۱۷ بهمن ۱۳۹۹،‏ ۱۳:۲۸
کد خبرنگار: 984
کد خبر: 84212048
۰ نفر

برچسب‌ها

تندباد و باران هوای اردبیل را بهاری کرد

اردبیل - ایرنا - وزش تندباد که در بعضی نقاط با باران همراه است در اوج چله زمستان حال و هوای استان اردبیل را بهاری کرده است.

به گزارش خبرنگار ایرنا،  تندباد از ساعات نخست سحرگاه جمعه در پهنه مرکزی استان اردبیل وزیدن گرفته و ببشینه سرعت آن به‌صورت لحظه ای در اردبیل به ۹۵ کیلومتر در ساعت رسیده است.

در شهرستان‌های سرعین ، نمین ، نیر و مشگین‌شهر و ایستگاه فرودگاه اردبیل تندباد بین ۶۵ تا ۸۰ کیلومتر در ساعت سرعت دارد.

از جلگه گرمسیر مغان در شمال استان اردبیل و خلخال در جنوبی‌ترین نقطه این استان نیز وزش باد گاهی با بیشینه سرعت ۵۰ کیلومتر در ساعت گزارش شده است. این پدیده که در بعضی نقاط با موجی از گرد و غبار همراه است سبب بروز مشکلاتی در تردد رهگذران شده و در اردبیل شاخه‌های تعدادی از درختان و آنتن‌های تلویزیونی را شکسته و خساراتی به ‌بیلبوردها و تابلوهای سطح شهر وارد کرده است. 

براثر گرم‌باد که رهاورد جریان‌های گرم جنوبی است دما به شکل چشمگیر در اردبیل و دیگر مناطق این استان افزایش یافته و به ۱۵ درجه بالای صفر رسیده است. 

آسمان تمام شهرستان‌های استان اردبیل ابری و در خلخال، مشگین‌شهر و نیر با ریزش باران است.

مدیرکل مدیریت بحران استان اردبیل با استناد به اطلاعیه هشدار سطح نارنجی هواشناسی مبنی بر وزش تندباد و سپس بارش باران و برف از عصر امروز تا یکشنبه در این استان خواستار رعایت موارد ایمنی و احتیاط از سوی مردم شد.

فرهاد عبدالعلی‌پور افزود: پرهیز از سفرهای غیرضروری، بازبینی استحکام تابلوها و دیگر عوارض موجود در شهر ، خودداری از بیابان‌نوردی و ‌کوهنوردی ، همراه داشتن زنجیرچرخ و تجهیزات زمستانی در صورت ضرورت سفر ، اطمینان از خروج کامل گاز مونوکسیدکربن در خروجی بخاری‌ها و لوازم ‌گازسوز ، عدم قرارگیری در زیر ساختمان‌های نیمه‌کاره باتوجه به احتمال سقوط اجسام و ‌مصالح براثر باد شدید از جمله این موارد هستند.

اردبیل به خاطر موقعیت خاص جغرافیایی هوای بسیار متغیر دارد.

 برخلاف سال‌های معمول در چنین روزهایی از زمستان که‌ اوج ‌چله به حساب می‌آید امسال خبری از برف و سرما در منطقه‌ نیست.

‌پس از بارش سنگین برف در آغازین ‌روزهای بهمن تاکنون در اغلب روزها هوای توفانی و تندباد جنوب غربی که در اصطلاح محلی به گرمیج ‌موسوم ‌است، در منطقه می‌وزد.

پیش‌بینی شده است که بارش باران و ‌برف از ساعاتی دیگر در پهنه گسترده‌ای از استان اردبیل آغاز شود. این ناپایداری‌ها تا یکشنبه ادامه می‌یابند. تمرکز بارش روی منطقه‌ خلخال است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 8 =