جمع‌آوری لاشه پرندگان مهاجر در میانکاله با دستگاه تراکسور آغاز شد

ساری - ایرنا - محیط زیست مازندران اعلام کرد که جمع آوری لاشه پرندگان مهاجر از تالاب بین‌المللی میانکاله با استفاده از دستگاه " تراکسور " که نوعی قایق ویژه تردد در لجنزارها است ، از امروز پنجشنبه آغاز شده است.

به گزارش ایرنا ، مدیرکل محیط زیست مازندران با انتشار کلیپی از ورود تراکسور به میانکاله در فضای مجازی ، گفت که این دستگاه متعلق به استان کردستان است که از میقان اراک بارگیری شده و ساعت ۹ صبح امروز به میانکاله رسیده است.

حسینعلی ابراهیمی کارنامی افزود که این دستگاه برای جمع آوری لاشه پرندگان در لجنزارهای ساحلی تالاب میانکاله و دیگر نقاط مشابه کاربرد دارد.

تراکسور وسیله ای شبیه قایق است که امکان حرکت در خشکی، آب و یخ را دارد. این وسیله برای جمع آوری  زباله های موجود در خشکی و آب با تجهیزات خاص مانند بیل های مکانیکی ویژه ، جمع آوری مواد نفتی و روغنی از روی آب به وسیله پمپ های مخصوص ، کوتاه کردن نی های زائد از کنار، بستر و سطح تالاب و جمع آوری آنها با سبدهای ویژه و لایروبی بستر تالاب جهت افزایش عمق کاربرد دارد.

این وسیله دارای بیل های مکانیکی ویژه با سایز های مختلف جهت حفاری ، ابزارهای ویژه جهت شخم زدن بستر تالاب و دریاچه و ابزارهای مختلف جهت اطفای حریق در نیزارها است.

تلفات پرندگان مهاجر در تالاب بین‌المللی میانکاله و خلیج گرگان امروز وارد هشتمین روز شده است. بر اساس اعلام محیط زیست مازندران تا پایان روز گذشته محیط بانان شهرستان های گلوگاه ، بهشهر و اداره کل در مجموع یکهزار و ۲۸۲ لاشه پرنده را با استفاده قایق یا پایش پیاده در خشکی از این مناطق جمع آوری کردند.

محیط بانان مازندران تنها روز گذشته ۴۴۳ لاشه را جمع آوری و برای دفن بهداشتی تحویل محیط زیست بندرگز در استان گلستان دادند.

تلفات مشکوک پرندگان مهاجر در تالاب میانکاله از پنجشنبه هفته گذشته شروع و روز شنبه به صورت غیررسمی رسانه ای شد. محیط زیست مازندران یکشنبه شب با انتشار نخستین اطلاعیه رسمی از جمع آوری ۱۱۷ لاشه طی چهار روز خبر داد.

بیشتر پرندگان تلف شده از گونه های چنگر معمولی، فلامینگو و مرغابی هستند.

محیط زیست مازندران از روز چهارشنبه این هفته منطقه میانکاله را بر روی گردشگر ، طبیعت‌گردان و خبرنگاران بست و هرگونه ورود به این منطقه را به هماهنگی با روابط عمومی این مجموعه و داشتن مجوز مشروط کرده است.

بررسی علت یا علل مرگ مشکوک پرندگان مهاجر را سازمان دامپزشکی در دست پیگیری دارد. محیط زیست مازندران طی چند روز گذشته چهار اطلاعیه در میزان تلفات پرندگان مهاجر منتشر و در تمامی آنها تاکید کرده است که علت مرگ پرندگان مشخص نیست ، ولی رییس سازمان دامپزشکی کشور دوشنبه شب این هفته در گفت و گو با ایرنا علت اولیه تلفات را طبق نتایج آزمایشگاهی بوتولیسم اعلام کرد.

بوتولیسم نوعی بیماری برای پرندگان و آبزیان است که بر اثر دو باکتری "کلوستریدیوم " و " بوتولینیوم" ایجاد می شود و به آن مسمومیت طبیعی هم گفته می شود. این باکتری ها به طور وسیع در خاک وجود دارند و برای فعالیت و تولید سم به گرما ، منبع پروتئین و محیط بی هوازی نیاز دارند.

دکتر علی صفر ماکنعلی علت بروز بوتولیسم در تالاب بین المللی میانکاله و خلیج گرگان  را ناشی از  ورود مواد آلی خاکی حاصل  لاشه موجودات زنده ، برگ پوسیده درختان و سایر فلورهای طبیعی دیگر اعلام کرد .

وی بااین وصف گفت که علاوه بر بوتولیسم ، سایر عوامل تاثیر گذار بر روند افزایشی تلفات پرندگان که شامل  فلزات سنگین، سموم و عوامل باکتریایی نیز باشد ، در دست بررسی قرار دارد .

پارسال نیز دستکم ۵۰ هزار بال پرنده مهاجر در میانکاله بر اثر بیماری مشکوک تلف شدند و دامپزشکی پس از بررسی های آزمایشگاهی علت آن را بوتولیسم اعلام کرده بود.

تالاب بین المللی میانکاله در شرق استان مازندران واقع است. طبق آمارهای رسمی به طور میانگین از حدود ۱.۵ میلیون بال پرندگان مهاجری که ایران کوچ می کنند بین ۶۰ تا ۷۰ درصدشان تالاب میانکاله را به عنوان زیستگاهشان انتخاب می کنند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 6 =

سرخط اخبار استان‌ها