جنگ اقتصادی و کرونا چرخ اقتصاد هرمزگان را متوقف نکرد

بندرعباس- ایرنا- استاندار هرمزگان با اشاره به جنگ تمام عیار اقتصادی، تحریم‌های ظالمانه دشمن علیه نظام اسلامی و ملت ایران گفت: جنگ اقتصادی و کرونا چرخ اقتصاد این استان را متوقف نکرد.

فریدون همتی شامگاه پنجشنبه به مناسبت چهل و دومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در دیدار با نماینده ولی فقیه در هرمزگان و امام جمعه بندرعباس افزود: کرونا به تنهایی اقتصاد جهانی و کشورهای قدرتمند اقتصادی را به شدت تحت تاثیر قرار داده و باعث شد حوزه های اجتماعی، سیاسی و امنیتی آن ها را هم تحت تاثیر قرار دهد.
وی بیان داشت: به پشتوانه هدایت هوشمندانه رهبر معظم انقلاب، ایستادگی مردم، تلاش همه نهادهای اجرایی و اقتدار روز افزون نیروهای مسلح تاکنون با وجود هجمه های مختلف اقتصادی و تحریم‌های ظالمانه، دشمن موفق به دستیابی به اهداف شوم خود نشده است.
استاندار هرمزگان با بیان اینکه دشمن امیدوار بود با این اقدام‌ها نظام اقتصادی و زندگی روزمره مردم را دچار اختلال کند، اظهارداشت: امروز نه تنها دشمنان این آب و خاک، بلکه همه آن هایی که به شکست این نظام و ملت فهیم ایران امیدوار بودند، بیش از گذشته از این اقدام‌ها ناامید شدند و جمهوری اسلامی ایران همچنان محکم و استوار در وسط میدان است.

بهره برداری  ۱۰۱۹ طرح عمرانی از هفته دولت تاکنون در هرمزگان 

همتی با اشاره به برخی از اقدام‌های مهم توسعه ای دولت در هرمزگان گفت: هزار و ۱۹ طرح کوچک، متوسط و بزرگ از هفته دولت تاکنون با تلاش مدیران دستگاه های اجرایی و در شرایط سخت تحریم‌های اقتصادی با اعتباری نزدیک به ۵۷ هزار میلیارد ریال آماده بهره برداری شده است.
وی بیان داشت: طرح‌های کوچک نظیر تامین آب شرب یک روستا به اندازه افتتاح یک کارخانه فولادی برای ما دارای اهمیت است.
همتی همچنین گفت: در شرایطی که کشور در جنگ اقتصادی قرار دارد، دستگاه های نظارتی باید دید عالمانه و آگاهانه تری داشته باشند و نباید نظارت‌ها به گونه ای باشد که مدیران از دریافت تصمیم‌های شجاعانه در شرایط مهم  و حساس بازداشته شوند.
نماینده عالی دولت در استان هرمزگان تصریح کرد: در سال ۹۷ برای جبران کمبود آب شرب مردم بندرعباس، ۴۰ هزار مترمکعب از ظرفیت آب شیرین کن ۱۰۰هزار مترمکعبی بندرعباس وارد مدار شد و با حفر چاه و احداث سد در منطقه شمیل توانستیم بخشی از آب شرب این شهرستان را تامین کنیم.
همتی افزود: سه مرحله پایانی آب شیرین کن بندرعباس نیز تا پایان سال وارد مدار می‌شود و با بهره برداری از مرحله نخست آب شیرین کن یک میلیون مترمکعبی خلیج فارس، بخشی از آب شرب بندرعباس و تمام آب مورد نیاز شهرستان خمیر از طریق این خط وارد مدار شد.
وی عنوان کرد: با راه اندازی مرحله نخست آب شیرین کن خلیج فارس، امکان تامین آب شرب روستاها، بخش کشاورزی و بخش صنعت در مسیر خط انتقال آب به کرمان نیز وجود دارد.
وی اضافه کرد: یک هزار و ۴۸۵ روستا از اب آشامیدنی سالم برخوردار هستند.
همتی عنوان کرد: در راستای محرومیت زدایی و برای آب رسانی از طریق سد جگین و سهران به سردشت و روستاهای بشاگرد نزدیک به چهار هزار میلیارد ریال اعتبار هزینه شده است.

افزایش ۱۰ واحد نیروگاهی برق در هرمزگان تا پایان دولت دوازدهم
 استاندار هرمزگان با اشاره به خدمات دولت در حوزه تولید برق اظهارداشت: از ابتدای دولت یازدهم تاکنون ۶ واحد نیروگاهی به بهره برداری رسیده و با بهره برداری از نیروگاه کلاس( F ) هنگام تا پایان سالجاری، در مجموع ۱۰واحد نیروگاهی در استان برق تولید می‌کنند.
وی با اشاره به افزایش یکهزار و ۵۹۸ مگاواتی تولید برق در دولت تدبیر و امید درهرمزگان گفت: مقدمات اجرای نیروگاه سیریک در شرق استان نیز فراهم شده و در حال انجام است.

اضافه شدن ۲هزار تخت بیمارستانی درهرمزگان در چهار سال گذشته

استاندار هرمزگان با اشاره به توسعه فضاهای بیمارستانی و عملکرد دولت در بخش بهداشت و درمان، گفت: در راستای توسعه فضاهای بیمارستانی در چهار سال گذشته از طریق توسعه فضاهای بیمارستانی موجود و احداث فضاهای بیمارستانی جدید، نزدیک به ۲هزار تخت بیمارستانی در استان به فضاهای درمانی اضافه شد.
همتی عنوان کرد: احداث بیمارستان ۹۶ تختخوابی رودان، احداث ساختمان بلوک زایمانی میناب و احداث بیمارستان فارابی بستک از جمله مهم‌ترین طرح‌های افتتاح شده در دولت یازدهم  و دوازدهم است و درحال حاضر نیز طرح‌های بزرگی مانند بیمارستان ۵۳۱ تختخوابی بندرعباس، بیمارستان نفت ستاره و بیمارستان نیروی دریایی سپاه  که اعتبارات آن‌ها از محل منابع دولتی تأمین می شود در حال احداث است. 
بهره برداری از ۲۳هزار میلیارد ریال طرح سرمایه‌گذاری هرمزگان در دولت تدبیر و امید 
استاندار هرمزگان با اشاره به اقدام‌های مهم بخش کشاورزی استان نیز گفت: ۵۴۰ طرح با اعتباری افزون بر ۲۳ هزار و ۲۹۲ میلیارد ریال در دولت یازدهم و دوازدهم به بهره برداری رسیده است.
همتی ادامه داد: توسعه ۶۰ درصدی سیستم های نوین آبیاری تحت فشار، افزایش ۷۸ درصدی تولید محصولات زراعی و باغی، افزایش ۱۸۰ درصدی صادرات محصولات کشاورزی، افزایش ۹۰۰ درصدی فضاهای گلخانه ای، اجرای هشت هزار سازه آبخیزداری در سطح ۵۵۰ هزار هکتار  و بیابان زدایی در سطحی افزون بر ۱۰ هزار هکتار، تولید پنج هزار و ۹۰۰ تن ماهی پرورشی در دریا و افزایش ۸۴۱ درصدی پرورش میگو از جمله مهم‌ترین اقدام‌های بخش کشاورزی استان است.

۲ هزار و ۶۴۴ فقره جواز تاسیس صنعتی هرمزگان در دولت‌های یازدهم و دوازدهم
همتی در این دیدار به اقدام های مهم بخش صنعت و معدن  نیز اشاره کرد و اظهار داشت: ۲ هزار و ۶۴۴ فقره جواز تاسیس صنعتی در دولت‌های یازدهم و دوازدهم با سرمایه گذاری نزذیک به ۱۴۵ هزار و ۲۴۰ میلیارد تومان صادر شده است.
وی همچنین با بیان اینکه  ۶۰۶فقره پروانه بهره برداری صنعتی در دولت های یازدهم و دوازدهم با سرمایه گذاری ۲۶ هزار و ۴۷۰ میلیارد تومان صادر شده است، گفت: ۳۴۱ فقره از این پروانه ها با سرمایه گذاری ۲۴ هزار و ۸۴۹ میلیارد تومان در دولت دوازدهم صادر شده که با افزایش ۲۹ درصدی در تعداد و یک هزار و ۴۳۰ درصدی سرمایه گذاری نسبت به دولت یازدهم همراه بوده است.
استاندار هرمزگان با اشاره به صدور ۱۴۰ فقره پروانه بهره برداری معدن در دولت های یازدهم و دوازدهم با سرمایه گذاری یک هزار و ۱۶۶ میلیارد تومان، عنوان کرد: ۷۱ فقره از این پروانه ها با سرمایه گذاری یک هزار و ۱۴۰ میلیارد تومان صادر شده که افزایش ۲ هزار درصدی در زمینه سرمایه گذاری نسبت به دولت یازدهم داشته است.
همتی همچنین احداث خط تولید آهن اسفنجی به شکل بریکت شرکت صبا فولاد خلیج فارس به ظرفیت یک میلیون و ۵۰۰ هزار تن با اعتبار ۷۵۰۰ میلیارد ریال، احداث کارخانه تولید گندله آهن شرکت مادکوش به ظرفیت ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تن در سال با اعتباری افزون بر ۱۶ هزار و ۴۴۰ میلیارد ریال و افزایش ۲۰۰ درصدی ظرفیت اسمی تولید قیر استان در دولت های یازدهم و دوازدهم از ۲.۷۶ میلیون تن در سال ۹۲  به ۸.۱ میلیون تن در سال ۹۹ را از دیگر اقدام‌های مهم بخش صنعت و معدن استان برشمرد.
مقام عالی اجرایی هرمزگان با اشاره به بهره مندی نزدیک به ۱۱هزار خانوار از گاز خانگی نیز گفت: در سال ۹۶، بیش از ۳۸هزار خانوار هرمزگانی معادل ۲درصد و در سال ۹۹ تا کنون ۱۳۸هزار خانوار از نعمت گاز طبیعی بهره مند شده اند که با ۲۶ درصد رشد همراه بوده است.
همتی مقاوم سازی مسکن روستایی را از دیگر سرفصل های خدماتی مهم دولت در استان برشمرد وگفت: بیش از  ۲۴هزار مسکن روستایی در دولت یازدهم و دوازدهم مقاوم سازی شده که مقاوم سازی بیش از ۱۶هزار واحد مسکن روستایی در دولت دوازدهم صورت گرفته است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha