کارشناسان روس: با تاخیر در اجرای «برجام» جهان متضرر خواهد شد

مسکو - ایرنا - جمعی از کارشناسان روس بر این باورند که هر چه آمربکا برای بازگشت به برجام تاخیر کند؛ در این صورت جهان به خاطر از دست رفتن فرصت مناسب، ایران را برای مذاکره از دست خواهد داد و متضرر خواهد شد.

به گزارش ایرنا از مسکو کارشناس مرکز مطالعات خاورمیانه وزارت امور خارجه روسیه امروز جمعه در کنفرانس مطبوعاتی در خبرگزاری «روسیه سگودنیا» گفت که اگر خسارت وارده به توافق برجام اصلاح نشود، در این صورت جهان برای سالها ایران را پای میز مذاکره از دست خواهد داد.

آدلان مارگوئف، کارشناس مرکز مطالعات خاورمیانه در انستیتوی مطالعات بین الملل موسسه دولتی روابط بین الملل مسکو وزارت امور خارجه روسیه با تاکید بر اینکه باید قدر فرصت را شناخت، تصریح کرد: اگر خسارت وارده به توافق برجام اصلاح نشود، در این صورت جهان سالها ایران را پای میز مذاکره از دست خواهد داد.

وی گفت: اظهاراتی مبنی بر اینکه ایران به دنبال ساخت سلاح هسته ای هست را غیرواقع بینانه عنوان کرد و گفت: جمهوری اسلامی ایران  معتبرترین کشور در جهان است.

مارگوئف اظهار داشت: آژانس انرژی هسته ای بیشتر از هر کشوری بر روی موضوعات هسته ای ایران نظارت دارد.  

سفیر سابق روسیه در ایران : بازگشت به برجام آسان نخواهد بود

«الکساندر ماریاسوف» سفیر پیشین روسیه در جمهوری اسلامی نیز گفت: بازگشت به برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) آسان نخواهد بود چون نه ایران و نه ایالات متحده نمی خواهند تسلیم شوند.

وی خاطر نشان کرد: کار سختی در پیش است. اکنون هیچ یک از دو طرف تسلیم نخواهند شد زیرا این ممکن است برای هر طرف بعنوان نشانه ضعف تلقی شود.

ماریاسوف اظهار داشت: که این که چه کسی (ایالات متحده یا ایران) گام اول را  برای بازگشت به معامله بردارد یک مانع است، اگرچه هر دو طرف علاقه مند به بازگرداندن برجام هستند.

وی با بیان اینکه باید خالصانه و بدون انتظار عمل کرد، گفت: ایالات متحده توافقی را که مانع دستیابی ایران به سلاح هسته ای می شود کنار نخواهد گذاشت. وی معتقد است که اکنون ممکن است به نسخه اولیه برجام بازگشت.

ماریاسوف گفت: عدم موفقیت در بازگرداندن برجام تأثیر منفی شدیدی بر اوضاع منطقه خواهد داشت.

وی خاطرنشان کرد که در این حالت ممکن است خروج ایران از پیمان منع گسترش سلاح های هسته ای نیز اتفاق بیفتد، اگرچه احتمال چنین سناریویی زیاد نیست.

مدیر مرکز انرژی و امنیت روسیه: تعویق مذاکره ها، اجرای برجام را دشوارتر خواهدکرد

آنتون خلوپکوف، مدیر مرکز انرژی و امنیت روسیه هم گفت که هرچه شروع مذاکره های مستقیم جدی به تعویق بیفتد، بازگشت کامل هر دو طرف به اجرای توافق نامه دشوارتر خواهد بود.

خلوپکوف گفت: "ایالات متحده و ایران هر دو در تلاشند تا به عنوان بخشی از گفتگوی بالقوه، سود خود را افزایش دهند. "

وی خاطرنشان کرد که هم در آمریکا و هم در ایران، سیاست داخلی بر احتمال و شرایط بازگشت به توافق تأثیر می گذارد.

خلوپکوف تاکید کرد که بازگشت به نسخه اصلی توافقنامه تنها گزینه فعلی است. به گفته وی، اگر کارآیی برجام قبل از انتخابات ژوئن در ایران احیا نشود، مذاکره در مورد یک توافق جدید دشوارتر خواهد بود، زیرا شخصیت های اصلی مذاکره طرف ایرانی ترک می شوند.

به گزارش ایرنا جمهوری اسلامی ایران همواره اعلام کرده است در رفع تحریم ها از سوی آمریکا و اجرای تعهدات برجامی از سوی دیگر طرف های این توافق بین المللی، گام های برداشته شده در مسیر کاهش تعهدات برجامی از  سوی تهران به سرعت برگشت پذیر خواهد بود.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در سال ۲۰۱۸ به طور یکجانبه از برجام خارج شد و تحریم های ظالمانه ای را علیه ایران اعمال کرد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 8 =

سرخط اخبار جهان