تبیین دستاوردهای انقلاب اسلامی در گفت‌وگوی ایرنا با آیت الله اختری

تهران- ایرنا- عضو شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه در گفت‌وگو با ایرنا به تبیین دستاوردهای انقلاب پرداخت و گفت: انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی(ره)، دستاوردهای بسیاری داشته و دارد که نخستینِ آن، آزاد کردن ایران از یوغ استعمارگران، به ویژه استکبار جهانی است.

آیت الله عباسعلی اختری روز چهارشنبه در گفت وگو با ایرنا و به مناسبت ایام الله دهه فجر انقلاب اسلامی افزود: حضرت علی(ع) در نهج البلاغه توجه داده است به اینکه حضرت موسی، وارد کاخ فرعون شد و قدرت خودش را بیان کرد و بعد به فرعون گفت که بنی اسرائیل را آزاد کن، یعنی یک حرف بزرگ موسی این بود که چرا باید بنی اسرائیل تحت یوغ فرعون باشند.

وی افزود: سخن حضرت ابراهیم هم این بود که چرا باید بندگان خدا تحت یوغ نمرود باشند. ابراهیم می خواست مردم را از بردگی نمرود آزاد کند، موسی می خواست مردم را از بردگی فرعون آزاد کند، پیغمبر گرامی اسلام حضرت محمد(ص) ، قد علم کرد تا مردم را از بردگی و مطیع بودن غیر خدا آزاد کند.

وی ادامه داد: اولین هدف و دستاورد انقلاب اسلامی که امام خمینی(ره) بر آن تکیه داشت این بود که چرا ملت ایران با داشتن سابقه تمدن، قوی تر از تمدن مصر و یونان، باید تحت سلطه آمریکا باشد؟

آیت الله اختری گفت: امام  راحل به قصد آزاد کردن ملت ایران و مسلمانان منطقه از یوغ آمریکا قیام کرد و به فضل الهی ملت را از دام آمریکا نجات داد.

وی افزود: باید بگوییم دومین دستاورد بزرگ انقلاب اسلامی عبارت بود از اینکه ایران به تدریج به یک قدرت بی مانندی در خاورمیانه تبدیل شد.

آیت الله اختری گفت: اگر نگوییم ایران یک قدرت در سطح بین الملل شده، می توانیم بگوییم حداقل به بالاترین قدرت در سطح خاورمیاانه تبدیل شده است.

وی ادامه داد: سومین دستاورد انقلاب اسلامی که باید بر آن تکیه کنیم عبارت از گرایش به بنیادهای علمی است.

آیت الله اختری گفت: می دانیم که کشور ما در نانوتکنولوژی، بهداشت و درمان، میکروب شناسی، تولید واکسن و بسیاری از عمل های جراحی مغز، چشم و قلب در دنیا سرآمد شده که این هم یکی از دستاوردهای بزرگ انقلاب اسلامی است.

وی افزود: نکته بسیار مهم دیگری که شایسته است ما در مقام بازگو کردن، آن را اول قرار بدهیم این است که مطابق آیات متعدد قرآن و مطابق بیان مکرر پیغمبر بزرگ اسلام و مطابق بیان متواتر امام صادق(ع) و ائمه معصومین(ع)، ولایت کافر بر مسلمان حرام است.

وی ادامه داد: آیه قرآن است که "کافران نباید بر مسلمانان ولایت و حاکمیت داشته باشند."

آیت الله اختری گفت:  قبل از پیروزی انقلاب شاید در طول ۱۰۰ سال کافران گاهی به اسم روس، گاهی به اسم انگلیس و آخرش هم به اسم آمریکا و پیش از اینها هم حکومت های پرتغال، اسپانیا و حتی کشور کوچک اروپایی هلند در ایران مستعمره داشته اند.

وی با بیان اینکه چقدر برای ما ایرانیان ننگ بود که یک کشور کوچک اروپایی بر کشورمان حاکمیت داشته باشد، افزود: حاکمیت حکومت های غیر مسلمانان بر مسلمانان حرام است.

آیت الله اختری ادامه داد: امام راحل فرمود، ما باید ولایتمان ولایت پیغمبر و ائمه (ع) باشد که همانا این امر در راستای ولایت خداست و امروز می تواند به شکل ولایت فقیه مطرح باشد.

وی ادامه داد: امام راحل، ولایت فقیه را که ادامه ولایت امامان معصوم (ع) و پیغمبر است در این کشور مطرح کرد و بسیاری از کشورهای مسلمان با اینکه بر حسب ظاهر اینجور ولایت را درک نمی کنند و به آن عقیده ندارند، اما در عمل به مساله ولایت فقیه کشیده شدند.

آیت الله اختری گفت: یکی دیگر از دستاوردهای انقلاب اسلامی، قدرت نظامی ارتش سرافراز ما و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی سرافراز ما است.

وی افزود: نیروی های هوایی، دریایی، زمینی و اطلاعاتی ما امروز قدرتی را در مقابل چشم جهانیان به تصویر کشانده اند که تمام قدرت های دنیا از توانمندی و قدرت بالای نظامی و به ویژه موشکی جمهوری اسلامی در شگفتند.

وی ادامه داد: امروز دشمنان انقلاب اسلامی در مقابل توان بسیار بالای بازدارندگی موشکی جمهوری اسلامی ایران احساس رعب و وحشت می کنند و به فضل الهی احساس می کنم که در مقابل قدرت و توانایی ایران کوچک هستند.

آیت الله اختری گفت: البته من بخاطر محدودیت وقت فقط به پنج فراز اشاره کردم و اگر بخواهم به ۵۰ فراز دیگر از دستاوردهای انقلاب اسلامی هم بپردازم، بازهم جا دارد.

وی با بیان اینکه ما کتاب های متعدد در این زمینه داریم، گفت: خوب است همین جا از فرصت استفاده کنم و توصیه هایی به همه مردم ایران به ویژه ساکنان استان تهران و شهروندان تهرانی هم داشته باشم.

آیت الله اختری با اشاره به تاکید قرآن بر خواندن تاریخ، خطاب به مردم به ویژه نوجوانان و جوانان گفت: زندگی امت ها و ملت ها را بخوانید؛ تاریخ زندگی خودتان و قبل از انقلاب را که همه جای کشور ما دست دشمن و دست آمریکا بود را بخوانید و با امروز که در کمال عزت، عظمت و مستقل و آزاد، زندگی می کنید مقایسه بکنید.

وی افزود: کتاب بخوانید، زیرا که کتاب خواندن شما را به بلوغ سیاسی و علمی می رساند. کتاب خواندن شما را هدایت می کند، آشنایی با تاریخ چراغ هدایت می شود و آشنایی با تاریخ، موعظه و پند و اندرز برای فرد و جامعه خواهد بود.

ائمه جمعه استان تهران باید دستاوردهای انقلاب را تبیین کنند

آیت الله اختری یادآور شد: ائمه جمعه سراسر کشور و به ویژه امامان جمعه استان تهران هر یک در هر منطقه ای که هستند مسئول قرارگاهی هستند که آن قرارگاه، جایگاه تبیین ولایت فقیه و مقام رهبری است.

وی افزود: در واقع ائمه جمعه سراسر کشور باید بلندگوها و سخنگوهای انقلاب اسلامی باشند. یعنی همین دستاوردهایی را که پنج فراز آن را بیان کردم ائمه جمعه به ویژه ائمه جمعه استان تهران باید برای مردم و به ویژه نوجوانان و جوانان تبیین کنند.

وی گفت: امامان جمعه باید از یک طرف به نمازگزاران توجه بدهند که در گذشته استعمارگران و استکبار جهانی در این کشور چه می کردند و از طرف دیگر بیان کنند که انقلاب اسلامی چگونه دست آنها را بست و کوتاه کرد.

آیت الله اختری افزود: استکبار جهانی در این کشور تاخت و تاز داشت، این را بارها شنیده ایم، آنها در این کشور حکومت می کردند، هر کسی را که می خواستند دستگیر و محاکمه می کردند، هرکسی را که می خواستند به وزارت می رساندند، هر کسی را دلشان می خواست بنام نمایندگان مردم در مجلس مزدور بیگانه می نشاندند، کرسی های مجلس را آنها مشخص می کردند، مصوبات مجلس را آنها مشخص می کردند، در راس قوه قضاییه کسی را قرار می دادند که امیال و خواسته های آنها را عملی کند، ببینید این چقدر برای ما ایرانیان ننگ بود.

عضو شورای سیاست گذاری ائمه جمعه گفت: آنها رسما مذهب های دروغین مانند بابیت و بهائیت را در ایران رواج می دادند، اما انقلاب که پیروز شد تعدادی از این سرمایه داران بهایی که در کشور و در شهرهای تهران، اصفهان، تبریز، شیراز، کرمان و حتی در نقاط دور دست کشور به بهانه سرمایه گذاری و امثال آن تبلیغات بابیت و بهائیت می کردند، جلوی کارهایشان گرفته شد. ائمه جمعه باید اینگونه مسایل را برای مردم توضیح بدهند.

آیت الله اختری افزود: ائمه جمعه باید بیان بکنند که امروز قدرت نظامی ما که عظمتی در جهان است چگونه بدست آمده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha