اقدامات باقرزاده در صیانت و معرفی میراث بشری ماندگار است

تهران- ایرنا- معاون میراث‌فرهنگی کشور با تسلیت درگذشت فیروز باقرزاده از پایه‌گذاران ثبت آثار تاریخی کشورمان در فهرست میراث جهانی گفت: اقدامات آن مرحوم در حفظ، صیانت و معرفی میراث بشری ماندگار است.

به گزارش جمعه گروه فرهنگ ایرنا از روابط‌عمومی وزارت میراث ‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی محمدحسن طالبیان در پیامی درگذشت فیروز باقرزاده را به جامعه میراث‌فرهنگی کشور، باستان‌شناسان، موزه‌داران و شاگردان وی تسلیت گفت.

وی نوشت: خبر در گذشت استاد فرهیخته و  پیشکسوت باستان‌شناسی و میراث‌فرهنگی شادروان فیروز باقرزاده در پاریس در سالی که جامعه علمی، فرهنگی و میراث‌فرهنگی هنوز سوگوار فقدان جبران‌ناپذیر تنی چند از عزیزان از دست رفته خود بود، موجب تاثر و تاسف عمیق شد.  

طالبیان با بیان اینکه باقرزاده پایه‌گذار و نخستین رئیس مرکز باستان‌شناسی ایران و از پایه‌گذاران ثبت آثار تاریخی کشورمان در فهرست میراث جهانی و آغازگر حضور ایران در کنوانسیون میراث جهانی است، یادآور شد: آن مرحوم با همکاری  شهریار عدل موفق شد سه اثر نخست ایران به نام‌های تخت جمشید، چغازنبیل و میدان نقش جهان اصفهان را در سال ۱۳۵۸ در فهرست میراث جهانی به ثبت برساند.

وی خاطرنشان کرد: سامان‌دهی تلاش‌های باستان‌شناسی، توسعه موزه ایران باستان، لغو قانون تقسیم اموال و اشیای فرهنگی در هیئت‌های مشترک ایرانی و خارجی، برنامه‌ریزی برای پژوهش‌های هدفمند باستان‌شناسی، راه‌اندازی موضوع مرمت علمی به ویژه راه‌اندازی آزمایشگاه حفاظت و مرمت آثار برای نخستین بار در کشور بی‌تردید از اقدامات ماندگار او در راستای حفظ، صیانت و معرفی میراث بشری است.

فیروز باقرزاده بنیانگذار مرکز باستانشاسی ایران نهم خرداد ۱۳۰۹ در تهران به دنیا آمد و در ۱۶ بهمن ۱۳۹۹ در پاریس درگذشت.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 7 =

سرخط اخبار فرهنگ