۳۰ درصد از آب شرب شهرستان‌های استان تهران از آب سطحی تأمین می‌شود

تهران- ایرنا- مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران گفت: با همت دولت و تلاش مسوولان آبفا، ۳۰ درصد از آب شرب مورد نیاز شهرستان‌های استان تهران از سدهای پنجگانه و منابع آب سطحی تأمین می‌شود.

محمدرضا بختیاری روز پنجشنبه در آئین آغاز عملیات احداث مخزن ۱۵ هزار مترمکعبی ذخیره آب شهرستان پاکدشت گفت: تا چند سال پیش، ۹۵ درصد از آب شرب مورد نیاز شهرستان‌های استان تهران از منابع زیرزمینی تأمین و منابع سدهای پنج گانه استان تهران عمدتا به مصرف شرب شهر تهران می‌رسید.
وی گفت: بر اساس سیاست‌های دولت و با رویکرد جدید و برنامه‌ریزی شرکت آبفا، امروز  ۳۰ درصد از مصرف شرب کل شهرستان‌های استان از آب‌های سطحی تأمین می‌شود که این مهم زمینه تحقق عدالت اجتماعی و بهره‌مندی مردم به ویژه ساکنین مناطق کم برخوردار از آب شرب سالم و بهداشتی را فراهم کرده است.
وی افزود: امروز به برکت نظام مقدس جمهوری اسلامی و تلاش خادمین مردم در دولت ، آب سدهای استان به مناطق جنوب شهر تهران و شهرستان های اطراف سرازیر شده و همان آب با کیفیت مناطق شمال شهر تهران، در جنوب شرق استان و مناطق دور دست نیز در اختیار هموطنان قرار گرفته است.
بختیاری تصریح کرد: زمانی که در استان تهران و کلان شهرها، آب سدها صرفا به مصرف شرب می‌رسد، حوزه کشاورزی نخستین جایی است که از کمبود آب آسیب می‌بیند ولی در طول سال‌های اخیر با مدیریت مناسب و صحیح منابع آبی به ویژه در جنوب‌شرق استان تهران، با وجود احداث سدهای لتیان و ماملو نه تنها خللی در حوزه کشاورزی وارد نشده بلکه در کنار افزایش کیفیت آب شرب مردم، کشاورزی این منطقه نیز رونق گرفته است.
مدیرعامل شرکت آبفای استان تهران با اشاره به اهمیت و سوق الجیشی بودن منطقه جنوب شرق و دشت های آن بیان کرد: بیش از ۳۰ درصد محصولات کشاورزی استان تهران و ۳۰ درصد از مواد غذایی مورد نیاز شهر تهران از این مناطق تامین می‌شود.
وی ادامه داد: ورامین و گرمسار جزء نخستین دشت‌های کشورند که از دهه ۴۰ سازمان خواروبار جهانی ( فائو) به دلیل برخورداری از خاک مرغوب و حاصلخیز برای توسعه کشاورزی در آن برنامه‌ریزی کرده و این مهم همواره مورد توجه کارشناسان داخلی و خارجی بوده است از این رو، اولین کانال‌های مدرن آبیاری در شهرستان ورامین و پاکدشت احداث شده است.
بختیاری با اشاره به احداث مخزن ۱۵ هزار مترمکعبی در پاکدشت گفت: این مخزن ۱۵ هزار مترمکعبی در منطقه حصارامیر با اعتباری بالغ بر ۳۰۰ میلیارد ریال احداث می‌شود و با تکمیل آن ضریب تاب آوری و نگهداشت و تامین آب پاکدشت افزایش پیدا می‌کند.

پاکدشت با ۳۵۰ هزار نفر جمعیت در ۲۵ کیلومتری جنوب‌شرق تهران واقع شده است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 4 =