ان بی سی: سیاست بایدن در افغانستان طالبان را به صحنه جنگ کشاند

تهران- ایرنا- شبکه ان بی سی نیوز روز جمعه گزارش داد که سیاست خارجی بایدن در افغانستان و عدم پایبندی به توافق صلح، باعث شده تا جنگجویان طالبان دوباره به صحنه جنگ بازگردند.

به گزارش ایرنا، منابع نظامی به ان بی سی نیوز اعلام کردند که با توجه به تصمیم دولت بایدن برای خارج نکردن تمام نیروهای نظامی آمریکا در افغانستان تا ماه مه (اردیبهشت)، جنگجویان طالبان به تعطیلات زمستانی خود پایان داده و برای انجام وظیفه دوباره در خط مقدم حضور یافته اند.

یک فرمانده طالبان در هلمند گفت: فرماندهان ارشد و فرمانداران جهت بازگشت به جایگاههای خود و شرکت در جلسات و گفتگوهای ویژه جهت تهیه راهبرد آینده آماده شده اند.

فرمانده طالبان افزود: چندین مسئله از جمله "بن بست" در مذاکرات صلح با دولت افغانستان و تردید در مورد آینده با توجه به روی کار آمدن دولت جدید در واشنگتن، وجود دارد که رهبران جنبش باید به آنها بپردازند.

پنتاگون تحت ریاست دولت جدید جو بایدن هفته گذشته اعلام کرد، به دلیل امتناع طالبان از تحقق شرایط توافق شده در توافقنامه صلح، ایالات متحده ممکن است نتواند حضور نیروهای خود را در افغانستان کاهش دهد.

پنتاگون اعلام کرد که عقب نشینی نیروهای آمریکایی در افغانستان منوط به تعهدات طالبان برای حمایت از توافق صلحی است که سال گذشته انجام شد.

ایالات متحده در ماه فوریه (بهمن) گذشته با طالبان توافق نامه‌ای را امضاء کرد که براساس آن شمار نیروهای آمریکا از ۱۳ هزار نفر به کمتر از دو هزار و ۵۰۰ نفر کاهش یافته است.

همچنین طبق توافق انجام شده با طالبان، تمام نیروهای خارجی باید افغانستان را تا ما مه (خرداد) ۲۰۲۱ ترک کنند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 5 =

سرخط اخبار جهان