برای تامین خوراک مجتمع های پتروشیمی از صادرات مواد خام جلوگیری شود

همدان- ایرنا- نایب رییس اول مجلس شورای اسلامی گفت: برای تامین خوراک پتروشیمی‌ کشور از جمله مجتمع هگمتانه باید از صادرات مواد خام جلوگیری شود.

به گزارش ایرنا، «امیرحسین قاضی زاده هاشمی» روز پنجشنبه در حاشیه بازدید از پتروشیمی هگمتانه همدان با اشاره به مشکل صنایع فولادی و پتروشیمی برای تامین خوراک، افزود: عدم تعهد صنایع بالادستی برای تامین خوراک صنایع پایین دستی همواره در حوزه فولاد و پتروشیمی، مشکل ایجاد کرده است.

وی تصریح کرد: برای حل این مشکل باید تا زمانی که مصرف داخلی داریم از صادرات محصولات پتروشیمی و فولاد خودداری شود.

نایب رییس اول مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در این حوزه باید ممنوعیت صادرات سفت و سخت گرفته شود و فقط مازاد محصولات این گروه صادر شود.

وی خاطرنشان کرد: اجازه صادرات با هدف تامین ارز بسیار وسوسه انگیز است که همین امر موجب عدم تامین خوراک اولیه برخی از صنایع شده است.

قاضی زاده هاشمی تاکید کرد که در تامین خوراک پتروشیمی، نه تنها مازاد نداریم بلکه کمبود هم داریم.

وی اظهار داشت: به نظر می رسد نسبت سرمایه گذاری در بخش های مختلف صنعت با یکدیگر به صورت متوازن رشد پیدا نکرده و برخی از زنجیره ها بزرگ و برخی کوچک پیش برده شده است.

نایب رییس اول مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه در زنجیره میانه پتروشیمی هگمتانه با یکی از فناوری های هایتک آشنا شدیم، افزود: این مجتمع پی.وی.سی با درجه پزشکی تولید می کند که محصول آن در کشور و غرب آسیا بی نظیر است.

مجتمع پتروشیمی هگمتانه با سرمایه گذاری یک هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان، ۶ دی ماه امسال در یک ارتباط تصویری و با دستور رییس جمهوری به بهره برداری رسید.

پتروشیمی هگمتانه بزرگترین واحد تولیدی استان همدان است که محصولی کم نظیر به نام پی وی سی با درجه پزشکی تولید می‌کند و ظرفیت سالانه ۷۰ هزار تن محصول را دارد. 

پتروشیمی هگمتانه به  برای حدود ۲۳۰ نفر شغل ایجاد کرده و نخستین مجتمع پتروشیمی کشور در تولید پی وی سی با درجه پزشکی است. 

نایب رییس اول مجلس شورای اسلامی در سفر یک روزه خود به همدان علاوه بر بازدید از پتروشیمی هگمتانه، کلنگ آغاز عملیات اجرایی گلخانه ۱.۳ هکتاری شهر فامنین را هم به زمین زد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 9 =

سرخط اخبار استان‌ها