استاندار خراسان رضوی: سند توسعه نیشابور باید به‌روزرسانی شود

مشهد- ایرنا- استاندار خراسان رضوی گفت: برای توسعه شهرستان بزرگ و راهبردی نیشابور باید سند توسعه آن به‌روزرسانی شود.

محمدصادق معتمدیان در جلسه جمع‌بندی هشتمین سفر شهرستانی خود به شهرستان نیشابور ضمن گرامیداشت یاد و خاطره سردار شهید قاجاریان ‌افزود: هدف از سفرهای شهرستانی این بوده که با حضور میدانی و دیدار با مردم بتوانیم مشکلات ایشان را شناسایی و اولویت‌بندی کرده و منابع تامین کرده  و به طور جدی پیگیری کنیم و در این‌ چارچوب باید فرهنگ مطالبه‌گری احیا شود.

وی ادامه داد: نیشابور از شهرستان‌های تاریخی با مشاهیر و بزرگان فراوان بوده و در حوزه گردشگری، صنعت و معدن، کشاورزی و دانشگاهی دارای پیشرانهای قدرتمندی است.
استاندار خراسان رضوی گفت: با توجه به‌ منابع غنی استان خراسان رضوی که ظرفیت فوق‌العاده‌ای برای توسعه استان ایجاد کرده است باید از ظرفیت‌ها و اعتبارات ملی برای فراهم کردن بستر سرمایه‌گذاری در این بخش استفاده کرد.
معتمدیان افزود: مشکل اصلی در بخش معادن، خام‌فروشی است و نیمی از حدود ‌هزار معدن این استان به دلایل مختلف تعطیل شده و با بازنگری صورت گرفته در بهمن ماه امسال حدود ۲۰۰ معدن واگذار می‌شود تا زمینه حضور سرمایه‌گذاران تسهیل شود و نیشابور هم در این زمینه دارای ظرفیت‌های بسیار خوبی است.
وی اضافه کرد: استان خراسان رضوی یکی از استان‌هایی است که بیشترین کسری آب را دارد و با توجه به کاهش بارندگی‌ها تدوین سند سازگاری با شرایط کم‌آبی یک تکلیف است تا بر منابع موجود مدیریت داشته باشیم و در این چارچوب توسعه گلخانه‌ای یکی از الگوهای سازگاری با این شرایط است.
استاندار خراسان رضوی گفت: برای تکمیل طرح‌های نیمه‌تمام، مدیران باید برنامه‌ریزی های لازم را انجام دهند و برخی از این طرح‌ها بیش از ۸۰درصد پیشرفت داشته است که باید برای تکمیل آنها از ظرفیت‌های موجود استفاده کرد و در این چارچوب قابلیت و اختیار فروش طرح‌های نیمه‌تمام و تکمیل شده پیش‌بینی شده است.
معتمدیان افزود: سهم استان از اعتبارات ملی بسیار ناچیز است و ۸۵ درصد از اعتبارات کشور در اختیار دستگاه‌های ملی است و برای گرفتن سهم استان نیازمند ارتباط قوی‌تر با مدیران و روسای این دستگاه‌ها هستیم و در این‌چارچوب ظرفیتهای قانونی در استان تاکنون مغفول مانده است.
مرمت و بازسازی بازار سرپوشیده نیشابور، اصلاح حدود عرصه تاریخی نیشابور، ارتقای درجه محورهای مواصلاتی نیشابور به کاشمر، تربت حیدریه و قوچان
از جمله مصوبات جلسه جمع بندی سفر استاندار به نیشابور بود.
استاندار خراسان رضوی در ادامه سفرهای شهرستانی خود فردا به شهرستان فیروزه می‌رود.
مرکز شهرستان‌های ۴۰۰ هزار، ۴۲ هزار و ۶۰ هزار نفری نیشابور، فیروزه و زبرخان در جغرافیای مرکزی خراسان رضوی به ترتیب در ۱۲۷ کیلومتری، ۱۶۲ و ۱۰۰ کیلومتری غرب مشهد قرار دارند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 7 =

سرخط اخبار استان‌ها