ششمین روز جشنواره تئاتر فجر و میزبانی از ۲۲ اثر نمایشی

تهران- ایرنا- پنجشنبه (۱۶ بهمن‌ماه) و همزمان با ششمین روز برگزاری سی‌ونهمین جشنواره تئاتر فجر، ۲۲ نمایش‌ در بخش‌های صحنه‌ای، خیابانی، دیگرگونه‌ها و رادیویی اجرا می‌شوند.

به گزارش روز پنجشنبه خبرنگار فرهنگی ایرنا، همزمان با روز ششم جشنواره تئاتر فجر در گام سی‌ونهم این رویداد، تالار وحدت، مجموعه تئاترشهر، تئاتر مولوی و تماشاخانه ایرانشهر میزبان ۹ نمایش از اجراهای صحنه‌ای آثار این دوره از جشنواره خواهند بود.

اجراهای صحنه‌ای

«تالار وحدت» تا پایان برگزاری جشنواره سی‌ونهم از ساعت۱۸ و ۳۰ دقیقه میزبان اجرای نمایش سرباز به کارگردانی حسین پارسایی خواهد بود.

در مجموعه «تئاتر شهر» هم تالار اصلی در تمام روزهای برگزاری جشنواره از ساعت ۱۸ میزبان اجرای‌ نمایش گرگاس‌ها یا روزبخیرآقای وزیر به کارگردانی حمیدرضا نعیمی خواهد بود.

سگدو به کارگردانی عباس غفاری امروز ساعت ۱۷ در تالار چارسو اجرا می‌شود. تالار سایه در ساعت ۱۵ میزبان اجرای نمایش بین یه عالمه ماهی به کارگردانی امیر دلفانی خواهد بود و ناخوانده به کارگردانی افشین محمودی هم در ساعت ۱۷ در تالار قشقایی روی صحنه می‌رود.

در «تئاتر مولوی» و در ساعت ۱۵ نمایش پنهان خانه پنج‌در به کارگردانی آرش فلاحت‌پیشه اجرا می‌شود.

تماشاخانه «ایرانشهر» هم در دو سالن «دکتر ناظرزاده» و «استاد سمندریان» میزبان آثار این دوره از جشنواره است. امروز در سالن ناظرزاده و در ساعت ۱۷ نمایش آپ‌.آرت.مان به کارگردانی امیرشاه‌علی روی صحنه می‌رود. ساعت ۱۹ هم نمایش یک کاست لته/ روی c به کارگردانی محمد اکبری در سالن سمندریان روی صحنه می‌رود.

در تالار حافظ هم نمایش آخر بازی به کارگردانی پارسوآ پاکیزه در ساعت ۱۹ روی صحنه می‌رود.

نمایش‌های خیابانی

امروز پنجشنبه (۱۶ بهمن‌ماه) و در بخش نمایش‌های خیابانی و دیگرگونه‌ها، از ساعت ۱۵ و ۳۹ دقیقه تا ۱۸ و ۳۰ دقیقه در محوطه مقابل تالار وحدت به ترتیب نمایش‌های واگویه‌های یک فشنگ جنون‌زده، خوون سل، وطوپیا، زندگی با طعم باروت و آن سال‌ها اجرا می‌شود.

در محوطه آب‌نمای بازار بزرگ «ایران‌مال» هم در دو نوبت ۱۸ و ۳۰ دقیقه و ۱۹ دو نمایش واگویه‌های یک فشنگ جنون‌زده و خون سل اجرا خواهد شد.

«ایوان انتظار» مترو میدان ولیعصر(عج) هم امروز میزبان اجرای نمایش آن سال‌ها در ساعت ۱۶ و پس از آن میزبان نمایش زندگی با طعم باروت در ساعت ۱۶ و۳۰ دقیقه خواهد بود.

دیگرگونه‌ها

نمایش دموکراسی سفارشی به کارگردانی میلاد جباری مولانا هم در بخش «دیگرگونه‌ها» امروز در ساعت ۱۸ و ۳۰ دقیقه در باغ موزه قصر اجرا می‌شود. اجرای این نمایش تا ۱۹ بهمن‌ماه ادامه خواهد داشت.

نمایش آنتروپی به کارگردانی زهرا رفیعی در این بخش از ساعت ۱۶ در فضای مجازی اجرا می‌شود. اجرای این نمایش تا ۱۹ بهمن ادامه خواهد داشت.

نمایش پانزده ثانیه به کارگردانی پویان محمودی از امروز از ساعت ۱۷ در آدرس خیابان شهید باهنر،‌ نرسیده به میدان قدس،‌ بن بست نخعی پلاک یک اجرا می‌شود. این اجرا تا تاریخ ۱۷ بهمن ادامه خواهد داشت.

نمایش‌ است به کارگردانی جعفر حجازی از ساعت ۱۳ امروز از مبدأ خیابان خارک اجرای خود را آغاز می‌کند. این اجرا تا ۱۸ بهمن ادامه خواهد داشت.

نمایش ‌هوم به کارگردانی سارا کریمیان اقبال امروز در دو نوبت ۱۶ و ۳۰ دقیقه و ۱۸ در آدرس کارگر شمالی، خیابان نصرت، نبش کوچه عباسی، پلاک ۷۴ اجرا می‌شود. این اجرا تا روز ۱۷ بهمن ادامه خواهد داشت.

نمایش تناسخ به کارگردانی مهیار جوادی‌ها امروز ساعت ۱۵ به‌صورت گردشی اجرا خواهد داشت. این اجرا تا  ۱۹ بهمن ادامه دارد.

نمایش‌های رادیویی

در بخش اجراهای رادیویی دو نمایش سوزنبان به کارگردانی محمد زادمهر در ساعت ۱۶ و نمایش اتاق ۲۴ به کارگردانی داریوش شهبازی در ساعت ۱۸ در تماشاخانه استاد عباس جوانمرد اجرا خواهد شد.

به گزارش ایرنا، جشنواره تئاتر فجر به‌عنوان مهم‌ترین رویداد رقابتی و جشنواره‌ای در عرصه هنر تئاتر و بازتاب‌دهنده‌ آینه تمام‌نمای هنر انقلاب در ایام یوم‌الله دهه فجر امسال (۱۳۹۹) در شرایطی سی‌ونهمین دوره خود را با دبیری حسین مسافرآستانه پشت سر می‌گذارد که همه گیری و گسترش ویروس کرونا در کشور مختصات برگزاری جشنواره‌ها و فعالیت‌های هنری به‌ویژه در عرصه تئاتر را به شدت تحت تاثیر قرارداده است.

تعطیلی فعالیت‌های نمایشی به‌ویژه تماشاخانه‌ها و سالن‌های میزبان آثار نمایشی از یک‌سو و ازسوی دیگر برگزاری بخش اعظم این رویداد به‌عنوان مهم‌ترین رویداد عرصه تئاتر کشور در بستر فضای مجازی، ویژگی‌های این دوره جشنواره را متمایزتر از ادوار دیگر ساخته است.

همچنین دو محور «رادیوتئاتر» و «فیلم‌تئاتر» به‌عنوان دو بستر متفاوت تولید آثار نمایشی و ارائه آن به مخاطبان برای نخستین‌بار به‌عنوان بخش‌های اصلی و استوانه این جشنواره تعریف شده است.

با اعلام سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی مبنی بر بازگشایی مجدد تالارهای نمایشی از ابتدای بهمن‌ماه با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی و استفاده از ظرفیت محدود و حداکثر ۵۰ درصدی نمایش‌ها، سی‌ونهمین جشنواره تئاتر فجر را به یکی از معدود رویداد عرصه هنری کشور در قالب جشنواره‌های هنری فجر بدل ساخته که به شکل محدود میزبان مخاطبان خواهد بود.

در کنار دو بخش یادشده (رادیوتئاتر و فیلم‌تئاتر) به‌عنوان دو ستون اصلی جشنواره تئاتر فجر در گام سی‌ونهم؛ اختصاص بخش «سرباز انقلاب» به مناسبت نخستین سالروز شهادت سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی و ترور ناجوانمردانه شهید محسن فخری‌زاده باعث شده‌است که این رویداد بعد از مدت‌ها یکی از اصلی‌ترین ویژگی‌های محتوایی خود را بر حوزه تئاتر مقاومت و دفاع مقدس به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین بن‌مایه‌های گفتمان فرهنگی انقلاب قرار دهد.

از دیگر بخش‌های این دوره از جشنواره می‌توان به بخش «نمایش‌های میدانی و  خیابانی»، «بخش دیگر گونه‌های اجرا»، «بخش رقابتی آثار صحنه‌ای»، «بخش رقابتی برگزیدگان جشنواره‌های استانی» و «بخش رقابتی نمایشنامه‌نویسی» اشاره کرد.

سی‌ونهمین جشنواره سراسری تئاتر فجر به دبیری حسین مسافرآستانه در تهران در حال برگزاری است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 6 =

سرخط اخبار فرهنگ