۱۸ بهمن ۱۳۹۹،‏ ۶:۵۰
کد خبرنگار: 2583
کد خبر: 84212380
۱ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

بحران کرونا در انگلیس؛ از واقعیت تا ادعا

لندن - ایرنا - دولت انگلیس در حالی ادعا می‌کند از پیک موج سوم کرونا عبور کرده که روزانه بیشترین آمار تلفات ناشی از ابتلا به این ویروس را در اروپا را ثبت می‌کند و شیوع افسارگسیخته گونه‌های جدید کرونا که به طرز نگران‌کننده‌ای ژن‌های آن تغییر کرده، این کشور را به کانون شیوع این بیماری تبدیل کرده است.

به گزارش روز شنبه ایرنا، مقام‌های انگلیسی این روزها بیشتر درگیر بازی با کلمات هستند تا عمق فاجعه‌ای که این کشور رخ می‌دهد نمایان نشود. بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس چند روز پس از آن‌که آمار جانباختگان از مرز ۱۰۰ هزار نفر گذشت مقابل دوربین رسانه‌ها حاضر شد تا اعلام کند که این کشور از پیک موج سوم کرونا عبور کرده است.

او به لطف اعمال یک ماه اعمال قرنطینه سراسری ادعا کرد که منحنی آمار مبتلایان در کشور به تدریج در حال پایین آمدن است اما ضمانتی برای اینکه شرایط به وضع گذشته بازگردد وجود ندارد.

روزانه به طور میانگین ۲۰ هزار نفر در انگلیس به کرونا مبتلا شده و یک هزار نفر بر اثر ابتلا به این ویروس جان خود را از دست می‌دهند. دانشمندان انگلیس اخیرا گونه جدیدتری از ویروس جهش یافته کرونا را شناسایی کرده‌اند که می‌گویند به طرز نگران‌کننده‌ای ژن‌های آن تغییر کرده است.

محققان سازمان بهداشت عمومی انگلیس این گونه را E۴۸۴K نام گذاری کرده و ادعا می‌کنند که مشابه آن در آفریقای جنوبی و برزیل مشاهده شده است.  دولت با دو کارت واکسیناسیون و محدودیت‌های کرونایی امیدوار است بتواند کشور را از بحرانی که در آن قرار گرفته نجات داد.

دفتر نخست وزیری امروز (جمعه) مدعی شد تمام افراد بالای ۵۰ سال که حدود یک سوم جمعیت انگلیس را تشکیل می‌دهند تا پایان ماه «می» (۱۰ خرداد ۱۴۰۰) واکسینه خواهند شد. دولت در این مرحله امیدوار است که به تدریج بتواند محدودیت‌های کرونایی در کشور را کاهش دهد.

این در حالیست که جرمی هانت وزیر بهداشت پیشین انگلیس هشدار داده که هرگونه کاهش زودهنگام محدودیت‌ها پیامدهای جبران ناپذیری را در پی خواهد داشت. او معتقد است که دولت باید زمانی محدودیت‌ها را کاهش دهد که آمار مبتلایان در روز به زیر یک هزار نفر برسد. کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند که آمار مبتلایان کرونایی در انگلیس تا ۸ ماه دیگر هم به زیر یک هزار نفر نمی‌رسد.

هانت معتقد است که شیوع گونه خطرناک کرونا، ریسک هرگونه شتابزدگی را بالا برده است. وی در گفت‌وگو با نشریه گاردین بیان داشت: باید درک کنیم که اوضاع از ابتدای شیوع کرونا تغییر کرده و نباید اشتباهی را که سال گذشته مرتکب شدیم و گمان کردیم که موج جدیدی در کار نخواهد بود، تکرار کنیم.

او می‌گوید که بحران اقتصادی کشور را درک کرده، اما برای او در کسوت رئیس کمیته پارلمانی بهداشت ضرورت دارد که آمار مبتلایان به کرونا به زیر یک هزار نفر در روز برسد. این در حالیست که انگلیس به عنوان میزبان نشست گروه ۷ در خرداد ماه آینده، در تلاش است تا سریعتر اوضاع کرونا را به یک وضعیت پایدار برساند.

دولت هفته گذشته برای جلوگیری از ورود گونه‌های جدید کرونا دستورالعمل جدیدی را به صادر کرد که بر اساس آن مسافران از ۳۳ کشور پر خطر، از فرودگاه مستقیم به قرنطینه دولتی منتقل شوند. آن ها به مدت ۱۰ روز قرنطینه و اگر نتیجه آزمایش کرونا آن‌ها منفی شد می‌توانند خارج شوند.

مشاوران پزشکی دولت انگلیس ۲۱ ژانویه (۲ بهمن) پیشنهاد کرده بودند که این دستورالعمل برای مسافران تمام کشورها به اجرا گذاشته شود. اما شواهد نشان می‌دهد که محدودیت‌های جدید هنوز اجرایی نشده و دست کم ده روز دیگر زمان می‌برد. دولت که هنوز تکلیف پرداخت هزینه این دستورالعمل اجباری را مشخص نکرده می‌گوید که تدارک مقدمات کار به زمان بیشتری نیاز دارد.

گونه‌های مسری و مرگبار کرونا

دکتر «جولیان تنگ» ویروس شناس ارشد دانشگاه لستر یافته‌های جدید درباره گونه‌های مسری و مرگبارتر ویروس کرونا که اخیرا شایع شده را بشدت نگران کننده توصیف می‌کند. او می‌گوید که مردم باید مقررات قرنطینه را رعایت می‌کردند تا آمار ابتلا و به تبع آن، جهش کرونا کاهش می‌یافت، «چون در غیر این صورت نه تنها ویروس گسترش پیدا می‌کند که تغییر شکل هم می‌دهد»

این ویروس شناس انگلیسی گسترش کرونا را بستر مناسبی برای تولد گونه‌های جدید این ویروس می‌داند.

در همین حال دانشمندان دانشگاه کمبریج انگلیس سرگرم تحقیق و تولید واکسن جدیدی هستند که در برابر گونه‌های جدید کرونا، اثربخش باشد. آن‌ها معتقدند که تجمیع واکسن‌ها در یک محصول، به‌ لحاظ راهبردی اشتباه است؛ چون اگر اشکالی سد راه شود کل پروژه به فنا می رود. 

اما دانشمندان دانشگاه آکسفورد ادعا کرده‌اند که واکسن مشترک آن‌ها با شرکت داروسازی آسترازنیکا روی گونه جدید ویروس کرونا موثر است. «اندرو پولارد» رئیس امور تحقیقاتی واکسن آکسفورد با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: داده‌های ما از آزمایش‌های بالینی واکسن ChAdOx۱ در انگلیس نشان می‌دهد که این محصول نه تنها دربرابر ویروس اصلی، بلکه دربرابر گونه موسوم به B.۱.۱.۷ که باعث افزایش آمار مبتلایان در اواخر سال گذشته میلادی شد موثر است.

این روزها تحولات کرونایی در انگلیس بیشتر به یک پاندول شبیه است. از یک سو دانشمندان از اکتشافات جدید و وخامت اوضاع سخن می‌گویند و از سوی دیگر سیاستمداران ادعا می‌کنند که اوضاع تحت کنترل است. آنچه روشن است این است که انگلیس تا رسیدن به یک وضعیت پایدار کرونایی هنوز فاصله خیلی زیادی دارد.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 9 =