شمار مبتلایان به کرونا در فارس از مرز ۱۷۰ هزار تن گذشت

شیراز - ایرنا- به گفته مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز، آمار مبتلایان به کروناویروس در فارس از مرز ۱۷۰ هزار تن گذشت و به ۱۷۰ هزار و ۹۲۱ بیمار رسید.

سید روح الله حسینی  رییس روابط عمومی  دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز روز جمعه  اظهار کرد: از ابتدای شیوع بیماری کووید۱۹ تاکنون، ۵۹۹ هزار و ۳۴۵ تست تشخیصی مولکولی در آزمایشگاه های استان تهیه شده که با بررسی نمونه های انجام شده، ۱۶۹ هزار و ۲۱۳ بیمار مثبت قطعی شناسایی شده است؛ همچنین از ابتدای آغاز طرح شهیدحاج قاسم سلیمانی تاکنون، ۲۰ هزار و ۲۴۶ مورد تست سریع انجام شده که از این تعداد هزار و ۷۰۸ بیمار مثبت شناسایی شده است .

وی همچنین گفت : ۱۶۴ هزار و ۱۹۶ نفر از ابتدا تاکنون بهبود یافته اند که از بیمارستان ها ترخیص شده و یا از ایزوله خانگی خارج شده اند.

این مقام مسوول در دانشگاه علوم پزشکی شیراز مجموع بیماران مثبت و مشکوک دارای علایم که هم اکنون در بیمارستان های استان بستری هستند را نیز ۵۶۴ نفر اعلام کرد و افزود: از این تعداد، ۱۰۰ بیمار به دلیل وخامت شرایط جسمی، در بخش های ICU، مراقبت های ویژه درمانی دریافت می کنند.

حسینی در ادامه با اعلام جان باختن ۳ هم استانی دیگر در اثر این بیماری طی روز گذشته تاکنون، مجموع جان باختگان ناشی از کووید ۱۹ از ابتدای شیوع بیماری تا کنون را سه هزار و ۱۶۲ اعلام کرد.

مدیر روابط عمومی دانشگاه  علوم پزشکی شیراز با بیان اینکه برای پیشگیری از ابتلا به کرونا  ، رعایت نکات بهداشت فردی از اهمیت ویژه ای برخوردار است، گفت: استفاده از ماسک، شست و شوی مکرر دست ها، پرهیز از ترددهای غیرضرور برای پیشگیری از ابتلا به کووید۱۹ الزامی است.

حسینی بیان کرد: آمارها حکایت از روند افزایشی کرونا  در فارس را نشان می دهد، بنابراین باید با رعایت کامل پروتکل های بهداشتی، برای قطع زنجیره انتقال این ویروس منحوس تلاش کرد.

شمار مناطق زرد(خطر متوسط) شیوع ویروس کرونا در فارس که در هفته جاری چهار شهرستان بود، بر اساس آخرین رنگ‌بندی از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به ۱۸ شهرستان یعنی نیمی از شهرستان‌های استان رسید.

برنامه ماسک که آمارهای وزارت بهداشت را بازتاب می دهد اعلام کرد از ۳۶ شهرستان فارس ۱۸ شهرستان فارس در وضعیت زرد شیوع ویروس کرونا هستند.

همچنین ۱۸ شهرستان استان فارس در وضعیت آبی(کم خطر) شیوع ویروس کرونا قرار دارند و هیچ کدام از شهرستان‌های استان در وضعیت نارنجی و قرمز نیستند.

شهرستان‌های دارای وضعیت زرد شیوع ویروس کرونا شامل لارستان، اوز، خنج، لامرد، قیروکارزین، جهرم، خفر، استهبان، نی‌ریز، بختگان، ارسنجان، پاسارگاد، خرمبید، سپیدان، بیضا، ممسنی، کازرون و کوه‌چنار هستند.

همچنین شهرستان‌های شیراز، زرقان، مرودشت، بوانات، سرچهان، آباده، اقلید، خرامه، سروستان، داراب، زرین‌دشت، فسا، کوار، فیروزآباد، فراشبند، گراش، مهر و رستم در وضعیت آبی شیوع ویروس کرونا قرار دارند.

مسوولان ستاد مقابله با کرونا در فارس بارها از خطر آغاز موج چهارم این ویروس در استان سخن گفته اند و از مردم خواسته اند از کرونا غافل نشوند و شیوه‌نامه‌های بهداشتی را رعایت کنند.

براساس اعلام جانشین استاندار فارس در ستاد استانی مقابله با کرونا، ممنوعیت تردد شبانه از ساعت ۲۱ تا چهار بامداد در هر وضعیتی از شیوع ویروس کرونا در همه مراکز شهرستان‌های استان ادامه دارد و افراد متخلف ۲۰۰ هزار تومان جریمه خواهند شد.

استان فارس دارای ۳۶ شهرستان و ۹۵ بخش است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها