نوبخت: سنجر خان سریعتر به مردم ایران معرفی شود

سنندج - ایرنا - رییس سازمان برنامه و بودجه کشور گفت: همه باید تلاش کنیم هرچه سریعتر شخصیت سنجرخان از طریق یک سریال که در حال ساخت است به مردم فهیم و قدرشناس ایران معرفی شود.

به گزارش ایرنا، محمدباقر نوبخت روز پنجشنبه در حاشیه بازدید از لوکیشن سریال در حال ساخت سنجرخان در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا اظهار داشت: باید همه دست‌اندرکاران تهیه سریال سنجرخان را تشویق، تقدیر و تقویت کنیم تا این کار بزرگ را به سرانجام برسانند و سریعتر به نمایش گذاشته شود.

وی اضافه کرد: این ملت قدر کسانی را که در قرن‌ها و اعصار گذشته زندگی کرده و در راستای دفاع از کشور و وطن جان خود از دست داده‌اند را می دانند، به ویژه سنجرخان که با فاصله زمانی زیادی هم ندارد.

رییس سازمان برنامه و بودجه کشور یادآور شد: سنجرخان نماد مقاومت و تاریخ، تمدن و نقش مردم غیور کُرد در حفط انسجام ملی و تمامیت ارضی ایران در برابر استبداد و استعمار بوده است و همه باید برای اتمام این سریال از دست‌اندرکاران آن حمایت کنیم.

به گزارش ایرنا، سریال سنجرخان با نویسندگی زنده یاد ضیاءالدین دری، تهیه‌کنندگی حسین جلالی و کارگردانی محمدحسین لطیفی در ۲۶ قسمت تولید خواهد شد.
در جنگ جهانی اول که روس‌ها از شمال به ایران حمله کردند هرج و مرج، کردستان را فرا گرفت و قتل و غارت‌های شبانه وحشت زیادی را در جامعه ایجاد کرد که سنجرخان وزیری نرانی در مقابل روسیه ایستادگی کرد.
او حتی با لشکر رضاخان جنگید و آنها را شکست داد و این پیروزی باعث شهرت بیشتر سنجرخان شد و نام او را بیشتر از قبل بر سر زبان ها انداخت.
بعد از این جنگ لشکر روس نیز به سرکردگی کلنل مامانوف به سنندج رسید و سردار محی رشتی حاکم سنندج فراری شد که سنجرخان مقابل آنها قرار گرفت و لشکر روس را شکست داد،  روس‌ها که تمام شکست‌های خود را از سنجرخان می دیدند به محاصره روستای میاوروران و قلعه سنجرخان روی آوردند.
سنجرخان از دارالحکومه تقاضای کمک کرد ولی قبل از رسیدن ۳۰ سوار برای کمک، سنجرخان محاصره را شکست و روس‌ها را وادار به عقب نشینی کرد،  شریف الدوله بنی آدم حاکم سنندج اقدام به حمله به برخی از قبایل کرد که سنجرخان با او مخالفت می‌کند همین موجب دشمنی شریف الدوله با سنجرخان می‌شود.
سرانجام در محرم سال ۱۳۳۷ هجری قمری (برخی سال‌های ۱۳۳۸ و ۱۳۳۹ را هم عنوان می‌کنند) شریف الدوله بنی آدم حاکم سنندج از طریق خلیل خان برادر سنجرخان طی یک توطئه او را به عمارت خود دعوت و به قتل می‌رساند.
رییس سازمان برنامه و بودجه روز چهارشنبه برای بهره‌برداری از چند پروژه عمرانی و فرهنگی به کردستان سفر کرد. افتتاح پارک کوهستانی ۲۰ هکتاری "کوچکه ره‌ش" سنندج و پیاده راه فردوسی سنندج و شرکت در مراسم پلاک‌کوبی سنندج به عنوان شهر خلاق موسیقی در شبکه جهانی شهرهای خلاق یونسکو از برنامه‌های محمدباقر نوبخت در سفر به کردستان است.
همچنین ۱۴۶ کیلومتر راه روستایی در سفر معاون رییس جمهوری و رییس سازمان برنامه و بودجه کشور در کردستان به بهره‌برداری می‌رسد.
نشست با مجمع نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی، شرکت در جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه استان، حضور در صداوسیمای مرکز کردستان، بازدید از مراحل ساخت سریال تاریخی سنجرخان، بازدید از پروژه در حال احداث راه آهن همدان – سنندج، بازدید از عملیات اجرایی احداث چهار هزار و ۳۰۰  هکتار باغات مثمر در پایاب سد آزاد از دیگر برنامه های سفر معاون رییس جمهوری و رییس سازمان برنامه و بودجه کشور در کردستان است.
محمدباقر نوبخت در ششمین سفر خود به کردستان ۲ روز مهمان استان است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 7 =

سرخط اخبار استان‌ها