۱۶ بهمن ۱۳۹۹،‏ ۲۲:۰۳
کد خبرنگار: 2862
کد خبر: 84211678
۱ نفر

برچسب‌ها

طرح آبیاری تحت فشار روستای قمرود قم به بهره برداری رسید

قم - ایرنا - در پنجمین روز از دهه مبارک فجر طی آیینی با حضور معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری قم طرح آبیاری تحت فشار روستای قمرود از توابع بخش مرکزی قم افتتاح شد.

 به گزارش پنجشنبه شب ایرنا، مهرداد غضنفری در حاشیه این آیین اظهار داشت: این طرح در مساحتی به وسعت ۹۷۰ هکتار به‌عنوان یک طرح آبیاری مدرن به شمار می‌آید.

معاون استاندار قم افزود: طرح فوق با اعتبار حدود هزار و ۸۷۰ میلیارد ریال اجرا شده که پس از بهره‌برداری از آن بخشی از نیاز علوفه مورد نیاز منطقه رفع خواهد شد.

وی همچنین به آغاز اجرای طرح پرورش ماهی تیلاپیا در روستای کوه سفید مظفرآباد اشاره کرد و گفت: این طرح نیز با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی با ظرفیت یک هزار تُن تولید و سرمایه‌گذاری ۵۰۰ میلیارد ریال آغاز شد.

غضنفری تصریح کرد: مقرر شده در این طرح بزرگ اقتصادی ۲.۵ میلیون قطعه بچه ‌ماهی با سرمایه ۱۱۰ میلیارد ریال تولید و تکثیر شود.

وی ابراز کرد: فرآوری ماهی با ظرفیت هشت هزار تُن و اعتبار ۳۰۰ میلیارد ریال و همچنین کاشت ۶۰ هکتار باغ پسته با ظرفیت هزار و ۲۰۰ تولید و سرمایه‌گذاری ۵۰۰ میلیارد ریال از دیگر مواردی است که در این طرح سرمایه‌گذاری بخش خصوصی با عنوان طرح فلات پیش‌ بینی ‌شده است.

معاون استاندار قم با تاکید بر اینکه این طرح بزرگ اقتصادی در بخش مرکزی قم در مجموع با اعتبار هزار و ۴۱۰ میلیارد ریال اجرا که در پی آن برای ۱۶۰ تَن اشتغال ایجاد می‌کند افزود: در این راستا وظیفه ما ریل‌گذاری، بسترسازی و تامین زیرساخت‌های لازم برای اجرای طرح و حمایت از سرمایه‌گذار است که آن را دنبال می‌کنیم تا به تحقق سریع اهداف طرح کمک کند.

غضنفری با تاکید بر اینکه در دهستان قمرود که ۶۴ درصد وسعت قم و کمتر از سه درصد جمعیت این استان را تشکیل می دهد نباید شاهد معضل بیکاری باشیم یادآور شد: باید تولیدهای این منطقه تقاضای استان را تامین کند و امیدواریم در کمترین زمان ممکن نیز طرح مذکور به بهره‌برداری برسد.

وی  در مورد پرداخت تسهیلات به اجرای طرح بزرگ اقتصادی پرورش ماهی تیلاپیا بیان کرد: با توجه به محدودیت‌هایی که بانک عامل قبلی در پرداخت تسهیلات به این طرح اقتصادی داشت، بانک دیگری برای پرداخت تسهیلات به آن مشخص‌شده تا منابع موردنیاز تامین شود.

استان قم دارای یک شهرستان به همین نام و پنج بخش مرکزی، جعفریه، سلفچگان، کهک و خلجستان است؛ بخش مرکزی قم با بیش از هفت هزار و ۵۰۰ کیلومترمربع دارای ۲ دهستان قنوات و قمرود است که جمعیتی حدود ۳۵ هزار تن دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 5 =

سرخط اخبار استان‌ها