دانشمندان ایرانی ۲ درصد از مقالات علمی معتبر جهان را تولید می‌کنند

بوشهر-ایرنا- معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: ایران با اینکه سهم یک درصدی از جمعیت جهان را دارد، میزان ۲ درصد از مقالات معتبر علمی جهان از سوی دانشمندان و پژوهشگران کشورمان تولید می‌شود.

غلامحسین رحیمی شعر باف روز جمعه در گفت‌وگو با ایرنا در بوشهر،  با بیان اینکه ایران سالانه افزودن بر۶۵ هزار سند علمی در پایگاه‌های معتبر بین المللی ثبت می‌کند افزود: ایران اکنون رتبه ۱۵ جهان را به لحاظ تولید کمی مقالات علمی دارد و در سال‌های اخیر وزارت علوم، تحقیقات و فناوری بر ارتقای کیفی مقالات و سندهای علمی تمرکز دارد.

وی گفت: ایران موفق شد رتبه خود به لحاظ کیفیت مقالات و تولید مقالات پر استناد نیز نسبت به سال گذشته ۲ پله ارتقا داده و به ۱۴ برسد و برآورد می‌شود به زودی یک رده دیگر نیز جایگاه خود را بهبود بخشد که با وجود محدودیت‌های بسیار توفیق بزرگی به شمار می‌رود.

معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری اذعان کرد: با این حال عملکرد کشور توازن با تحقیقات کاربردی مطلوب نیست طوریکه  کمتر از ۲۰ درصد از پژوهش‌ها بر اساس تقاضا انجام می‌شود و باید این میزان به بالای ۵۰ درصد برسد تا بتوان آن را مطلوب ارزیابی کرد.

رحیمی ادامه داد: در زمان حاضر بیشتر مقالات دانشمندان و پژوهشگران ایرانی ناظر به چاپ در مجلات معتبر دنیا است که این نیز به نوبه خود بسیار ارزشمند است چرا که نشان دهنده حیات فعال تحقیقاتی است و همه کشورها در این زمینه با هم رقابت می‌کنند اما وزارت علوم ۳ برنامه اساسی در دست دارد تا تحقیقات را تا حد امکان به سمت پاسخگویی به نیازها سوق دهد، به گونه ای که هم تحقیقات مقاله خوب چاپ شود و هم به نیازهای کشور پاسخ دهد.

وی در ارتباط با رشد شرکت‌های دانش‌بنیان در کشور نیز گفت: با همکاری گسترده معاونت علمی و فناوری رئیس جمهوری اکنون شرکت‌های دانش‌بنیان از رشد کیفی خیلی خوب برخوردار بوده است و در ۳ سال اخیر رشد کمی شرکت‌های دانش بنیان بالا نبوده است.

معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه در زمان حاضر پنج هزار و ۷۰۰ شرکت دانش‌بنیان در کشور فعال است، اظهار کرد: پس از این باید به سمت تقویت محل‌هایی که از آنها به تدریج شرکت زاده می‌شود حرکت کنیم.

رحیمی اضافه کرد: لازم است مراکزنوآوری و خلاقیت، مراکز رشد و مراکز تحقیقاتی با محور بازاری که در دانشگاه‌ها وجود دارد تقویت شود تا از انها شرکت‌های دانش‌بنیان پدید آید.

وی یادآورشد: اکنون کشور در نقطه‌ای قرار دارد که که باید در تولد شرکت دانش‌بنیان بکوشد و با حمایت‌های صورت گرفته تعداد زیادی از شرکت‌های کوچک دانش‌بنیان به شرکت‌های بزرگ تبدیل  شده‌اند و این امر کاملا محسوس است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 15 =

سرخط اخبار استان‌ها