هایی مختص بانوان به‌طور ویژه در آن دیده شده است.

وی با اشاره به اینکه زنان و مادران، محور خانواده هستند و وجود خانواده شاد، به سلامت جسم و روان آن‌ها بستگی دارد، افزود: ایجاد خانه فرهنگ مشارکتی ویژه بانوان، در این راستا قرار دارد.

شهردار کرمان بیان داشت: امیدواریم تا پایان این دوره از مدیریت شهری، بتوانیم چهار خانه فرهنگ مهربانوی شهر و سرای سلامت بانوان دیگر در مناطق شهری راه‌اندازی کنیم تا همۀ مناطق پنج‌گانه، خانه فرهنگ ویژۀ بانوان داشته باشند.

همچنین رییس کمیسیون فرهنگی، هنری و بانوان شورای اسلامی شهر کرمان، ضمن تشکر از شهردار کرمان و پیگیری‌های سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری و امور بانوان و خانواده شهرداری کرمان در راه‌اندازی مکانی اختصاصی برای بانوان شهر گفت: خوشبختانه بخش خصوصیِ مشارکت‌کننده در اداره این خانه فرهنگ، پیشینه قوی دارد.

زهرا لری افزود: امیدورایم برنامه‌ها را با دید علمی و نگاه تخصصی، تدارک ببینند و فعالیت آن‌ها تداوم داشته باشد.

مدیر امور بانوان و خانواده شهرداری کرمان نیز با اشاره به وجود فضاهایی مختص بانوان در شهر تهران و شهرهای دیگر، ایجاد چنین فضاهایی در شهر کرمان را ضروری برشمرد و گفت: این خانه‌های فرهنگ می‌توانند برنامه‌های ویژه‌ای را برای بانوان تدارک ببینند.

سارا کارگر جهرمی با بیان اینکه اغلب بانوان ایرانی و به خصوص کرمانی، به‌دلیل سَبک زندگی و فقدان تفریحات سالم، دچار عدم تحرک، افسردگی و اضطراب هستند، گفت: عدم تحرک و ورزش، موجب پوکی استخوان می‌شود.

وی افزود: افسردگی و اضطراب، به آسیب‌های اجتماعی هم‌چون اعتیاد منجر می‌شود؛ به همین دلیل، با حمایت شهردار کرمان تصمیم گرفته شد تا در قالب راه‌اندازی خانه‌های فرهنگ مشارکتی، از بانوان حمایت شود.

کارگر جهرمی ادامه داد: این خانه فرهنگ، با مشارکت شهرداری کرمان و بخش خصوصی راه‌اندازی شده که در آن، خدمات ویژه با تخفیفات خاص به بانوان ارایه می‌شود.

وی رویکرد خانه فرهنگ مشارکتی مهربانوی شهر و سرای سلامت بانوان را سلامت جسم و روان دانست و گفت: تمام برنامه‌ها در راستای تفریحات سالم، ارتقای شادی زنان، ورزش‌های شاد و راه‌اندازی تورهای گردشگری قرار دارد.

مدیر امور بانوان و خانواده شهرداری کرمان با اشاره به اینکه متأسفانه بعضی از برنامه‌ها در بعضی از مکان‌ها، به‌صورت غیررسمی و با پرداخت هزینه، ارایه می‌شود، افزود: این مجموعه زیر نظر شهرداری و با رعایت عرف جامعه، برنامه‌های تفریحی خود را به بانوان ارایه می‌دهد.

وی با تأکید بر اینکه ورزش‌های مفید نیز به زنان معرفی می‌شود، گفت: در این مجموعه علاوه بر برنامه‌های مختص زنان، بخش دیگری نیز به‌صورت اختصاصی به مادر و کودک اختصاص خواهد داشت.

کارگر جهرمی از اختصاص برنامه‌هایی برای بانوان شاغل در ادارات به‌خصوص بانوان شاغل در شهرداری خبر داد.

خانه فرهنگ مشارکتی مهربانوی شهر و سرای سلامت بانوان شهرداری کرمان، در انتهای خیابان جهاد، جنب کوچه ۹۱ قرار دارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha