مجتمع بزرگ دامداری شرکت کشت و صنعت زرندیه بهره برداری می‌شود

اراک - ایرنا - رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی گفت: مجتمع دامداری شرکت کشت و صنعت «غزال سبز میهن» در زرندیه روز یکشنبه نوزدهم بهمن ماه از طریق ویدئو کنفرانس با رئیس‌جمهوری بهره‌برداری می‌شود.

«مجید آنجفی» روز جمعه در گفت و گو با ایرنا افزود: این طرح اقتصادی با ظرفیت پرورش ۴۰ هزار راس گاو شیری همزمان با هشتمین روز دهه مبارک فجر به‌صورت ویدئو کنفرانس در شهرستان زرندیه بهره‌برداری رسیده می‌شود و با آغاز به کار این مجتمع ۷۰۰ تن شیر تولید می‌شود.

وی ادامه داد: با بهره‌برداری از این طرح مهم کشاورزی برای ۷۰۰ نفر به‌صورت مستقیم و ۲ هزار نفر به‌صورت غیر مستقیم اشتغالزایی می‌شود.

استان مرکزی با تولید ۳۶۸ هزار تن شیرخام در سال از اهمیت ویژه‌ای در تولید شیر و صنایع لبنی کشور برخوردار بوده و واحدهای مهم فرآوری محصولات لبنی، مزارع پرورش گاو شیری و نزدیکی به بازارهای بزرگ مصرف جاذبه سرمایه گذاری در این استان را مضاعف کرده‌ است.

در همین راستا شرکت کشت و صنعت غزال سبز وابسته بهگروه تولیدی لبنیات میهن جهت تکمیل زنجیره تولید و تامین شیرخام مورد نیاز از سال ۹۷ اقدام به احداث یکی از بزرگترین مزارع پرورش گاو شیری در شهرستان زرندیه استان مرکزی کرد.

مجوز تاسیس به ظرفیت ۴۰ هزار راس گله و زیربنایی به وسعت ۴۰ هکتار در مزرعه‌ای به وسعت ۲۵۰ هکتار صادر شده‌است.

این طرح به‌دلیل بزرگی و بالابودن حجم سرمایه گذاری، در چهار مرحله ( هر فاز به ظرفیت ۱۰ هزار راس ) طراحی شده‌ است.

هم اینک مرحله اول و دوم به ظرفیت ۲۰ هزار راس با سرمایه گذاری بالغ بر هفت هزار میلیارد ریال و اشتغالزایی مستقیم ۳۵۰ نفر و غیرمستقیم ۱۰۰۰ نفر به بهره برداری رسیده‌ است.
این واحد یکی از بزرگترین دامداری‌های کشور و خاور میانه بوده و با تکمیل مرحله سوم و چهارم و بهره‌برداری کامل از این طرح ملی روزانه ۷۰۰ تن شیرخام به تولید استان و کشور افزوده می‌شود و بخش بزرگی از شیرخام مورد نیاز زنجیره تولید میهن را تامین می کند که اقدام بسیار مهمی در سال جهش تولید بوده و در زمینه صادرات محصولات لبنی نیز تاثیر بسزایی دارد.

استان مرکزی به‌عنوان دومین قطب صنایع مادر تخصصی، چهارمین قطب صنعت کشور محسوب می شود و در زمینه تنوع تولیدات صنعتی رتبه نخست کشور را به خود اختصاص داده است.
این استان با وجود صنعتی بودن در زمره ۱۰ استان نخست کشور در بخش کشاورزی است که ۹۰ هزار بهره بردار شامل ۲۰ درصد شاغلان استان در این حوزه فعال هستند.
۶۷۰ هزار هکتار اراضی باغی و کشاورزی در استان مرکزی وجود دارد که یک و ۲ دهم درصد تولیدات کشاورزی مازاد بر نیاز استان به سایر مناطق ارسال می شود.
استان مرکزی با تولید حدود ۵۴ هزار تن گوشت سفید، ۵۳ هزار تن تولید گوشت قرمز، ۳۲۰ هزار تن شیر، حدود ۴۱ هزار تن تولید تخم مرغ از جایگاه ویژه‌ای در بخش کشاورزی و دامداری کشور برخوردار است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =

سرخط اخبار استان‌ها