٢٨ طرح عمرانی در سنقروکلیایی افتتاح و کلنگ‌زنی شد

کرمانشاه- ایرنا- فرماندار سنقروکلیایی از افتتاح و کلنگ‌زنی ۲۸ طرح عمرانی در این شهرستان خبر داد و گفت: این طرح‌ها با اعتباری بالغ بر ۵۹ میلیارد تومان به صورت ویدیو کنفراس افتتاح و کلنگ‌زنی شد.  

 غلامرضا مرتضوی روز پنجشنبه در مراسم افتتاح و کلنگ زنی این طرح ها که به صورت ویدیو کنفرانس با حضور معاون توسعه و مدیریت منابع انسانی استانداری کرمانشاه، مسوولین استانی و در شهرستان با حضور امام جمعه و دیگر مسوولین شهرستان انجام شد ضمن تبریک ایام الله دهه فجر و تقارن آن با ولادت باسعادت حضرت فاطمه زهرا (س) اظهار کرد: آنچه که امسال شرینی و حلاوت پیروزی انقلاب اسلامی را دوچندان می کند حس پیروزی در مقابل تهدید، تحریم و فشارهای کشورهای استکبار است.  

وی افزود: امروز ۲۸ طرح عمرانی شامل ۲۲ طرح افتتاحیه و ۶ طرح آماده کلنگ زنی با اعتباری بالغ بر ۵۹ میلیارد تومان در شهرستان اجرا خواهد شد.  

نماینده عالی دولت سنقروکلیایی گازرسانی به آخرین روستای این شهرستان از مهم ترین طرح ها یاد کرد و گفت: سنقروکلیایی به عنوان اولین شهرستان سبز در زمینه گازرسانی در سطح استان کرمانشاه شناخته شده، در ایام هفته دولت تعداد ۲۵ روستای بخش کلیایی با اعتباری بالغ بر ۱۵ میلیارد تومان افتتاح شد و همچنین امروز آخرین روستا با جمعیتی حدود ۱٢٧ نفر و با اعتباری بالغ بر ۵۰۰ میلیون تومان انجام شد.  

وی در ادامه خاطرنشان کرد: گازرسانی به روستاهای شهرستان سنقروکلیایی تاسال ۱۳۹۲ به تعداد ۱۹ روستا از مجموع ۲۱۱ روستا و از سال ۹۲ تا اکنون ۱۹۲ روستا در دولت های یازدهم و دوازدهم گازرسانی شده است.  

مرتضوی از کلنگ زنی ۲ پروژه در حوزه گردشگری خبر داد و گفت: امروز ۲ پروژه در زمینه تفریحی گردشگری در سد جامیشان و شد شهدا کلنگ زنی شد که مجموعه گردشگری سد جامیشان با اعتباری بالغ بر ۱۲ میلیارد تومان مجموع آورده فرد و ۶ میلیارد تومان تسهیلات بانکی و اشتغالزایی برای ۳۵ نفر به صورت مستقیم و ۱۲۰ نفر هم به صورت غیر مستقیم انجام می شود.

وی همچنین افرود: پروژه تفریحی گردشگری سد شهدا با سرمایه گذاری بالغ بر یک ملیارد و ۶۰۰ میلیون تومان، برای ۶ نفر اشتغالزایی مستقیم صورت می گیرد و دو واحد بومگردی روستای حسن آباد قلعه جوق از روستای هم جوار سد است که با اعتباری بالغ بر ۴۰۰ میلیون تومان به بهره برداری می رسد.

مرتضوی دیگر طرح هایی که امروز افتتاح و کلنگ زنی شد را تشریح کرد و گفت: زمین ورزشی چمن مصنوعی سنقر با اعتباری بالغ بر ۵۰۰ میلیون تومان، سالن سقف کوتاه ورزشی شهرک ولیعصر با اعتباری بالغ بر یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان بوده بخشی از این پروژه در سال ۹۴ و ۹۵ اجرا شده که امروز با تزریق ۴۰۰ میلیون تومان اعتبار افتتاح خواهد شد، افتتاح کشتارگاه طیور مرغاب روژین یکی از بهترین کشتارگاه های منطقه غرب با اعتباری بالغ بر هفت میلیارد تومان با اشتغال ۳۵ نفر به صورت مستقیم و در زمان پیک کشتار تا ۸۰ نفر قابل افزایش است که امروز با تلاش و همدلی احیا و به بهره برداری می رسد.

وی با بیان اینکه سنقر از قطب های تولید گوشت مرغ است، افزود: ظرفیت این واحد ۲ هزار قطعه در ساعت است، همچنین سالانه در شهرستان ۹ هزار تن مرغ تولید می شود که سه هزار مصرف داخلی و ۶ هزار تن صادرات به سایر نقاط کشور داریم.

طرح هادی روستایی، ۲ واحد خانه هلال روستایی، اجرای سیستم های آبیاری تحت فشار، اجرای شبکه جم آوری فاضلاب، آسفالت معابر شهری، سایت تلفن همراه، توسعه جنگل کاری، کلنگ زنی ۲ مدرسه در سطح شهر و روستا و اورژانس هوایی از جمله طرح هایی بود که امروز افتتاح و کلنگ زنی شد.
شهرستان سنقر و کلیایی در ۸۵ کیلومتری شمال شرق کرمانشاه واقع شده و بیش از ۸۲ هزار نفر جمعیت دارد.

سرخط اخبار استان‌ها