گفتمان اسلام، انقلاب مردم ایران را در دنیا متمایز کرد

ساوه-ایرنا- امام جمعه ساوه گفت: آنچه انقلاب اسلامی و حرکت عظیم ملت ایران در سال ۱۳۵۷ را نسبت به سایر انقلاب های دنیا متمایز کرد، تکیه گاه ایدئولوژیک و گفتمان اسلام بود.

به گزارش ایرنا، حجت الاسلام «سیدابراهیم حسینی» در خطبه های نماز جمعه ساوه که در مصلی امام علی (ع) برگزار شد، اظهار داشت: به اعتقاد بسیاری از نخبگان سیاسی جهان، انقلاب اسلامی تبلور روحی تازه و طرحی نو در میان گفتمان های موجود جهان بود.

وی افزود: وقوع انقلاب اسلامی ایران در اواخر قرن بیستم از نظر ماهیتی، گفتمانی و شکلی تمام نظریه های انقلابی دنیا را بر هم زد.

امام جمعه ساوه گفت: مبنای دینی و اسلامی انقلاب از این حیث اهمیت داشت که در آن دوران، مبارزه با دین به اوج خود رسیده بود و در چنین فضایی ظهور انقلاب اسلامی با گفتمان دینی برای جهانیان غیرقابل باور بود. 

وی همچنین انقلاب اسلامی را پدیده ای شگفت آور در زمان وقوع دانست و گفت: در آن روزگار گروهی دین را افیون توده ها می پنداشتند و از شکست دین و ایدئولوژی سخن می گفتند اما ملت ایران به رهبری امام راحل بر این فرضیه ها خط بطلان کشیدند.

وی گفت: جان.ال.اسپوزیتو استاد دانشگاه جورج تاون آمریکا در کتاب «انقلاب ایران و بازتاب جهانی آن» می نویسد؛ «دوست و دشمن معتقدند که انقلاب ایران تأثیر بسزایی بر جهان اسلام و غرب داشته است.»   

خطیب جمعه ساوه گفت: به فرموده امام خمینی (ره) قانون اساسی و سایر قوانین در جمهوری باید صد در صد بر اساس اسلام باشد و حتی اگر یک ماده هم بر خلاف احکام اسلام باشد، تخلف از جمهوریت و آرای اکثریت قریب به اتفاق ملت است‏.

وی ادامه داد:مردمی بودن نیز از دیگر شاخص های انقلاب اسلامی است و نظام جمهوری اسلامی با پشتوانه ملت و اتکا به آرای آنها شکل گرفت.

به گفته امام جمعه ساوه هر انقلابی برای موفقیت نیازمند سه فاکتور پشتیبانی مردمی، رهبری مدبرانه و برنامه یا ایدئولوژی برای آینده است.

حجت الاسلام حسینی گفت: نظام اسلامی ما مبتنی بر مردم سالاری دینی به معنای حکومت بر اساس دین است و با هر رفتاری که در آن تحمیل و دیکتاتوری به شیوه های مسیحیت قرون وسطایی یا اسلام داعشی باشد، منافات دارد.

وی افزود: در حکومت اسلامی علوی، مبنای مشروعیت اسلام و قانون خدا است که با خواست همگانی محقق می شود و مردم در آن تماشاگر و منفعل نیستند.

امام جمعه ساوه با یادآوری فرازهایی از رهنمودهای رهبر معظم انقلاب اسلامی در مورد رعایت اخلاق و ادب در گفتار، گفت: حفظ ادب اسلامی در سخن گفتن و پرهیز از بدزبانی و بدگویی علیه یکدیگر در فضای رسانه‌ای و مجازی از نکات مورد تاکید معظم له است که باید همه نسبت به رعایت این مورد اهتمام داشته باشیم.

وی اظهار داشت: حتی اگر انتقاد و اعتراض دارید، با ادب اسلامی و رعایت حریم و حرمت ها مطرح نمایید.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 3 =

سرخط اخبار استان‌ها