تقویت مباحث فرهنگی در جامعه مقدمه کاهش ورودی زندان‌ها است

اردبیل - ایرنا - استاندار اردبیل به نقش فرهنگ در سلامت معنوی جامعه گفت: تقویت مباحث فرهنگی در جامعه مقدمه کاهش ورودی زندان‌ها است.

به گزارش ایرنا، اکبر بهنامجو روز جمعه در نشست با رئیس سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی بیان کرد: حراست از سبک زندگی اسلامی - انقلابی که از دستاوردهای مهم انقلاب اسلامی به شمار می‌رود، از مهم‌ترین عوامل در کاهش جرم و ورودی زندان‌ها است.

استاندار اردبیل اظهارکرد: مهارت‌آموزی و ورود به بازار کار برای افراد در معرض آسیب از دیگر اقداماتی است که در کاهش میزان ورودی‌ها به زندان اهمیت دارد و در همین راستا در استان مرکز بازپروری و مهارت‌آموزی برای معتادان متجاهر استان فعال شده و بیش از ۳۰۰ نفر پذیرش و در حال درمان است.

 وی اضافه کرد: اشتغال‌زایی برای معتادان بهبود یافته نیز از جمله اقداماتی است که در استان با همکاری واحدهای تولیدی پیگیری می‌شود.

وی افزود: در این خصوص لازم است اداره زندان‌ها با همکاری دستگاه‌های حمایتی دیگر در راستای مهارت‌آموزی برای زندانیان نیز برنامه‌ریزی کرده و زمینه اشتغال آنان در کارخانجات را فراهم کنند.

رئیس سازمان زندان‌ها، اقدامات تامینی و تربیتی نیز در این جلسه از هدف‌گذاری برای ایجاد اشتغال و مهارت‌آموزی به زندانیان خبر داد و گفت: در صورتی که برای رفع مشکل اشتغال و مهارت‌آموزی زندانیان برنامه‌ریزی نشود، اقدامات تربیتی دیگر تاثیرگذار نخواهد بود.

محمدمهدی حاج‌محمدی افزود: زندان‌ها کانون اصلاح و تربیت است و اگر این اقدام به درستی در این مکان اجرایی نشود، عواقب آن دامن‌گیر کل جامعه می‌شود.

وی با اشاره به تکالیف زندان در قبال افراد نیازمند اصلاح و تربیت اظهارکرد: زندان به عنوان پرستار، حوزه قضایی به عنوان درمانگر و حوزه اجرایی نیز با تامین زیرساخت‌ها باید دست به دست هم داده و با اصلاح و تربیت زندانیان، هم از تعداد ورودی به زندان بکاهیم و هم افراد سالم از زندان‌ها به جامعه تحویل دهیم.

رئیس کل دادگستری استان اردبیل نیز در این جلسه از وجود همکاری و هم‌افزایی دستگاه‌های قضایی و اجرایی در استان در رابطه با پیشگیری از تخلفات خبرداد و گفت: در بحث کاهش آسیب‌های اجتماعی با همکاری تمامی حوزه ها ورود جدی شده ولی همچنان برای کاهش این معضلات نیازمند پیگیری‌های کلان هستیم.

ناصر عتباتی نیاز به تامین زیرساخت ها برای اقدام مناسب در راستای اصلاح و تربیت را ضروری دانست و افزود: در سال جاری اعتبارات مناسبی از محل بودجه‌های استانی برای حوزه زندان‌ها مصوب شده که با اختصاص آن، اقدامات مهم در این راستا از جمله دیوارکشی زندان گرمی عملیاتی می‌شود.

وی اشتغال‌زایی برای زندانیان را از جمله ضرورت‌های اصلاح و تربیت ذکر کرد و جلب مشارکت واحدهای صنعتی در این خصوص را برای کاهش معضلات اجتماعی حائز اهمیت دانست.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =

سرخط اخبار استان‌ها