عارف: جریان رقیب میان اصلاح‌طلبان تردید ایجاد می‌کند

تهران- ایرنا- رییس فراکسیون امید مجلس دهم، گفت: در همه دوره‌ها در جریان اصلاحات تردید برای حضور در انتخابات وجود داشته است، شاید این تردیدها را جریان رقیب ترویج می‌کند که ما را بی‌انگیزه کند.

«محمدرضا عارف» روز پنجشنبه در نشست «مردم و انتخابات ۱۴۰۰ » انجمن اسلامی معلمان، مشکلات معیشتی ناشی از تحریم‌ها و عملکرد مسوولان را از عوامل سردی فضای انتخابات ۱۴۰۰ عنوان کرد و گفت: این بی‌رغبتی به‌ویژه میان قشر جوان بیشتر است. به رغم همه این مسائل بر این باورم حل مشکلات و چالش‌های اساسی و مشکلات سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و  همچنین تعامل با دنیا مراجعه به صندوق رای است.

عضو انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه‌ها با بیان اینکه راهی حضور در پای صندوق رای نداریم، یادآور شد: انتخاب نمایندگان مجلس، رئیس‌جمهوری، اعضای شوراهای شهر و روستا و خبرگان رهبری از طریق صندوق رای و مسیری که قانون اساسی در اختیار ما قرار داده میسر است و هر گونه اصلاح هم از همین طرق باید انجام شود.

جریان رقیب میان اصلاح‌طلبان تردید ایجاد می‌کند

عارف عنوان کرد: تردید برای حضور در انتخابات تقریباً در همه دوره‌ها در جریان اصلاحات مطرح بوده است، بپذیریم که شاید این تردیدها را جریان رقیب ترویج می کند که ما را بی‌انگیزه کند. جریان اصلاحات ریشه دار است و جریانی است که در قبل، حین و بعد از انقلاب تاکنون محور اصلی اداره کشور بوده و  خود را مادر و دلسوز کشور می‌داند.

وی ادامه داد: اینکه بگوییم نمی‌آییم، بی فایده است یا نمی گذارند، موجب خوشحالی رقبا است. ما این مشکلات را همیشه داشته ایم.  در همین انتخابات اسفند ۹۸ بخشی از نیروهای خوب ما را بی‌جهت و بدون دلیل منطقی و محکمه پسند ردصلاحیت کردند و برای ما فرش قرمز برای حضور در انتخابات پهن نکرده‌اند. این مساله مربوط به دیروز و امروز نیست و فردا هم ممکن است ادامه داشته باشد، هر قدر هم از نیروهای ما را رد صلاحیت کنند باز نیروی کافی برای حضور در انتخابات داریم.

رییس فراکسیون امید مجلس دهم،  گفت: در هیچ انتخاباتی با کمبود نیرو مواجه نبوده‌ایم. مقداری نگاه خود را وسیع‌تر کنیم. نباید فقط به اطرافیان خود نگاه کنیم، بله! اصلاح طلبان نیروی گسترده ای در کشور دارند و باید نخبگان داخل کشور را مبنا قرار دهیم. برای مجلس دهم بحث این بود که ما اصلاح طلبان در تهران حتی نمی‌توانیم بیش از ۴ نفر برای بستن لیست پیدا کنیم  در حالی که می‌توانستیم۳۰ نفر در لیست قرار داده و تمام آنها رای بیاورند.  

با کم توجهی و حذف نخبگان و گعده و محفل نمی‌شود برای کشور تصمیم گیری کرد

عارف خاطرنشان کرد: با بی اعتنایی، کم توجهی و حذف نخبگان و گعده و محفل نمی‌شود برای کشور تصمیم گیری کرد. باید نخبگان به میدان بیاید و با آنها احترام بگذاریم. به آنها برچسب نزنیم و از آنها قدردانی کنیم. من معتقد به مدیریت مبتنی بر علم هستم و هیچ راهی جز استفاده از نخبگان وجود ندارد.

رییس شورای عالی سیاست‌گذاری جبهه اصلاح‌طلبان ادامه داد: اگر بخواهیم با روش نرم و فرهنگی با آسیب‌ها و بحران‌های اجتماعی مبارزه کنیم بهترین راه استفاده از ظرفیت معلم‌ها است. امروز به نوعی با دوگانه منزلت و معیشت معلم رو به رو هستیم. در گروه‌های اجتماعی، معلمان جز  گروه های بالا بوده اند و به‌شکل مستقیم و غیرمستقیم در همه خانواده‌ها تاثیرگذار هستند.

عارف گفت: باید دغدغه‌های معلم طوری باشد که او معلم باشد و بماند و نباید دغدغه مسائل معیشتی و اقتصادی داشته باشد. اگر می‌خواهیم این امر محقق شود باید آرامش داشته باشد و احساس کند یک چک سفید امضا در اختیارش قرار داده شده است. باید این رویکرد را دنبال کنیم که به تعبیری یک سرمایه گذاری تلقی می‌شود.

دوگانه معیشت و اقتصاد را در معلمان از بین ببریم

عارف ادامه داد: آن چیزی که مهم است این است که در دهه پنجم انقلاب باید با عنایت به اسناد بالادستی، دوگانه معیشت و اقتصاد را در معلمان از بین ببریم و کاری کنیم که شغل مورد علاقه همه افراد در خانواده‌ها معلمی باشد. باید نگاه‌های دراز مدت داشته باشیم تا بتوانیم در این مسیر گام برداریم و به موفقیت برسیم.

رییس پیشین دانشگاه تهران، گفت: نبود شفافیت در عملکرد مسوولان و عمل نکردن به شعارها در کنار فساد و مشکلات معیشتی از دیگر مسائلی است که مردم را نسبت به انتخابات سرد کرده است و انگیزه حضور را را گرفته است. نباید بگذاریم که برخی حرف‌ها درباره عدم حضور در انتخابات زده شود.

برای اصلاح‌طلبان انتخابات شوراها از ریاست‌جمهوری مهمتر است

عارف گفت: انتخابات شوراها برای جریان اصلاحات از انتخابات ریاست‌ جمهوری مهم‌تر است و ما نگران رد صلاحیت افراد ما در این انتخابات هستیم ولی نباید چون پیش بینی می‌کنیم نفرات ما رد صلاحیت می شوند، در انتخابات شرکت نکنیم و نباید کنار بکشیم. در هیچ انتخاباتی جریان اصلاحات نیرو کم نداشت در انتخابات مجلس یازدهم هم همین بود. افراد جریان اصلاحات نباید دید خود را به اعضای خود محدود کنند.

این فعال اصلاح‌طلب تصریح کرد: ما در شرایط سخت هم به پیروزی رسیدیم و با اتخاذ راهبرد در پی جلب آرای خاکستری جامعه بودیم. جریان اصلاحات می‌تواند با نگاه ملی، مردم را پای صندوق رای بیاورد و اگر آرای خاکستری بیایند به اصلاح طلبان رای می‌دهند. مردم قبول دارند هرگاه اصلاح‌طلبان روی کار بودند، بهتر کار کردند و نتایج بهتری گرفتند که دولت اصلاحات و برنامه توسعه سوم از نتایج آن بود.

عارف تاکید کرد: انتخابات فرصت خوبی برای مطرح کردن دغدغه مردم و پرداختن به آن و تلاش برای رفع و حل مشکلات آنها است. نیازمند نقد منصفانه و بازآفرینی جریان اصلاحات هستیم. در نقدها به دنبال راهکار اصلاح باشیم و باید راهبرد اصلی ما یک یا چند حزب فراگیر باشد. باید کاری کنیم که مسوولیت پذیری میان جریان اصلاحات افزایش پیدا کند. باید در فضای رقابتی بین جریان‌های سیاسی کشور، همکاری و همدلی بین احزاب و تشکل های درون کشور وجود داشته باشد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 5 =

سرخط اخبار سیاست