اعلام همبستگی علمای شیعه واهل سنت خمیر در چهل ودومین سال انقلاب

بندرعباس- ایرنا- علمای شیعه و اهل سنت خمیر در آیین گردهمایی به مناسبت چهل و دومین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی و دهه مبارک فجر بر اتحاد و همبستگی انقلاب و جامعه اسلامی تاکید کردند.

به گزارش شامگاه پنجشنبه ایرنا، ضرورت اتحاد و همبستگی جامعه اسلامی و گفتمان دینی و جلوگیری از اختلافات و تفرقه انگیزی در جامعه اسلامی از دیگر محورهای علمای شیعه و اهل سنت خمیر در این گردهمایی بوده است.
 وحدت شیعه و اهل سنت در شهرستان خمیر یک ضرورت است و در حال حاضر این اصل در هر جامعه‌ای بویژه جامعه اسلامی می‌تواند کارساز و کارگشا باشد.

انقلاب اسلامی ایران شباهت زیادی به دوران پیامبر بزرگ اسلام(ص)دارد

یک استاد و محقق حوزه علمیه در این گردهمایی به شباهت انقلاب اسلامی با دوران پیامبر اکرم (ص) پرداخت.وی گفت: انقلاب اسلامی ایران شباهت زیادی به دوران پیامبر بزرگ اسلام (ص) دارد.

حجت الاسلام والمسلمین حسن ضیا توحیدی ادامه داد: دوره قبل از انقلاب نقطه اوج سیاهی رژیم شاهنشاهی بود که ریشه اسلام و خداپرستی و عدالت خواهی را خشکانده و یک نوع جاهلیت مدرن بارنگ و لعاب پیشرفت و علم و اطلاعات را به طور منظم و با برنامه‌ای برجامعه مسلط شده بود. 
وی افزود: در چنین زمانی امام خمینی (ره) با افکاری الهام گرفته از دین، قرآن، عدالت و آزادی برابر رژیم طاغوت به پاخاسته و پس از سال‌ها مبارزه در سال ۵۷ با همراهی آحاد مردم بر رژیم طاغوت پیروز شد.
عضو هیات علمی پژوهشگاه بین الملل المصطفی ادامه داد: در زمان پیامبر و در دوران جاهلیت نیز فاصله گرفتن از دین و فرورفتن در گمراهی و بدعت‌ها و همچنین ظلم و ستم سران و بزرگان قبائل عرب نسبت به زیردستان و اقشار ضعیف جامعه بیداد می‌کرد اما خداوند حکیم پیامبر (ص) خود را برای هدایت و اجرای عدالت مبعوث کرد.
توحیدی ادامه داد: اگرچه دشمنان پیامبر(ص) و اسلام برای خاموش کردن این ندا، شروع به مقابله و تهدید و شکنجه یاران پیامبر و حتی تصمیم به قتل فرستاده خدا گرفته بودند.
حجت الاسلام توحیدی در ادامه تاکید کرد: بنابراین در همه این دوران، یکی از سیاست‌های جدی دشمن در برخورد با اسلام و نظام اسلامی، کم‌رنگ کردن اعتقادات دینی مردم و ایجاد تفرقه در بین مسلمانان بوده و از زمانی که شکوفایی علمی، سیاسی و فکری در ایران اتفاق افتاده، دشمنان ما در دشمنی خود با نظام اسلامی مصمم‌تر نیز شده است.

فلسفه انقلاب متاثر از مشیت الهی، حکمت امام راحل و اتحاد امت ایران است

 مدیر مجتمع دینی بندرخمیر نیز در این گردهمایی، فلسفه وجودی انقلاب اسلامی و عامل پیروزی همبستگیی این انقلاب را متاثر از سه عامل اساسی مشیت الهی، تدبیر، حکمت و اخلاص امام راحل و همچنین اتحاد ملت ایران ذکر کرد.
سیدعبدالجلیل قتالی افزود: انقلاب اسلامی ایران در سال ۵۷ با تکیه بر سه عامل فوق توانست بر رژیم شاهنشاهی گذشته فائق آید.
وی در ادامه وحدت و همبستگی جامعه اسلامی را یک اصل ضرورت عنوان کرد و اظهارداشت: در حال حاضر این اصل در هر جامعه‌ای بویژه جامعه اسلامی می‌تواند کارساز و کارگشا باشد.
امام جمعه اهل سنت بندرخمیر ادامه داد: نقطه مقابل اتحاد، اختلاف است که به نفع جامعه اسلامی نیست و خداوند در آیات متعددی از قرآن کریم نیز مسلمانان را از تفرقه و ایجاد اختلاف برحذر کرده است.
قتالی گفت: همچنین تلاش رسول خدا(ص) نیز در حفظ وحدت و پیوند اخوت اسلامی در بین همه مسلمانان بود که در این راستا حتی منشور اتحاد ادیان را نیز بوجود آورد.
وی اضافه کرد: اختلافات و تفرقه افکنی‌ها در قرون های گذشته نیز در بین مسلمانان وجود داشته است اما این برعهده روحانیون، علما و اندیشمندان اسلامی است که با ارائه یک ایدئولوژی اسلامی و متوازن بدون افراط و تفریط جوانان و همچنین جوامع اسلامی را از تفرقه افکنی‌ها و فرصت سوزی هایی که در بین امت اسلامی انجام می‌شود، آگاه کنند.
مدیر مجتمع دینی بندرخمیر ادامه داد: ترس یهودیان و معاندان دین از گسترش و رشد جوامع اسلامی در زمان گذشته و حال یکی از علل تفرقه افکنی‌ها در بین جوامع اسلامی می‌باشد، به طوری که در این سال‌ها با ایجاد اختلاف بین فرق مختلف اسلامی، سعی در جلوگیری از وحدت جامعه اسلامی شده است.
وی بیان داشت: ما روحانیون و علمای دین وظیفه داریم با حفظ وحدت عملی و جلوگیری از اختلافات از توطئه‌ها و دسیسه‌های دشمنان دین جلوگیری کنیم.

ایران اسلامی در طول انقلاب شاهد افتخارات دستاوردهای زیادی بوده است


فرماندار خمیر ضمن گرامیداشت چهلمین و دومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی با اشاره به دستاوردهای انقلاب تاکید کرد: پس از پیروزی انقلاب به رهبری امام‌خمینی (ره) در سال ۵۷ ، ایران اسلامی شاهد افتخارات و دستاوردهای زیادی در همه حوزه‌ها بوده است.
میرهاشم خواستار افزود: یکی از این دستاوردها، حفظ وحدت و همبستگی و همچنین برگزاری  گفتمان دینی بین علما و روحانیان در جامعه اسلامی است که نشان ‌دهنده اینست که کشور ما از وحدت عملی برخوردار است.
وی بیان داشت: همه علما و بزرگان سعی دارند برنامه‌هایی را طراحی کنند که زمینه ی هیچ گونه نفوذی از سوی دشمنان فراهم نشود.
فرماندار خمیر اظهارداشت: گرچه پس از پیروزی انقلاب، دشمن هرچند وقت به نوعی درصدد ایجاد شکاف و تفرقه میان مردم است و از هیچ گونه دشمنی و توطئه برای ضربه زدن به اسلام و انقلاب کوتاهی نکرده است.
وی افزود: دشمنان امروز برای به ابتذال کشیدن نسل جوان از اینترنت و فضای مجازی و روش‌های مختلف استفاده می‌کنند تا جوانان ما را به بیراهه بکشانند و این کار را به عنوان یک راهبرد دنبال می‌کنند. 
وی در ادامه به دستاوردهای نظام و انقلاب در شهرستان خمیر اشاره کرد و گفت: با وجود محدودیت‌ها و تنگناهای اقتصادی که در اثر تحریم‌های دشمن بر کشور حاکم شده، نظام جمهوری اسلامی، دستاوردهای زیادی در این شهرستان داشته که یک نمونه آن، افتتاح ۴۹ پروژه عمرانی در حوزه های مختلف با اعتباری  نزدیک به ۲هزار میلیارد ریال در دهه فجر امسال بوده است.

انقلاب اسلامی ایران بر پایه اسلام و انبیای الهی پایه ریزی شده است

امام جمعه خمیر


امام جمعه خمیر نیز گفت: امام خمینی (ره) در ادامه مسیر انبیا و اولیای الهی، انقلاب اسلامی را پایه مکتب اسلامی معرفی کرد و وجه تمایز آن با سایر مکاتب و انقلاب ها، این است که برپایه اسلام و انبیای الهی بنا نهاده شده و در ۴۲ سال گذشته این نظام به اوج خود رسیده است. 
حجت الاسلام شعیب صالحی در ادامه عنوان کرد: در این سال‌ها سه جریان فکری اعم از داخلی و خارجی در مقابل خط فکری امام و انقلاب بوجود آمده است و از این رو علما و روحانیان وظیفه دارند به عنوان پیشگامان در این مسیر با تشریح و تبیین انقلاب تمام این هجمه‌ها را خنثی سازند.
وی یکی از ابعاد این همایش را بعد معرفت افزایی عنوان کرد و گفت: به طور قطع برگزاری گفتمان دینی برای نظام اسلامی ارزشمند است و هرچه این گفتمان‌ها بیشتر برگزار شود تاثیرات مثبتی بر جامعه اسلامی خواهد داشت.
امام جمعه خمیر ادامه داد: از ابتدای نظام جمهوری اسلامی ایران تاکنون، دشمنان انقلاب و نظام اسلامی در حوزه های شناختی و ادراکی با انقلاب اسلامی به جنگ برخاسته است.
وی در ادامه با اشاره به کتاب صعود ۴۰ ساله گفت: این کتاب یکی از کارهای بی‌نظیر و ارزشمندی انقلاب اسلامی است که رهبر معظم انقلاب نیز از آن به نیکی یاد کرده است.
صالحی اظهارداشت: این کتاب پیشرفت‌ها و دستاوردهای ایران اسلامی در چهاردهه گذشته بنابر آمارهای بین المللی نشانگر موفقیت‌های جمهوری اسلامی با وجود همه مشکلات و کمبودها می‌باشد و یکی از راهبردهای بسیار مهم اینست که کتاب حاضر را به مردم عرضه کنیم.

استان هرمزگان که ترکیبی از جمعیت شیعه و اهل سنت است، بدلیل اشتراک های فراوان مذهبی درسایه پیامبر رحمت (ص) از سالیان سال تاکنون به صورت برادر ، برابر و همدل زندگی می‌کنند.
وحدت شیعه واهل سنت در هرمزگان به عنوان مرزداران جنوب کشور بارها از سوی علمای هر ۲ مذهب اعلام شده و در مناسبت‌های مختلف بویژه مراسم‌های مذهبی ارتحال، شهادت و ولادت ائمه اطهار در کنار هم با شور شوق فراوانی مشارکت دارند.
شهرستان خمیر در ۷۵کیلومتری غرب هرمزگان واقع شده است. 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha